Zewnętrzna iluminacja

Zamku Książ

    • Manage your projects with MyProjects
      Use MyProjects to create, save manage and share items and projects with you colleagues and team members.

Perła Dolnego Śląska


Wybudowany w XIII wieku i wielokrotnie modernizowany kompleks zamkowo-pałacowy Książ w Wałbrzychu to rzadki przykład udanego połączenia wielu stylów architektonicznych, typowych dla różnych okresów historycznych. Majestatyczny obiekt pod względem wielkości jest największym zamkiem na Śląsku, trzecim w Polsce i prawdziwą perłą w Europie ze względu na położenie i rozmiary całego kompleksu.
Philips oświetlenie Zamku Książ

Iluminacja została
zaprojektowana tak,

aby światło odgrywało rolę zarówno użytkową, jak i dekoracyjną. Nieprzypadkowe rozwiązania, zastosowane z myślą o zwiedzających, wnoszą nową jakość do spotkania z tym wyjątkowym obiektem. Dzięki nim obcowanie ze sztuką i architekturą Zamku Książ w Wałbrzychu wywiera niesamowite wrażenie na odwiedzających to miejsce”.

 

— Krzysztof Urbański, prezes zarządu Zamku Książ

Wyzwanie

 

Olbrzymim wyzwaniem dla wykonawcy prac był montaż opraw na kilkusetletnich murach. W tym celu grono specjalistów firmy Philips wsparli alpiniści. To ich rękami udało się spełnić kolejny z warunków postawionych przez inwestora – zamontowanie źródeł światła, w taki sposób, by pozostały niewidoczne. Instalacja opraw zakończyła się sukcesem.

Philips case study Zamek Książ

Odpowiednie oświetlenie


Położony na malowniczym cyplu skalnym Zamek Książ góruje nad okolicą i jest widoczny nawet z daleka. Nowa iluminacja zewnętrzna miała dodatkowo spotęgować ten oszałamiający efekt, ale konserwator obiektu w trosce o bezcenny zabytek postawił wykonawcom prac rygorystyczne wymagania. Przede wszystkim instalacja miała być trwała, aby nie nadwerężać cennej konstrukcji cyklicznymi pracami serwisowymi. Udało się to osiągnąć, dzięki niezwykle wydajnym i ekologicznym oprawom LED Color Kinetics firmy Philips. Ich trwałość wynosi aż 50 tysięcy godzin, co w praktyce zapewnia bezproblemowe działanie przez okres dziesięciu lat. Kolejną niebagatelną zaletą tego produktu jest niezwykła oszczędność. Całość 110 opraw – do działania potrzebuje zaledwie 4,4 kW energii elektrycznej! Olbrzymim wyzwaniem dla wykonawcy prac był montaż opraw na kilkusetletnich murach. W tym celu grono specjalistów firmy Philips wsparli alpiniści. To ich rękami udało się spełnić kolejny z warunków postawionych przez inwestora – zamontowanie źródeł światła, w taki sposób, by pozostały niewidoczne. Instalacja opraw zakończyła się sukcesem.

Zespół

Zamek Książ

Klient

LBL

Partner

LBL

Projekt

Podobne projekty

You are now visiting our Global professional lighting website, visit your local website by going to the USA website