Więcej marek od

Światło
jako źródło spokoju

Klinika psychiatrii, Szpital Kawalerów Maltańskich, Oberhausen, Niemcy


Dowiedz się, jak nowe oświetlenie ułatwia życie pacjentom przebywającym w klinice psychiatrii w Oberhausen.
Pielęgniarka idąca korytarzem kliniki psychiatrii; oświetlenie marki Philips

Udało się
osiągnąć cel,

jakim było stworzenie przyjaznej atmosfery dla naszych pacjentów i terapeutów. Nie wolno lekceważyć wpływu światła na nasze samopoczucie i dlatego mam pewność, że jego odpowiednie użycie może mieć działanie lecznicze”.

 

— Manfred Rönfeldt, dyrektor ds. technicznych, Psychiatrie Oberhausen

Sala dla pacjentów w klinice psychiatrii; oświetlenie marki Philips
Sala dla pacjentów w klinice psychiatrii; oświetlenie marki Philips

Wyzwanie


Klinika Psychiatrii, Psychoterapii i Psychosomatyki to nowoczesna i przyszłościowa placówka służby zdrowia. Mieści się w Szpitalu Kawalerów Maltańskich w Oberhausen i świadczy usługi terapeutyczne setkom pacjentów. Mając na uwadze jak najlepsze warunki pobytu dla pacjentów, zarząd szpitala zwrócił się o pomoc do firmy Philips.
Pielęgniarka idąca korytarzem kliniki psychiatrii; oświetlenie marki Philips

Odpowiednie oświetlenie

 

Klinika rozpoczęła działalność w 1978 r. Pracujący tu personel od początku stawiał dobro pacjentów na pierwszym miejscu. Gdy pojawiła się możliwość powiększenia oddziałów placówki o kolejne 160 pomieszczeń, zarząd postanowił dodatkowo wyposażyć je w nowy system oświetleniowy. Celem było stworzenie miejsca, które nie przypominałoby tradycyjnego szpitala, lecz w którym, dzięki innowacyjnemu oświetleniu, panowałaby przyjazna atmosfera troski i opieki.

 

Oświetlenie marki Philips do obiektów służby zdrowia wniosło do placówki nowego ducha. Zarząd kliniki opowiadał się za koncepcją „światła osobistego”, zgodnie z którą zarówno pracownicy, jak i pacjenci mogliby dowolnie regulować oświetlenie w salach i na korytarzach, dostosowując je do własnych oczekiwań. Taki poziom indywidualnej kontroli znakomicie wpływa na stan pacjentów i ułatwia personelowi wykonywanie pracy.

 

Głównymi źródłami światła są oprawy Rotaris i Savio. Umożliwiają one wybór temperatury barwowej światła pomiędzy 2700 K (barwa ciepła biała) a 6500 K (światło dzienne). Wartości te odpowiadają barwie światła naturalnego. W zależności od wybranego ustawienia można za pomocą światła stymulować wytwarzanie melatoniny i kortyzolu — hormonów odpowiadających za uczucie spokoju i pobudzenia. Natężenie i barwę światła można regulować oddzielnie jednym przyciskiem.

 

W rezultacie dzięki nowemu oświetleniu w klinice panuje przyjazna, gościnna atmosfera wpływająca korzystnie na zdrowie i samopoczucie pacjentów.

  • Savio TCS760/770
    Savio TCS760/770
    Wyposażone w opatentowaną przez firmę Philips technologię optyk składających się z mikrosoczewek oprawy Savio to linia opraw oferująca idealne połączenie stylowego projektu i optym...

Spokojna atmosfera
z myślą o pacjentach

Zespół

Manfred Rönfeldt, Psychiatrie Oberhausen

Kierownik projektu

Petra Sachse

Architekt

Petra Wörner

Architekt

Martin Sonis, K sys Krankenhaus Systemtechnik

Instalacja

Ralf Nowack, Philips Lighting

Konsultant ds. oświetlenia

Pokrewne projekty