Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Oświetlenie LED jako element aranżacji wnętrz


  Oświetlenie – choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę – to jeden z istotniejszych elementów aranżacji wnętrz. Jego rodzaj, natężenie i barwa emitowanego światła determinują finalny wygląd każdego pomieszczenia . Wybierając oświetlenie do domu lub mieszkania, nie zapominajmy jednak o tym, że funkcja  dekoracyjna to nie wszystko. Światło ma również niebagatelny wpływ na nasz nastrój oraz umożliwia nam efektowną pracę i wypoczynek. Dobrze byłoby zatem, aby zastosowane oświetlenie było dostosowane nie tylko do stylu wnętrza, ale i do wykonywanych w nim czynności. Pod tym względem, już na etapie planowania, na pierwszy plan wysuwa się oświetlenie LED. Żaden inny rodzaj światła nie ma bowiem tak wielu zastosowań. Jak najlepiej i najpełniej wykorzystać możliwości oświetlenia LED w aranżacji wnętrz? Sprawdźmy!

  Zalety oświetlenia typu LED – dlaczego warto wykorzystać je we własnym domu?


  Oświetlenie LED jeszcze do niedawna kojarzone było przede wszystkim z witrynami sklepowymi, gdzie wykorzystywane było do podświetlenia określonych elementów wystawy, by skutecznie przyciągały one wzrok klienta. Ewentualnie z surową powierzchnią biurową oświetloną bardzo jasnym, białym światłem. Obecnie coraz częściej i chętniej wykorzystuje się je podczas tworzenia aranżacji wnętrz domowych.
   

  Na korzyść takiego rozwiązania przemawia kilka czynników. Pierwszym z nich jest energooszczędność. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, źródła światła LED pochłaniają zdecydowanie mniej energii, w związku z czym ich zastosowanie pozwala w znaczący sposób zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Kolejną niezwykle istotną – tym razem dla naszego zdrowia – zaletą oświetlenia LED jest fakt, że jest ono komfotowe dla oczu. Dotyczy to zwłaszcza wysokiej klasy żarówek i lamp LED przebadanych m.in. pod kątem normy bezpieczeństwa fotobiologicznego. Ostatnim, choć wcale nie mniej istotnym czynnikiem przemawiającym na korzyść oświetlenia LED jest jego wszechstronność. Szeroki wybór lamp, żarówek i opraw, emitujących światło o różnej intensywności i barwie stwarza wprost nieograniczone możliwości aranżacji. Co więcej natężeniem oraz barwą niektórych źródeł LED można sterować. Pozwalają na to inteligentne rozwiązania, takie jak np.: Philips SceneSwitch. Dzięki ich zastosowaniu możemy łatwo zmienić ustawienie oświetlenia z chłodnego na ciepłe lub odwrotnie, w zależności od tego, jakiego rodzaju światła potrzebujemy w danej chwili. Żarówkami SceneSwitch steruje się przy pomocy standardowego przełącznika, za pomocą którego można ustawić jeden z trzech stopni natężenia oświetlenia. Przy pierwszym włączeniu żarówki świecą przyjemnym, białym światłem, imitującym światło dzienne. Drugi poziom pozwala uzyskać nieco mniej intensywne światło o znacznie cieplejszym odcieniu. Gdy ustawimy zaś lampę na trzeci poziom, żarówka będzie emitować minimalną dawką światła, bardzo delikatnie rozjaśniając pomieszczenie, co pozwala stworzyć we wnętrzu przytulną, kameralną atmosferę

  Aranżacja wnętrz z oświetleniem led w roli głównej – kilka sprawdzonych pomysłów


  Oświetlenie LED może być wykorzystywane na niemal niezliczoną ilość sposobów. Przy pomocy źródeł LED możemy podświetlić schody, karnisz kominek, ramę łóżka, nic tak dobrze nie wyeksponuje też cennych pamiątek i dzieł sztuki we wnętrzu - wszystko zależy więc od naszego pomysłu.
   

  Żarówki, oprawy i taśmy LED z powodzeniem zastąpić mogą również światło główne. Wystarczy rozmieścić je na suficie w taki sposób, aby równomiernie rozświetlały pomieszczenie. Tak wykorzystane LEDy mogą jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną. Dotyczy to zwłaszcza taśm LED, które doskonale pasują do minimalistycznych, purystycznych wnętrz, podkreślając ich proste linie i geometryczne kształty. Przy ich pomocy można jednak tworzyć również bardziej fantazyjne kompozycje np. wykorzystując je do oświetlenia wnęk w sufitach podwieszanych.

  W kuchni i łazience oświetlenie LED służy głównie rozjaśnieniu ciemnych przestrzeni np. wnęki przy lustrze lub powierzchni blatów. W tym wypadku również można wykorzystać walory dekoracyjne tego rodzaju oświetlenia, montując LEDy w taki sposób, by nie tylko ułatwiały nam wykonywanie codziennych czynności, ale nadawały wnętrzu niepowtarzalny charakter.
   

  Decydując się na oświetlenie LED, nie zapominajmy, że mamy możliwość wyboru różnej barwy światła  emitowanej przez poszczególne żarówki. Możemy zatem rozświetlić  wnętrza dowolnym odcieniem, który stanie się idealnym dopełnieniem aranżacji pomieszczenia. W miejscach przeznaczonych do wykonywania określonej pracy, na przykład w kuchni, zazwyczaj lepiej sprawdzają się żarówki emitujące jasne światło, natomiast w salonie, sypialni lub innych miejscach, gdzie lubimy wypoczywać barwa światła może być nieco cieplejsza – tym sposobem uzyskamy nastój idealny do wieczornego relaksu. W tym miejscu warto przypomnieć żarówki Philips SceneSwitch, które mogą świecić z różną intensywnością – Użytkownik ma za to do wyboru trzy poziomy ilości i barwy światła. Dzięki temu nastrój we wnętrzu można łatwo dopasowywać do różnych czynności bez konieczności instalacji ściemniacza bądź dodatkowych źródeł światła.


  Dowiedz się więcej o SceneSwitch na www.philips.pl/3w1