Więcej marek od

Przyczyniamy się do rozwoju

miasta

Muzeum Narodowe,
Kraków, Polska


Philips LED spełnia rygorystyczne wymogi konserwatorskie, nie emituje ciepła ani UV. Zmniejsz koszty energii i konserwacji oświetlenia w muzeum do 80%!
Muzeum Narodowe Kraków

Szczególnie
ważnym

argumentem dla przydatności technologii LED w muzeach jest znikoma emisja promieniowania UV i IR oraz brak promieniowania cieplnego w kierunku padania światła, co ma decydujące znaczenie w ochronie eksponatów i tym samym spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania konserwatorskie.”

 

- Leszek Bednarz, Wicedyrektor ds. Technicznych, Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe Kraków

Wyzwanie

 

Muzeum Narodowe w Krakowie, utworzone w 1879, to najstarsze z polskich muzeów, którego specjalnością jest polska sztuka i kultura. Muzeum, będące obecnie największą tego typu placówką w Polsce, w którym zgromadzono ponad 800 tys. obiektów muzealnych, ogłosiło przetarg na wymianę oświetlenia. Przetarg wygrała firma oferująca produkty firmy Philips charakteryzujące się najwyższą jakością.

Muzeum Narodowe Kraków

Odpowiednie oświetlenie


Ze względu na specyfikę miejsca, kluczowym czynnikiem koncepcji oświetlenia, był taki wybór rozwiązań, które spełniałyby restrykcyjne wymagania konserwatorskie. Wybrano technologię LED firmy Philips, która w warunkach muzealnych gwarantowała ochronę eksponatów i dzieł sztuki przed działaniem szkodliwych czynników (temperatura, promieniowanie VIS, UV i IR). Po wielu próbach i testach zastosowano źródła MASTER LEDspot AR111 10-50W, co gwarantuje ponad 80% oszczędności energii w porównaniu z halogenami. Zastosowano również specjalne oświetlenie Novallure przypominające świece o mocy 3W oraz 4W, których barwa światła wynosi 2700K, a dodatkowo poprzez funkcję ściemniania oświetlenie umożliwia regulowanie natężenie światła w pomieszczeniach. Do głównego oświetlenia eksponatów i dzieł Wyspiańskiego, zostały użyte Master LED PAR 7W i 12W. Obrazy nie są narażone na działanie promieni UV w przeciwieństwie do klasycznych źródeł światła, które wydzielają dużą ilość ciepła (IR).

Oświetlenie LED w
Muzeum Narodowym

Pokrewne projekty