Więcej marek od

Poprawa komfortu
pacjentów

Uniwersytecki Ośrodek Medyczny (UMCG),
Groningen, Holandia


Dowiedz się, jak pilotażowy program wymiany oświetlenia przyczynił się do obniżenia kosztów energii w centrum UMCG.
W punkcie rejestracji centrum UMCG wykorzystuje się energooszczędne oświetlenie do obiektów szpitalnych marki Philips

Rozwiązania oświetleniowe
zrealizowane

na dwóch oddziałach neurochirurgii w ramach programu HosPilot przyczyniły się do poprawy samopoczucia pacjentów i obniżenia zużycia energii. Wyższa jakość oświetlenia poprawiła także komfort pracy personelu szpitala”.

 

Henk Timmerman, dyrektor ds. infrastruktury centrum UMCG

Pielęgniarka sprawdzająca stan pacjentki przebywającej na oddziale w centrum UMCG; energooszczędne oświetlenie marki Philips
Personel centrum UMCG pochłonięty pracą; energooszczędne oświetlenie marki Philips

Wyzwanie


Uniwersyteckie Centrum Medyczne(UMCG) w Groningen jest jednym z największych szpitali w Holandii. W budynkach o łącznej powierzchni 350 000 metrów kwadratowych zużywa się ogromne ilości energii. Czy w ramach programu ograniczania zużycia energii HosPilot firmie Philips uda się zrealizować nowy system ekologicznego i komfortowego oświetlenia?
Laboratorium centrum UMCG oświetlone za pomocą energooszczędnych lamp marki Philips

Odpowiednie oświetlenie

 

Główną ideą projektu HosPilot było ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Został przygotowany w celu zbadania skutków stosowania energooszczędnych technologii w trzech europejskich szpitalach. Badanie obejmowało pomiar rocznego zużycia energii przez systemy instalacji ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia, a następnie porównanie wyników z tymi, które uzyskano po przeprowadzeniu prac modernizacyjnych.

 

W całym szpitalu zainstalowano oświetlenie LED poprawiające komfort pacjentów i personelu oraz zmniejszające zużycie energii. W pomieszczeniach dziennych i rodzinnych zamontowano oprawy typu downlight z rodziny LuxSpace Mini LED oraz czujniki OccuPlus, automatycznie zmniejszające poziom natężenia światła. Dodatkowo pacjenci i odwiedzający mogą za pomocą kontrolera ToBeTouched dowolnie zmieniać barwę światła, co wpływa korzystnie na ich samopoczucie.

 

W salach pacjentów zamontowano oprawy typu downlight LuxSpace Compact LED, tworzące przyjemną atmosferę. W toaletach znalazły się oprawy LuxSpace Micro LED wyposażone w czujnik ruchu, który automatycznie wyłącza światło, jeśli w pomieszczeniu nikt się nie znajduje. Biura wyposażono w energooszczędne oświetlenie na bazie opraw do wbudowania typu TL5, a korytarze — w lampy SmartForm LED. Te innowacyjne źródła światła wyposażone są w sterowniki natężenia mocy, a dzięki specjalnej konstrukcji nie oślepiają pacjentów przewożonych między pomieszczeniami.

 

Nowy system oświetlenia przynosi znaczące oszczędności, poprawiając także komfort przebywania i pracy w budynku. Dyrektor szpitala Hank Timmerman stwierdza: „To niesamowite, jak zmiana oświetlenia wpływa na otoczenie. Odczucia wzrokowe są teraz dużo przyjemniejsze. Personel wielokrotnie podkreślał, że warunki pracy znacząco się poprawiły”.

  • SmartForm TBS415
    SmartForm TBS415
    Przeznaczone do wbudowania oprawy SmartForm, odzwierciedlające dążenie firmy Philips do logicznych i prostych rozwiązań, to uniwersalne oprawy o budowie półmodułowej. Oprawy te są ...
  • Smart Interfaces
    Smart Interfaces
    W skład rodziny ToBeTouched wchodzą interfejsy użytkownika ułatwiające sterowanie oprawami/systememInterfejsy ToBeTouched są dostępne praktycznie dla wszystkich kombinacji opraw i ...

Poprawa komfortu
pacjentów

Zespół

Uniwersytecki Ośrodek Medyczny (UMCG), Groningen

Klient

Unica

Instalator

Peter van Dijken oraz André Hundt (UMCG), Arend Riemersma (Unica)

Kierownicy projektu

Sjef van Eggelen, Philips Lighting

Projektant

Pokrewne projekty