Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Oświetlenie LED i jego najważniejsze zalety


    Początkowo ludzie oświetlali swoje domy wykorzystując w tym celu ogień. Później pojawiły się świece i lampy naftowe, a wreszcie żarówki. Działanie tych ostatnich polega na rozgrzewaniu wolframowego drucika w otoczeniu gazów szlachetnych. Ponieważ jednak jest to rozwiązanie mało energooszczędne, poszukiwano kolejnych sposobów na skuteczne, a przy tym ekonomiczne oświetlenie domów i ulic.
    Najważniejsze zalety oświetlenia LED
    Oprócz wspomnianych już żarówek wolframowych stosuje się także w wielu miejscach lampy wyładowcze, w których wysokie napięcie powoduje świecenie się gazów wewnątrz  lampy. Wśród tego typu źródeł światła wymienić można świetlówki liniowe, energooszczędne, czy też lampy ksenonowe. Te ostatnie wykorzystywane są przede wszystkim w reflektorach samochodowych, a także jako oświetlenie sceniczne. Coraz większą popularność zdobywa sobie też technologia LED. Chociaż jest ona znana w elektronice już od kilkudziesięciu lat, głośniej zrobiło się o niej stosunkowo niedawno, kiedy to wynalezienie diod świecących barwą niebieską pozwoliło zastosować ją w elementach oświetleniowych. Jak działają ledowe źródła światła i jakie są ich największe zalety?

    Jak zbudowana jest dioda LED?

     

    Oświetlenie ledowe opiera się na zjawisku elektroluminescencji, które można najogólniej określić jako przemianę prądu elektrycznego bezpośrednio w światło. Chociaż rodzajów diod jest bardzo dużo, wszystkie spełniają swoje zadanie dzięki półprzewodnikom składającym się z dwóch warstw. Pierwsza z nich zawiera bardzo dużo elektronów, podczas gdy w drugiej znajdują się tzw. dziury. Po podłączeniu prądu elektrycznego elektrony z pierwszej warstwy przeskakują do drugiej wytwarzając przy tym nadmiar energii w postaci światła.

    Dowolny kolor bez filtrów

     

    Jedną z zalet technologii LED wykorzystywanej w produktach oświetleniowych jest możliwość uzyskania dowolnego koloru światła bez konieczności stosowania dodatkowych filtrów przetwarzających białe światło w czerwone, niebieskie czy zielone. Jest to możliwe dzięki otrzymywaniu światła o konkretnej długości fali, którą modyfikować można za pomocą budowy diody i materiałów w niej wykorzystywanych. To duża zaleta biorąc pod uwagę fakt, że filtry zmniejszają natężenie światła i zazwyczaj nie jest możliwe uzyskanie za ich pomocą intensywnych kolorów. W celu otrzymania białego światła wykorzystuje się diodę świecącą na niebiesko oraz luminofor pozwalający osiągnąć odpowiednią barwę. Tutaj jednak należy zwrócić uwagę, na jakość lampy ledowej i samego luminoforu – jeśli będzie niska, wraz z upływem czasu barwa światła prawdopodobnie będzie się zmienić. Właśnie, dlatego najlepiej jest wybierać wyłącznie sprawdzone produkty posiadające certyfikaty potwierdzające ich jakość. Lampy ledowe Philips wykonywane są z najwyższej jakości materiałów, a ponadto poddaje się je testom jakościowym, aby zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo i komfort stosowania. Jakie jeszcze zalety ma technologia LED?

    Najważniejsze zalety oświetlenia LED

    Czas pracy, ekonomia, wytrzymałość…

     

    Technologia LED stopniowo wypiera stosowane dotychczas rozwiązania oświetleniowe i nie ma w tym nic dziwnego. W porównaniu do tradycyjnych żarówek lampy ledowe pracują znacznie dłużej – przeciętny czas ich eksploatacji wynosi 30 000 godzin, a w przypadku opraw do zastosowań przemysłowych, nawet 100 000 h. Zbliżającą się porę wymiany można rozpoznać po stopniowo słabnącej mocy światła, dzięki czemu użytkownik ma pewność, że całkowite ciemności nie zaskoczą go w najmniej odpowiednim momencie. Do bardzo często wymienianych zalet oświetlenia ledowego należy z pewnością jego ekologiczność i ekonomiczność. Oprawy tego przyczyniają się znacznie do obniżenia dwutlenku węgla ,niż ich wolframowe odpowiedniki, a ponadto pracują ze znacznie większą energooszczędność wynoszącą 80-90% w porównaniu do żarówek tradycyjnych. Ponieważ pobierają one mniej energii elektrycznej, ich stosowanie znacząco wpłynie na obniżenie rachunków za energię. Zastanawiając się nad zaletami technologii LED nie można pominąć możliwości połączenia opraw ledowych do systemów pozwalających wygodnie sterować poszczególnymi lampami – dzięki temu zmiana natężenia, koloru czy temperatury barwowej światła białego stanie się jeszcze łatwiejsza.