Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Jak Internet Rzeczy zmienia oświetlenie?


    To prawdziwa rewolucja przemysłowa. Wykorzystując najnowsze technologie, możemy dzisiaj połączyć rzeczywistość fizyczną z tą cyfrową. Innowacyjna infrastruktura oświetleniowa zarządzana cyfrowo pozwala nam zarządzać różnymi sferami w o wiele bardziej komfortowy sposób. Sprawdź, jak to działa za sprawą nowych rozwiązań Philips.

    Inteligentne obiekty

     

    Nowy styl życia, nowe rozwiązania w zakresie zarządzania różnymi obiektami, a to wszystko dzięki inteligentnym budynkom, które oświetlane są przy całkowitym zwiększeniu efektywności energetycznej. Właśnie to pozwala stworzyć kolejne zasoby biznesowe najlepszej jakości. Połączenie możliwości fizycznych z cyfryzacją daje szansę na zarządzanie systemem oświetlenia przy wykorzystaniu sterującej aplikacji loT. Okazuje się, że to dzięki niej możliwe staje się rozpoznanie potencjału, ale i potrzeb budynków, dzięki czemu udaje się dostosować innowacyjny i indywidualny system kompleksowego oświetlenia. Światło ma dawać nie tylko komfort przebywania w poszczególnych pomieszczeniach, ale musi przyczyniać się także do zrównoważonego rozwoju i oszczędności energii, a co za tym idzie, minimalizacji kosztów.

     

    Czy wiesz, że internet rzeczy, a więc rozwój inteligentnych obiektów w kontekście oświetlenia cieszy się dzisiaj tak ogromnym zainteresowaniem, że rynek tej gałęzi biznesu jest wart już 800 milionów dolarów? Prognozuje się, że do 2027 roku jego wartość wynosić będzie nawet 5,5 miliarda dolarów.

     

    Zarządzający budynkami stawiają na optymalne rozwiązania, a aplikacja sterująca zasobami oświetlenia jest doskonałym przykładem innowacyjnego podejścia do biznesu. Personalizacja oświetlenia, zdalne ustawianie temperatury i natężenia światła możliwe jest teraz w czasie rzeczywistym, w zależności od potrzeb.

    Doskonałym przykładem budynku biurowego, w którym zastosowano inteligentne oświetlenie z aplikacją loT, jest The Edge Deloitte w Amsterdamie. Dane jasno wskazują, że dzięki nowatorskim rozwiązaniom uzyskano roczną redukcję kosztów za energię na poziomie 100 000 euro. Dzisiaj pracuje tam 1000 pracowników.

    smart-home

    Internet rzeczy na podstawie raportu Navigant Research

     

    Firma badawcza Navigant Research oceniła 15 dostawców oświetlenia. Podstawą badania był wpływ innowacyjnych rozwiązań oświetleniowych na rozwój komercyjnego rynku budowlanego oraz przemysłowego. Okazało się, że liderem jest Philips, który doceniony został za wizję, wdrażaną strategię, stosowane technologie, współpracę z jakościowymi partnerami, zasięg geograficzny oferowanych usług czy też wzmacnianie dobrych stron i niwelowanie słabych punktów inteligentnych rozwiązań loT.

     

    Co ciekawe, sama technologia loT cieszy się coraz większym zainteresowaniem w biznesie. To połączenie standardów oświetlenia z nowatorskimi rozwiązaniami w budynkach. Pod uwagę bierze się potencjał budynku, ale i jego indywidualne preferencje. Chodzi o to, by zapewnić na tyle inteligentny system oświetlenia poszczególnych pomieszczeń, by wpływało ono nie tylko na komfort użytkowników, ale miało też znaczenie dla obniżania generowanych kosztów energii. Internet rzeczy w kontekście oświetlenia ma być też zgodny ze strategią zrównoważonego rozwoju, a kryterium, które w tym przypadku bierze się pod uwagę, jest również ochrona środowiska.

     

    Inteligentne oświetlenie zgodne z nowatorskimi rozwiązaniami przy połączeniu światła fizycznego oraz cyfryzacji pobiera dane z samego budynku i urządzeń, które w nim funkcjonują. To na tej podstawie udaje się opracować system optymalnych świateł. Zarządzanie nim za pomocą zastosowania konkretnych opraw, czujników, sterowników oraz platform wpływa zaś na komfortowe funkcjonowanie nowoczesnego budynku.

    pexel

    Wizja inteligentnego oświetlenia

     

    Nie ma wątpliwości, że wiedza w zakresie potrzeb samego budynku jest niezbędna, by tworzyć dla niego inteligentne rozwiązania, które usprawnią jego funkcjonowanie. Połączenie systemu oświetlenia z urządzeniami, które działają na terenie budynku, daje podstawy do tego, by panujące w komercyjnej przestrzeni światło było nie tylko optymalne pod względem jakości i natężenia, ale również energooszczędności i pełnego komfortu użytkowników wszystkich pomieszczeń.

     

    Co ciekawe, zarządzanie oświetleniem nie dotyczy jedynie budynków, ale również całych miast. Philips zwraca uwagę na inteligentne aglomeracje, w których zastosowano zarządzane zdalnie oświetlenie uliczne. Każdy punkt świetlny wysyła dane o wydajności do wyznaczonego operatora, dzięki czemu może on sprawnie dopasować światło do indywidualnych potrzeb określonej ulicy czy całych dzielnic, uwzględniając np. warunki pogodowe, natężenie ruchu, czy też sytuację drogową. Nie ma wątpliwości, że internet rzeczy w kontekście światła wpływa nie tylko na ograniczanie kosztów energii czy komfort użytkowników, ale jest także czynnikiem pozwalającym uzyskać pełne bezpieczeństwo.

     

    Chcesz dowiedzieć się więcej?

    Boris Zupancic

    Napisz do naszego eksperta


    Boris Zupancic
    Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych