Więcej marek od

Zaawansowane

sterowanie

energią

Tour Sequana,
Issy-les-Moulineaux, Francja

 

Dowiedz się, jak w budynku Tour Sequana ograniczono zużycie energii dzięki energooszczędnemu oświetleniu biurowemu.

Sala konferencyjna w budynku Tour Sequana wyposażona w oświetlenie biurowe firmy Philips zmniejszające zużycie energii

Chcieliśmy
stworzyć

budynek, który odpowiadałby wizerunkowi firmy Bouygues Télécom, budynek wyróżniający się wśród innych. Najważniejsze były oczywiście komfort i wydajność oraz względy ekologiczne”.

 

— François Delatouche, dyrektor ds. środowiska pracy, Bouygues Télécom

Fasada budynku Tour Sequana wyposażona w oświetlenie biurowe firmy Philips
Oświetlenie biurowe firmy Philips zamontowane na suficie biura w budynku Tour Sequana

Wyzwanie

 

Tour Sequana to monolit telekomunikacyjny. Wysoki na ponad 100 m i mieszczący 2400 pracowników Bouygyes Telecom został zbudowany w ramach programu rewitalizacji miasta. Czy inteligentne oświetlenie biurowe pozwoliło osiągnąć stawiane przed budynkiem cele w zakresie oszczędności energii?

Odpowiednie oświetlenie 


Tour Sequana zbudowano w ramach projektu zapewniającego 100 000 m² nowej przestrzeni biurowej w Issy-les-Moulineaux. Względy ekologiczne były priorytetem dla deweloperów, a uzyskanie certyfikatu środowiskowego stanowiło konieczność. Głównym celem stawianym przed budynkiem Tour Sequana było ograniczenie zużycia energii do 90 kWh/m²/rok. Jest to trzy- do czterokrotnie mniej niż średnia w przypadku wieżowca w dzielnicy La Défense w Paryżu.


Zespół projektowy przystąpił do prac nad systemem oświetlenia biurowego budynku, który zapewniłby zarówno komfort, jak i energooszczędność. Do stworzenia sprzyjającego pracy i energooszczędnego otoczenia wykorzystano oprawy oświetleniowe T5 i LED. Jednak centralny element nowej instalacji stanowiło rozwiązanie Somfy Light Balancing firmy Philips.


Działanie systemu opiera się na równoważeniu ilości światła i ciepła docierającego do budynku z zewnątrz. W budynku zamontowano 3500 automatycznych żaluzji weneckich z silnikami Somfy LW. Są one wykorzystywane do zarządzania ciepłem, redukowania utrudniającego pracę efektu olśnienia i wykorzystywania naturalnego światła słonecznego. Kiedy żaluzje są zamknięte, natężenie sztucznego światła wzrasta. Po otwarciu żaluzji sztuczne światło zostaje przyciemnione, tak aby oświetlenie było odpowiednie do prac biurowych.

Dzięki rozwiązaniu Somfy Light Balancing firmy Philips założone cele dotyczące zużycia energii zostały osiągnięte. Budynkowi Tour Sequana przyznano 10 poziom wydajności w skali ocen środowiskowych HQE ze względu na komfort wizualny.

philips somfy

Philips | Somfy

Zwiększenie wydajności energetycznej. Firmy Philips i Somfy oferują kompletne rozwiązanie do sterowania światłem i ciepłem w budynku.

Informacje o produkcie

Większa produktywność
dzięki nowemu oświetleniu

Zespół

Bouygues Télécom

Bernardo Fort-Breschia, Arquitectonia

Somfy

Partner Philips —
Strona internetowa

Pokrewne projekty