Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że chętnie wykorzystujemy komputery, laptopy, smartfony czy inne tego typu urządzenia do pracy, ale też w celach rozrywkowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zbyt długie korzystanie z tych urządzeń może powodować zmęczenie oczu. Ma to związek z dużą ilością emitowanego przez ich ekrany niebieskiego światła, którego długość fal jest bardzo krótka, blisko granicy światła widzialnego. Dla zminimalizowania negatywnych skutków ich działania warto zaopatrzyć się w specjalne okulary z powłoką antyrefleksyjną i ograniczyć korzystanie z komputerów, tabletów lub smartfonów – oczywiście o ile to możliwe. Pamiętajmy też o odpowiednim oświetleniu w miejscu pracy – zbyt duży kontrast pomiędzy ekranem komputera a otoczeniem powoduje męczenie oczu i związane z nim dolegliwości, jak pieczenie czy suchość oczu.
Naturalne światło słoneczne reguluje dobowy rytm funkcjonowania naszego organizmu, stąd też istotne znaczenie ma rodzaj oświetlenia stosowanego w różnych pomieszczeniach. Ciepłe białe światło sprzyja wyciszeniu i relaksowi, stąd też zaleca się montowanie jego źródeł w sypialni i tych miejscach, gdzie odpoczywamy. Chłodne światło, a więc zbliżone do niebieskiego, z kolei sprawdzi się w biurach oraz pomieszczeniach, w których pracujemy.
Niebieskie światło działa również na nasz mózg i jest dla niego informacją, że właśnie trwa dzień. Korzystanie ze wspomnianych już urządzeń albo źle dobrane do funkcji pomieszczenia oświetlenie może więc zaburzać wydzielanie melatoniny – substancji odpowiedzialnej za spokojny sen i regenerację organizmu. Właśnie dlatego na kilka godzin przed snem należy zrezygnować z oglądania telewizji, korzystania z komputera oraz urządzeń mobilnych – emitowane przez ich ekrany światło niebieskie sprawi, że organizm będzie pobudzony do aktywności, co powoduje problemy z zasypianiem.
Wpływ niebieskiego światła na nasz organizm ma też swoje dobre strony. Naukowcy z Uniwersytetu Środkowoszwedzkiego porównali działanie kofeiny oraz niebieskiego światła. Okazało się, że zarówno jeden, jak i drugi czynnik zadziałał pobudzająco na badanych, przy czym osoby poddawane działaniu niebieskiego światła wypadały nieco lepiej w testach określających stopień koncentracji.
Niebieskie światło wykazuje właściwości bakteriobójcze, stąd też wykorzystuje się je w terapii chorób skóry. Badania kliniczne dowodzą, że hamuje ono procesy odpowiedzialne za powstawanie zmian łuszczycowych i łagodzi stany zapalne. Terapia niebieskim światłem może też być wykorzystywana w gabinetach medycyny estetycznej.
Ponieważ niebieskie światło wykazuje właściwości bakteriobójcze, jego stosowanie umożliwia likwidowanie zarazków odpowiedzialnych za nieświeży oddech. Okazało się, że pod wpływem działania światła emitowanego przez lampy służące do wybielania zębów u pacjentów poddawanych temu zabiegowi rozwiązany został również problem nieprzyjemnego zapachu z ust.