Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Jakie zastosowanie mają taśmy LED? 
  Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości światło do biura?


  Produkty oświetleniowe wykorzystujące technologię LED mają niezwykle szerokie zastosowanie. Montuje się je w oświetleniu ulicznym, w zakładach produkcyjnych, sklepach, biurach oraz mieszkaniach prywatnych. Szeroki wybór tego typu źródeł światła sprawia, że za jego pomocą możemy zaprojektować nie tylko funkcjonalne, ale i dekoracyjne oświetlenie. Doskonałym tego przykładem są taśmy LED.

  Taśmy LED


  Oświetlenie LED wykorzystywane jest często w celach praktycznych, ale nie tylko. Stosuje się je m. in. do oświetlenia zabytkowych budynków albo ciekawych pod względem architektonicznym lub turystycznym obiektów. Lampy LED z powodzeniem sprawdzą się także jako dekoracja w naszych mieszkaniach. W tym celu najczęściej wybierane są taśmy LED, czyli elastyczne paski pokryte świecącymi diodami SMD. Mogą one różnić się pod względem rodzaju diod, częstotliwości ich rozmieszczenia czy koloru światła, jaki emitują. Ciekawym rozwiązaniem są produkty z diodami RGB, w których można dowolnie zmieniać barwę światła za pomocą specjalnego sterownika. W sklepach z produktami oświetleniowymi dostępne są również listwy LED działające na podobnej zasadzie co taśmy, jednak ze względu na mniejszą elastyczność mogą nie sprawdzić się we wszystkich miejscach.

  Dekoracja? Nie tylko!

  Możliwe zastosowania taśmy LED
  Taśmy LED kojarzą się głównie ze sposobem na ozdobienie pomieszczeń, jednak mogą one z powodzeniem posłużyć również jako praktyczny element oświetlenia. W tym przypadku należy jednak sięgnąć po produkt z wydajnymi diodami, w którym źródła światła są rozmieszczone z dużą częstotliwością. Taki wybór zapewni większą ilość skondensowanego światła i może być wykorzystywany np. do oświetlenia blatów roboczych w kuchni, wnętrza kuchennych szafek, do zapewnienia światła w gablotach sklepowych, a nawet do oświetlenia biurka. Pamiętajmy jednak, że podczas ich użytkowania warto zadbać o odpowiednią wentylację, co zapobiegnie przegrzewaniu się taśm LED podczas pracy, a tym samym zapewni dłuższą ich żywotność. Nieco inne produkty należy wybierać, jeśli szukamy oświetlenia dekoracyjnego. W tym przypadku można postawić na taśmy świecące z nieco mniejszą mocą w dowolnych kolorach. Miłośnikom rozwiązań wielofunkcyjnych do gustu powinna przypaść możliwość zmiany koloru światła za pomocą specjalnej aplikacji instalowanej na urządzeniach mobilnych. Podłączenie taśmy LED do systemu Philips Hue pozwoli dostosować natężenie i kolor światła do aktualnych potrzeb i stworzyć idealny nastrój do zabawy lub odpoczynku. Warto też zaznaczyć, że tego typu produkty mogą w sobie łączyć funkcjonalność i dekoracyjność, np. po zamontowaniu inteligentnego oświetlenia schodów przy stopniach schodów, gdzie pokreślą całą konstrukcję, a jednocześnie zapewnią większe bezpieczeństwo.

  Co wziąć pod uwagę podczas zakupów? 

   

  Jeśli zechcemy wykorzystać taśmy LED do podświetlenia wybranych miejsc w domu albo stworzyć za ich pomocą element dekoracyjny, pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim parametry świetlne interesujących modeli, a także ich jakość i posiadane atesty. Chociaż niska cena zachęca do zakupu gorszej jakości produktów, mogą one ulegać uszkodzeniu, a nierzadko wraz z upływem czasu moc emitowanego przez nie światła słabnie. Zależnie od tego, gdzie ma być zamontowana taśma LED, należy też dobrać odpowiednią jasność diod, szczelność i odporność na wilgoć, a także barwę światła. Zasadniczo produkty, które mają być wykorzystywane jako oświetlenie praktyczne, powinny mieć większą moc, zaś te dekoracyjne mogą emitować nieco słabsze światło. Poszukując taśmy LED do łazienki powinniśmy zwrócić uwagę na klasę szczelności IP – im będzie ona wyższa, tym bardziej odporny na wilgoć produkt.

  Podsumowanie

   

  Taśmy LED znajdują bardzo szerokie zastosowanie zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i obiektach użyteczności publicznej. Z powodzeniem spełniają swoją praktyczną i dekoracyjną funkcję w domach, hotelach, restauracjach, sklepach, a nawet w ogrodach, do podświetlania elewacji lub podjazdu. Poszukując tego typu produktów pamiętajmy jednak, aby zdecydować się na model o parametrach w pełni odpowiadających naszym oczekiwaniom i warunkom, w jakich będzie użytkowany.