You are now visiting our Global professional lighting website, visit your local website by going to the USA website

Pierwsza w Polsce

gmina 100% LED

Trzebielino,
Polska


Modernizacja oświetleniaw gminie – wzrost bezpieczeństwa mieszkańców
Trzebielino - pierwsza gmina 100% LED

Przykład naszej
gminy pokazuje,

że dzięki mądrej inwestycji można oświetlać drogi i ulice przez całą noc, przy jednoczesnym obniżeniu wydatków na energię o ponad 50%, co ma istotny wpływ na finanse gminy."

 

- Tomasz Czechowski, wójt gminy Trzebielino

Trzebielino - pierwsza gmina 100% LED

Wyzwanie

 

Trzebielino to niewielka gmina, licząca ponad 3800 mieszkańców, która jako pierwsza w Polsce całkowicie zmodernizowała oświetlenie uliczne, instalując energooszczędne oprawy LED-owe. Inwestycja została zrealizowana poprzez finansowanie projektu z oszczędności wygenerowanych z obniżenia rachunków za energię, nie obciążając budżetu gminy.

Trzebielino - pierwsza gmina 100% LED
    • Manage your projects with MyProjects
      Use MyProjects to create, save manage and share items and projects with you colleagues and team members.

Odpowiednie Oświetlenie


Po przeprowadzonym audycie oświetleniowym na terenie gminy,w sierpniu 2012 roku firma Energa Oświetlenie Sp. z o.o. dokonała modernizacji 354 opraw oświetleniowych, w tym 213 opraw wymienionona nowe oprawy Selenium Led o mocy 55W i 73W. W pozostałych oprawach, po gruntownym przeglądzie, funkcjonujące dotąd źródła światła zostały wymienione na energooszczędne źródła LED-owe. Ponad połowę wymienionych opraw stanowiły przestarzałe oprawy rtęciowe o mocy250W oraz 125W. Przed modernizacją moc oświetlenia ulicznego w gminie wynosiła 54 kW, natomiast po wymianie na oprawy LED uzyskano moc26 kW. Szacuje się, że po modernizacji, koszty zużycia energii spadnąo ponad 50%. Zainstalowane oprawy dodatkowo zostały wyposażone w sterowniki Dynadimmer (fabrycznie zaprogramowane urządzenie),pozwalające zmieniać natężenie oświetlenia, dzięki czemu można uzyskać dodatkowe 30% oszczędności energii

Trzebielino - pierwsza gmina 100% LED

Zespół

Andrzej Plaga

Project Manager
Philips Lighting Poland

Pokrewne projekty