You are now visiting our Global professional lighting website, visit your local website by going to the USA website

Światło
jako źródło spokoju

Klinika psychiatrii, Szpital Kawalerów Maltańskich, Oberhausen, Niemcy


Dowiedz się, jak nowe oświetlenie ułatwia życie pacjentom przebywającym w klinice psychiatrii w Oberhausen.
Pielęgniarka idąca korytarzem kliniki psychiatrii; oświetlenie marki Philips

Udało się
osiągnąć cel,

jakim było stworzenie przyjaznej atmosfery dla naszych pacjentów i terapeutów. Nie wolno lekceważyć wpływu światła na nasze samopoczucie i dlatego mam pewność, że jego odpowiednie użycie może mieć działanie lecznicze”.

 

— Manfred Rönfeldt, dyrektor ds. technicznych, Psychiatrie Oberhausen

Sala dla pacjentów w klinice psychiatrii; oświetlenie marki Philips
Sala dla pacjentów w klinice psychiatrii; oświetlenie marki Philips

Wyzwanie


Klinika Psychiatrii, Psychoterapii i Psychosomatyki to nowoczesna i przyszłościowa placówka służby zdrowia. Mieści się w Szpitalu Kawalerów Maltańskich w Oberhausen i świadczy usługi terapeutyczne setkom pacjentów. Mając na uwadze jak najlepsze warunki pobytu dla pacjentów, zarząd szpitala zwrócił się o pomoc do firmy Philips.
Pielęgniarka idąca korytarzem kliniki psychiatrii; oświetlenie marki Philips

Odpowiednie oświetlenie

 

Klinika rozpoczęła działalność w 1978 r. Pracujący tu personel od początku stawiał dobro pacjentów na pierwszym miejscu. Gdy pojawiła się możliwość powiększenia oddziałów placówki o kolejne 160 pomieszczeń, zarząd postanowił dodatkowo wyposażyć je w nowy system oświetleniowy. Celem było stworzenie miejsca, które nie przypominałoby tradycyjnego szpitala, lecz w którym, dzięki innowacyjnemu oświetleniu, panowałaby przyjazna atmosfera troski i opieki.

 

Oświetlenie marki Philips do obiektów służby zdrowia wniosło do placówki nowego ducha. Zarząd kliniki opowiadał się za koncepcją „światła osobistego”, zgodnie z którą zarówno pracownicy, jak i pacjenci mogliby dowolnie regulować oświetlenie w salach i na korytarzach, dostosowując je do własnych oczekiwań. Taki poziom indywidualnej kontroli znakomicie wpływa na stan pacjentów i ułatwia personelowi wykonywanie pracy.

 

Głównymi źródłami światła są oprawy Rotaris i Savio. Umożliwiają one wybór temperatury barwowej światła pomiędzy 2700 K (barwa ciepła biała) a 6500 K (światło dzienne). Wartości te odpowiadają barwie światła naturalnego. W zależności od wybranego ustawienia można za pomocą światła stymulować wytwarzanie melatoniny i kortyzolu — hormonów odpowiadających za uczucie spokoju i pobudzenia. Natężenie i barwę światła można regulować oddzielnie jednym przyciskiem.

 

W rezultacie dzięki nowemu oświetleniu w klinice panuje przyjazna, gościnna atmosfera wpływająca korzystnie na zdrowie i samopoczucie pacjentów.

  • Savio TCS760/770
    Savio TCS760/770
    Wyposażone w opatentowaną przez firmę Philips technologię optyk składających się z mikrosoczewek oprawy Savio to linia opraw oferująca idealne połączenie stylowego projektu i optym...

Spokojna atmosfera
z myślą o pacjentach

Zespół

Manfred Rönfeldt, Psychiatrie Oberhausen

Kierownik projektu

Petra Sachse

Architekt

Petra Wörner

Architekt

Martin Sonis, K sys Krankenhaus Systemtechnik

Instalacja

Ralf Nowack, Philips Lighting

Konsultant ds. oświetlenia

Pokrewne projekty