Więcej marek od

Uderzająca atmosfera

stadionu Friends Arena

Friends Arena,
Solna, Szwecja


Zobacz, jak nowoczesne oświetlenie stadionu z daleka zachwyca fanów
Niesamowita fasada stadionu Friends Arena w Szwecji w oświetleniu Philips

Oświetlenie
architektoniczne

miało być spokojne i cechować się łagodną zmianą kolorów. Oświetlenie musiało być w pewnym stopniu wyrównane, aby uzyskać wrażenie, że obiekt został pomalowany z zewnątrz różnymi kolorami. Udało nam się osiągnąć ten efekt”.

 

— Helena Åkerberg, architekt oświetlenia. Lighthouse AB

Fasada o zmieniających się kolorach stadionu Friends Arena w Szwecji
Niesamowite zmiany kolorów fasady stadionu Friends Arena w Szwecji dzięki oświetleniu Philips

Wyzwanie

 

Nowy stadion narodowy Szwecji wymagał ogromnego systemu oświetleniowego. Jednak pierwotny plan oświetlenia fasady obiektu na 65 000 widzów okazał się za drogi, a jego utrzymanie byłoby niemożliwe. Agencja projektująca oświetlenie, Lighthouse AB, zaproponowała praktyczniejszy plan z wykorzystaniem technologii Philips.

Stadion Friends Arena w oświetleniu Philips do boisk

Odpowiednie oświetlenie 


Stadion Friends Arena wybudowany w nowoczesnym stylu potrzebował równie nowoczesnego oświetlenia. Postanowiono skonstruować obiekt, którego zewnętrzna strona będzie się zmieniać stosownie do dowolnego wydarzenia. W tym celu projektanci szukali systemu RGB oświetlenia stadionu o mocy wystarczającej do oświetlenia z góry i z dołu fasady o wysokości 24 metrów.

 

Philips iColorGraze był w stanie zapewnić taką uderzającą atmosferę. Pomimo, że cechuje się niskim zużyciem energii, jest w stanie rzucać światło na duże odległości, tworząc ścianę światła o żywych kolorach. Oprawy oświetleniowe zostały rozmieszczone co 3 metry w celu uzyskania zrównoważonego wyglądu, a ich usytuowanie umożliwia łatwe prowadzenie prac konserwacyjnych. We współpracy z architektem wybrano tynk o właściwym odcieniu i odpowiedniej teksturze, aby uzyskać lepsze i ciekawsze odbicia światła.

 

Wewnątrz obiektu 316 opraw ArenaVision oświetla płytę stadionu, dzięki czemu kibice i zawodnicy mają doskonałą widoczność. Reflektory zapewniają zarówno odpowiednie oświetlenie boiska, jak i niskie zużycie energii. Dodatkowo oprawy są sterowane niezależnie, tak aby utrzymywać strumień światła poniżej 3500 luksów, stosownie do potrzeb nadawców telewizyjnych i wymagań FIFA. Dzięki zrealizowaniu wszystkich celów projekt stadionu Friends Arena okazał się spektakularnym sukcesem.


Oświetlenie LED fasady umożliwia natychmiastową zmianę kolorów, dzięki czemu zewnętrzne ściany mogą zmieniać kolory, odzwierciedlając barwy drużyny lub dostosowując się do sezonowych wydarzeń. Niezależnie od tego, jakie są kolory, olśniewające ściany światła z daleka urzekają gości.

  • ColorGraze MX Powercore
    ColorGraze MX Powercore
    Konstrukcje architektoniczne często wymagają liniowych opraw, aby oświetlić wiele kondygnacji przy minimalnej odległości od ściany. Właściciele/użytkownicy nieruchomości potrzebują...
  • ArenaVision MVF404
    ArenaVision MVF404
    Projektor ArenaVision MVF404 – przeznaczony do odkrytych stadionów i dużych hal sportowych – znacząco zwiększa aspekt teatralności i emocji związanych ze sportem z myślą o publiczn...

Powód dumy
fanów 

Zespół

Peab AB

Wykonawca/Klient

Helena Åkerberg, Lighthouse AB

Architekt oświetlenia

Pokrewne projekty