Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Oświetlenie biurka do pracy – 5 rzeczy o których trzeba pamiętać
  Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości światło do biura?


  Wygodna w użytkowaniu i funkcjonalna przestrzeń do pracy pozwala sprawniej i efektywniej wykonywać powierzone nam zadania. Jednym z najważniejszych elementów aranżacji takiego miejsca jest odpowiednio dobrane oświetlenie. 
  Wybór oświetlenia biurka do pracy może sprawiać wbrew pozorom niemałe trudności. Oprócz dużego wyboru lampek biurkowych w sklepach z oświetleniem dostępne są również liczne żarówki o zróżnicowanej mocy i innych parametrach mających wpływ na rodzaj emitowanego przez nie światła. Niewłaściwie dobrane oświetlenie powoduje męczenie się oczu i dyskomfort, a tym samym wpływa na jakość pracy. Tradycyjne żarówki wolframowe powoli odchodzą w niepamięć – dziś stosuje się bardziej nowoczesne i energooszczędne rozwiązania, jakimi są lampy LED oferowane przez naszą firmę. Ich stosowanie zmniejsza zużycie energii elektrycznej, a co najważniejsze – można spośród tego typu produktów wybrać oprawy doskonale spełniające swoje zadanie w miejscu przeznaczonym do pracy. Poniżej 5 kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę planując oświetlenie biurka.

  1. Wybierz odpowiednie źródło światła

   

  Mogłoby się wydawać, że do oświetlenia biurka najlepiej jest wybrać żarówkę o jak największej mocy. W rzeczywistości jednak zbyt intensywne światło może spowodować szybsze męczenie się oczu i dyskomfort. Pamiętajmy też, że pracując nie tylko sporządzamy odręczne notatki czy przeglądamy dokumenty, ale również nierzadko korzystamy z komputera. Warto wiedzieć, że zbyt duży kontrast pomiędzy jego ekranem, a otoczeniem negatywie wpływa na wzrok. Moc standardowych żarówek stosowanych w lampkach biurkowych wynosi od 40 do 100 W. Na opakowaniach źródeł światła wykorzystujących technologię LED umieszczana jest odpowiednia informacja określająca jakiej mocy tradycyjnej żarówki odpowiada wybrany produkt, co znacznie ułatwia podjęcie właściwej decyzji. Rozsądnym rozwiązaniem jest wybór żarówki LED, którą można ściemnić. Tego typu lampy dostępne są w ofercie Philips, a ich zaletą jest brak konieczności instalowania specjalnych ściemniaczy. Dzięki nim dostosujemy ilość i barwę światła do wykonywanych przy biurku czynności.

  2. Zadbaj o odpowiednią temperaturę barwową światła

  Jak właściwie oświetlić biurko robocze?
  Najlepiej pracuje nam się przy naturalnym oświetleniu, dlatego biurko zazwyczaj ustawiamy jak najbliżej okna. Oczywiście korzystanie wyłącznie ze światła słonecznego nie jest możliwe, zwłaszcza jeśli pracujemy do późna. Wybierając żarówkę do lampki biurkowej zadbajmy więc, aby emitowała ona światło pobudzające do działania. Białe światło o chłodnej temperaturze barwowej, zawierające dużo składnika niebieskiego, sprzyja koncentracji i pomaga się skupić, dlatego żarówka emitująca właśnie takie światło będzie najlepszym wyborem do oświetlenia biurka. Ciepłe światło ułatwia relaks i działa wyciszająco, stąd też lepiej sprawdzi się ono w przypadku sypialni lub salonu.

  3. Postaw na energooszczędność

   

  Stosowanie tradycyjnych żarówek wolframowych powoli staje się przeszłością i nie ma w tym nic dziwnego – nowoczesne lampy LED emitują takie samo światło, ale za to zużywają znacznie mniej energii elektrycznej i mają przy tym znacznie dłuższy czas pracy niż ich poprzedniczki. Warto o tym pamiętać planując zmianę oświetlenia w domowym gabinecie czy w biurze.

  4. Pamiętaj o kolorach

   

  Podczas wybierania odpowiedniego oświetlenia biurka do pracy należy pamiętać również o wskaźniku oddawania barw Ra. Im jest on wyższy, tym bardziej realistyczne będą kolory przedmiotów, na które pada emitowane przez oprawę światło. W przypadku wykonywania zawodów, w których odpowiednie zestawienia kolorystyczne mają duże znaczenie, należy zastosować źródła światła oddające barwy z najwyższą możliwą wiernością, a więc 100 Ra.

  5. Wybierz odpowiednią lampę

   

  Chociaż w sklepach nie brakuje różnych modeli lampek biurkowych, podczas zakupów najlepiej będzie kierować się własnymi preferencjami oraz najczęściej wykonywanymi podczas pracy czynnościami. Przykładowo w przypadku osób pracujących głównie przy komputerze wystarczy lampka dająca łagodne oświetlenie, zaś dla projektantów czy archiwistów korzystniejszym wyborem będzie produkt z możliwością modyfikacji natężenia światła.