Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Nagroda City.People.Light 
  2014

  Nagroda City.People.Light 2014

  Zapoznaj się z najciekawszymi propozycjami zgłoszonymi do konkursu w 2014 r.
  Lipsk

  Główna nagroda

  Lipsk zdobywa główną nagrodę na konkursie City.People.Light w 2014 r.


  Na 12. dorocznej ceremonii wręczenia nagród w konkursie City.People.Light 7 listopada 2014 r. w Dubrowniku w Chorwacji niemieckie miasto Lipsk otrzymało pierwszą nagrodę za rewitalizację Richard-Wagner-Platz. Projekt oświetlenia przygotowało biuro Licht Kunst Licht Bonn/Berlin, które również zostało nagrodzone.

  Powstały w X wieku plac targowy, obecny Richard-Wagner-Platz, od którego wzięło początek miasto Lipsk, jest zanurzony w historii polityki i architektury obejmującej okres od średniowiecza do upadku komunizmu. Wyjątkowa atmosfera tworzona przez oświetlenie jest dopasowana do architektury miasta dzięki ciepłemu białemu światłu zastosowanemu w iluminacji budynków, rzeźbionych fontann i skateparku. Ostateczny efekt jest wypadkową różnych interesów, a dobrą atmosferę tworzy nowoczesne oświetlenie LED, zachowanie i wyeksponowanie historycznych opraw, a także znacząco niższe koszty energii ponoszone przez miasto.
  Lipsk
  Rainer Barth, przedstawiciel Lipska, komentuje: „Chcieliśmy złożyć hołd historycznym korzeniom Lipska, ogłosiliśmy więc publiczny konkurs na nowy projekt oświetlenia wybierany na drodze demokratycznego głosowania. Projekt jest znakomitym przykładem angażowania mieszkańców i innych zainteresowanych stron w projekt rewitalizacji przestrzeni miejskiej”.

  „Firmy Philips i LUCI stworzyły konkurs City.People.Light ponad dziesięć lat temu, aby uhonorować najlepsze projekty rewitalizacji miast, w których kreatywnie wykorzystano światło do stworzenia lepszego otoczenia zarówno dla mieszkańców, jak i gości” — mówi Vojislav Radovic, menedżer odpowiedzialny za strefę południową i kraje Europy Środkowej i Wschodniej w dziale Philips Outdoor Lighting. „Projekty przesłane w tym roku były znakomite i utworzyły nowe standardy dla miast przyszłości. Projekt Lipska był innowacyjny nie tylko ze względu na wykorzystanie pomysłów mieszkańców, upiększenie miasta i zwiększenie jego bezpieczeństwa, ale także ze względu na zachowanie subtelnej równowagi między upamiętnieniem złożonego dziedzictwa a najnowocześniejszą technologią oświetleniową”.

  Projekt oświetlenia:
  Licht Kunst Licht
  www.lichtkunstlicht.com/en/
  Kopenhaga

  Drugie miejsce

  Most rowerowy Bicycle Snake, Kopenhaga, Dania


  Trasa Bicycle Snake to długi, czerwono zdobiony most przeznaczony wyłącznie dla rowerzystów. Umożliwia niepowtarzalną i ekscytującą przejażdżkę wysoko nad morską taflą, oddzielając rowerzystów od pieszych i osłaniając nabrzeże poniżej. W nocy elementy oświetleniowe wbudowane w barierki mostu emitują delikatne światło, wzbogacające cały obszar jasnym elementem wizualnym. Jury w tym roku było pod wrażeniem niewielkiej liczby używanych elementów oświetleniowych, co przekładało się na brak zwiększenia zużycia energii na efekty świetlne i brak efektu olśnienia.

  Projekt architektury i oświetlenia przygotowała firma DISSING+WEITLING.

  Projekt oświetlenia:
  DISSING+WEITLING.
  www.dw.dk
  Strasbourg

  Trzecie miejsce

  Place du Château, Strasbourg, Francja


  Place du Château to ikoniczny plac w sąsiedztwie katedry Notre Dame. Celem projektu było przekształcenie go w charakterystyczną cechę Grande-Île, zabytkowego centrum wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jury było pod wrażeniem wykorzystania światła zarówno na pionowych, jak i poziomych powierzchniach, co stanowiło wyzwanie, z którym autorzy uporali się w wyrafinowany i zachwycający sposób. Roczny okres przygotowania obejmujący konferencje z uczestnictwem mieszkańców, wycieczki z przewodnikiem, warsztaty i kwestionariusze zapewnił wiarygodność ostatecznego wyniku.

  Projekt oświetlenia został przygotowany przez firmę l’Acte Lumiere.

  Projekt oświetlenia:
  l’Acte Lumiere
  www.acte-lumiere.com
  Wellington

  Wyróżnienie

  Wellington, Nowa Zelandia


  Interaktywne oświetlenie to sposób zapobiegania przestępczości dzięki projektowaniu otoczenia. Wąska i ciemna uliczka stała się bezpieczna i przyjazna dla nocnych przechodniów dzięki kreatywnemu interaktywnemu modelowi oświetlenia. Czujniki obecności uruchamiają stonowane oświetlenie o animowanych wzorach, przyjemne dla oka i ożywiające przestrzeń. Ten projekt eksponuje możliwości światła w zakresie poprawy wygody, bezpieczeństwa i widoczności ulicy dzięki zintegrowanemu interaktywnemu oświetleniu tworzącemu liczne możliwości gry świateł uruchamianej przez czujniki wykrywające przechodniów. Oszałamiającym elementem jest wielki żyrandol zawieszony nad jezdnią i tworzący efekty świetlne nadające otoczeniu baśniowy wygląd. Projekt zdobył uznanie jury także ze względu na przemyślane sposoby zapobiegania olśnieniu i rozproszeniu światła. Projekt oświetlenia wykonała firma Stephenson & Turner NZ Ltd.

  Projekt oświetlenia:
  Stephenson & Turner NZ Ltd.
  www.stephensonturner.com
  Pula

  Wyróżnienie

  Oświetlenie działających żurawi, Pula, Chorwacja


  To był jedyny w konkursie City.People.Light projekt dotyczący „dziedzictwa przemysłowego” będący hołdem dla stoczni miejskiej. Uljanik to jedna z najstarszych działających na świecie stoczni. Stocznia nie została przesunięta na peryferie, ale wręcz przeciwnie, wysunięta na pierwszy plan. Uhonorowano ją jako symbol dziedzictwa miasta i źródło rozwoju gospodarczego tego obszaru. W tym niepowtarzalnym projekcie majestatyczne żurawie są skąpane w świetle modułów LED firmy Philips zaprogramowanych do emitowania 16 000 odmian barw i ich intensywności podkreślających przemysłowy charakter miasta Pula. Nowe oświetlenie wielkiej skali wprowadza pionowe osie do lśniącego horyzontu morskiego, tworząc dynamiczną rzeźbę bulwaru. Oświetlenie żurawi jest także przykładem dla innych miast portowych oraz programów rozwoju nowych obszarów miejskich. Projekt oświetlenia miejskiego nadający stoczni charakter żywego symbolu wyróżnił się ze względu na odważną decyzję zachowania przemysłowego dziedzictwa, które zapewniło miastu dostatek. Ten symbol nadał nowy charakter nabrzeżu miasta Pula. Projekt oświetlenia wykonany przez firmę Skira lighting design.

  Projekt oświetlenia:
  Sikra lighting design
  www.skira.hr/
  Ankara

  Zdobywca nagrody People Choice 2014

  Ogólny plan oświetlenia, Ankara, Turcja


  Nagroda People Choice to nowa kategoria przyznawana przez publiczność głosującą na najpiękniejszą propozycję oświetlenia miejskiego. O tę nową nagrodę walczy 16 najlepszych projektów zgłoszonych do konkursu City.People.Light wybranych przez niezależne jury, w skład którego wchodzą specjaliści z branży. Najwięcej głosów publiczności zostało oddanych na Ankarę. Ankara zwyciężyła między innymi dlatego, że wprowadziła konkurs People Choice do swojej sieci w mediach społecznościowych.
  Ankara
  Harmonię architektoniczną uzyskano, wkomponowując struktury miasta w jeden ogólny plan oświetlenia. Ciepła i elegancka atmosfera nie narusza pejzażu nocnego dzięki zastosowaniu technologii łączącej różnorodne białe i kolorowe światła. Ten model pozytywnie wpłynął na mieszkańców i gości, tworząc atrakcyjne i bezpieczne obszary o nowoczesnych konturach podkreślające tożsamość miasta. Projekty oświetlenia miejskiego o tej skali nie pojawiają się często. Jury uznało, że jest to znakomity przykład możliwości tworzenia i wdrażania pełnego ogólnego planu oświetlenia obejmującego wszystkie zasoby i infrastrukturę miasta. Efektem była znaczna poprawa obrazu miasta i jego wygody dla mieszkańców.

  Projekt oświetlenia:
  UVA Lighting & Engineering
  www.uva.com.tr/