LED’owe oświetlenie Philips na ulicach polskich miast

lipiec 26, 2011

  • Manage your projects with MyProjects
    Use MyProjects to create, save manage and share items and projects with you colleagues and team members.

Warszawa oraz Gorzów Wielkopolski to miasta, których ulice – po raz pierwszy – zyskały nowe oświetlenie LED dostarczone przez Philips Lighting Poland. W porównaniu z tradycyjnymi lampami sodowymi, nowe systemy mogą przynieść nawet do 40% oszczędności energii, zapewniając jednocześnie porównywalną jakość światła.

Jeszcze do niedawna, możliwości technologii LED powodowały, że trudno było mówić o pełnoprawnych zamiennikach tradycyjnych, wysokoprężnych sodowych lamp ulicznych. Z tego powodu oprawy diodowe znajdowały najczęściej zastosowanie w oświetleniu alejek parkowych czy uliczek osiedlowych.

Wprowadzenie nowoczesnych opraw, opartych na źródłach diodowych o większej wydajności (skuteczność świetlna całej oprawy LED wraz z zasilaczem osiąga poziom 85lm/W) pozwala coraz częściej zastępować tradycyjne technologie. Jednym z najnowszych przykładów jest pierwsza na świecie autostrada oświetlona LED’ami: A44 w Holandii, w której wykorzystano oprawy Philips SpeedStar LED.

Oferowana przez Philips technologia LED trafiła również – po raz pierwszy – na ulice polskich miast: Warszawy i Gorzowa Wielkopolskiego. Na ulicy Szmaragdowej w Gorzowie zainstalowano dziesięć nowoczesnych energooszczędnych opraw drogowych z rodziny SpeedStar z 56 LED’owymi źródłami światła (moc całej oprawy to 70W). Czas pracy zainstalowanych w Gorzowie źródeł wynosi 50 tys. godzin, czyli ponad czterokrotnie dłuższej od lamp sodowych. LED’owe oprawy Philips zużywają również o 40% energii mniej.

Zastosowanie modułów LEDgine pozwoliło optymalnie dobrać optykę opraw, dzięki czemu udało się zmniejszyć ich liczbę - oprawy w Gorzowie zostały zamontowane w odległości 35 metrów od siebie na 7-metrowych słupach. Efektem tego rozwiązania były znaczące oszczędności w montażu (mniej słupów, wysięgników, fundamentów, mniejsze koszty instalacji) w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych.

Sześć LED’owych opraw Philips z rodziny CitySoul LED o mocy 50W każda oświetliło znajdującą się w centrum stolicy ulicę Armanda Calinescu, przy której mieści się m. in. ambasada Rumunii. Zainstalowanie nowego oświetlenia znacząco poprawiło widoczność i estetykę w tej części przestrzeni miejskiej Warszawy (poprzednio oświetlenie zamontowane były tylko na ogrodzeniach budynków). Instalacja oświetlenia LED’owego Philips na ulicy Calinescu jest pierwszą tego typu realizacją w stolicy Polski.

  • Manage your projects with MyProjects
    Use MyProjects to create, save manage and share items and projects with you colleagues and team members.

Dodatkowych informacji udziela

Krzysztof Kouyoumdjian

 

Corporate Communication Manager Philips Polska

Al. Jerozolimskie 195B, 02-222 Warszawa
tel:  +48 22 571 00 74
kom. +48 607 790 384
e-mail: krzysztof.kouyoumdjian@philips.com

O Royal Philips Electronics

 

Royal Philips Electronics (NYSE: PHG, AEX: PHI) jest zdywersyfikowaną firmą, skupioną na ochronie zdrowia i poprawie jakości ludzkiego życia dzięki wprowadzanym we właściwym czasie innowacjom. Philips jest światowym liderem w ochronie zdrowia, kształtowaniu stylu życia oraz oświetleniu, wykorzystującym technologie i wzornictwo do opracowywania rozwiązań odpowiadających ludzkim potrzebom – zgodne z przyrzeczeniem marki „sense and simplicity”. Philips, z centralą w Holandii, zatrudnia 120 tysięcy pracowników w ponad 60 krajach na całym świecie. W 2010 roku sprzedaż Philips na świecie osiągnęła 25,4 mld euro. Philips jest światowym liderem na rynku diagnostycznego sprzętu medycznego i systemów monitorowania zdrowia pacjenta, energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych oraz produktów konsumenckich: sprzętu TV i AGD, golarek, elektroniki użytkowej oraz produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Dodatkowe informacje na stronach www.philips.com/newscenter