Więcej marek od

Czym powinien się charakteryzować dobry projekt oświetlenia? 

 

Oświetlenie stosowane w mieszkaniach jest tak często użytkowane, że często o nim zapominamy. Tymczasem warto wiedzieć, że dobrze zaprojektowane rozmieszczenie poszczególnych opraw oraz zastosowanie różnych źródeł światła sprawi, że całość zyska bardziej spójnego charakteru.
 

O funkcjonalności naszych mieszkań i wygodzie korzystania z nich decyduje szereg czynników. Przemyślana aranżacja, zastosowanie odpowiedniej kolorystyki ścian i podłóg, a także wybranie mebli pasujących do wystroju to jednak nie wszystko. Dobrze zaprojektowane oświetlenie powinno uwzględniać nasze potrzeby, przeznaczenie konkretnych pomieszczeń oraz ilość naturalnego światła wpadającego przez okna. Właściwe rozmieszczenie lamp – i tych zadaniowych i dekoracyjnych – to gwarancja komfortu użytkowania oświetlenia, ale też idealny sposób na podkreślenie aranżacji całego wnętrza. Jak zaprojektować oświetlenie?

Różnorodnie, ale spójnie

Zasada zachowania spójności odnosi się do wszystkich aspektów związanych z aranżacją wnętrz, również do oświetlenia. Nie oznacza to jednak, że planując rozmieszczenie lamp w salonie lub kuchni powinniśmy zdecydować się na tylko jeden model i na nim poprzestać. Większość pomieszczeń w domu wymaga nie tylko oświetlenia górnego, ale również dodatkowych źródeł światła. Efekt spójności w tym przypadku można osiągnąć decydując się na podobne formy. Wrażenie harmonijności uzyskamy też łącząc różne kształty lamp, które jednak utrzymane są w podobnej kolorystyce. Z kolei jednolite formy można ożywić wybierając zróżnicowaną kolorystykę. Pamiętajmy też o właściwym rozmieszczeniu źródeł światła i nie przesadzajmy z ich ilością.

Podział na funkcjonalne strefy

Czym powinien się charakteryzować dobry projekt oświetlenia?
Duży wybór produktów oświetleniowych sprawia, że z ich pomocą możemy stworzyć praktyczny, a zarazem podkreślający aranżację wnętrz projekt. Wiele pomieszczeń w naszym domu łączy w sobie różne funkcje, co warto uwzględnić planując rozmieszczenie lamp. Przykładem może być duży salon z kuchnią – za dnia często jest on wykorzystywany jako pokój dzienny, jadalnia, a nawet gabinet, wieczorem zaś chętnie w nim odpoczywamy w gronie rodziny. Projektując oświetlenie należy pamiętać nie tylko o odpowiednim natężeniu światła, ale również jego temperaturze barwowej. Dlaczego jest to ważne? Światło wpływa na nasze samopoczucie – to o chłodniejszym odcieniu pobudza do działania i sprzyja skupieniu, zaś ciepłe stwarza przytulny nastrój idealny do relaksu. Znając tę zależność łatwiej będzie nam zaplanować rozmieszczenie lamp i wybór ich rodzaju. Przykładowo w kuchni sprawdzą się żarówki emitujące chłodniejsze światło, co pomoże w przygotowywaniu posiłków. Ten rodzaj oświetlenia będzie dobrym rozwiązaniem także do oświetlenia gabinetu oraz biurka, przy którym pracujemy. W jadalni, salonie lub sypialni zamontujmy oprawę dającą ciepłe światło. W pomieszczeniach łączących kilka funkcji można zdecydować się na kilka źródeł światła sięgając po lampy stojące, kinkiety i odpowiednio wykorzystując oświetlenie górne. Jeśli jednak przestrzeń jest ograniczona i nie chcemy wprowadzać zbyt wielu elementów, korzystniej będzie zastosować nowoczesne rozwiązania pozwalające zmieniać temperaturę barwową światła za pomocą specjalnego systemu, jak np. Philips Hue. Dzięki temu zależnie od potrzeb, za pomocą specjalnych żródeł i opraw LED oraz aplikacji,  uzyskamy chłodne lub ciepłe białe światło bez konieczności montowania dodatkowych opraw oświetleniowych.

Nowocześnie i oszczędnie

 

Dobry projekt oświetlenia powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również wykorzystywać dostępne obecnie rozwiązania pozwalające na oszczędności i zapewniające większą wygodę użytkowania. Dziś coraz rzadziej używa się tradycyjnych żarówek wolframowych, za to chętniej korzystamy z lamp LED. Charakteryzują się one długim czasem pracy, wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, odpornością na zmiany temperatury, a wreszcie – niskim zużyciem energii elektrycznej. Stosowanie ich w mieszkaniu przekłada się na niższe rachunki za prąd, a ponadto można je podłączyć do wspomnianego już systemu pozwalającego dowolnie sterować oświetleniem.