Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Światło niebieskie - 7 faktów, które musisz poznać
  Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości światło do biura?


  Światło niebieskie jest częścią światła widzialnego i towarzyszy ludzkości od zawsze, jednak o jego wpływie na nasz organizm mówi się od niedawna. Coraz częściej słyszymy, że jego zbyt duża intensywność jest szkodliwa dla naszych oczu, a nawet powodować może uszkodzenie wzroku. Co powinieneś wiedzieć o świetle niebieskim?
  Poznaj 7 faktów o światle niebieskim

  1. Jego zbyt duża intensywność męczy oczy

   

  Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że chętnie wykorzystujemy komputery, laptopy, smartfony czy inne tego typu urządzenia do pracy, ale też w celach rozrywkowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zbyt długie korzystanie z tych urządzeń może powodować zmęczenie oczu. Ma to związek z dużą ilością emitowanego przez ich ekrany niebieskiego światła, którego długość fal jest bardzo krótka, blisko granicy światła widzialnego. Dla zminimalizowania negatywnych skutków ich działania warto zaopatrzyć się w specjalne okulary z powłoką antyrefleksyjną i ograniczyć korzystanie z komputerów, tabletów lub smartfonów – oczywiście o ile to możliwe. Pamiętajmy też o odpowiednim oświetleniu w miejscu pracy – zbyt duży kontrast pomiędzy ekranem komputera a otoczeniem powoduje męczenie oczu i związane z nim dolegliwości, jak pieczenie czy suchość oczu.

  2. Nie jest obojętne na wzrok

  Samo zmęczenie oczu nie wydaje się być poważnym problemem, chociaż oczywiście powoduje dyskomfort. Znacznie większym zagrożeniem jest uszkodzenie siatkówki oka – pod wpływem zbyt dużej intensywności niebieskiego światła i długiego czasu ekspozycji na nie,  mogą powstać wolne rodniki, a ponadto wpłynie to negatywnie na czopki i pręciki, czyli bardzo ważne fotoreceptory znajdujące się w siatkówce. Może to być jedna z przyczyn zwyrodnienia plamki żółtej, które może prowadzić nawet do ślepoty. Ograniczenie ekspozycji na ostre światło, rzadsze korzystanie z urządzeń wyposażonych w emitujące niebieskie światło ekrany oraz wybieranie dobrej jakości produktów oświetleniowych, takich jak certyfikowane żarówki Philips, z pewnością pomoże zadbać o wzrok.

  3. Wpływa na naturalny rytm dobowy

   

  Naturalne światło słoneczne reguluje dobowy rytm funkcjonowania naszego organizmu, stąd też istotne znaczenie ma rodzaj oświetlenia stosowanego w różnych pomieszczeniach. Ciepłe białe światło sprzyja wyciszeniu i relaksowi, stąd też zaleca się montowanie jego źródeł w sypialni i tych miejscach, gdzie odpoczywamy. Chłodne światło, a więc zbliżone do niebieskiego, z kolei sprawdzi się w biurach oraz pomieszczeniach, w których pracujemy.

  4. Przyczynia się do powstawania problemów z zasypianiem

   

  Niebieskie światło działa również na nasz mózg i jest dla niego informacją, że właśnie trwa dzień. Korzystanie ze wspomnianych już urządzeń albo źle dobrane do funkcji pomieszczenia oświetlenie może więc zaburzać wydzielanie melatoniny – substancji odpowiedzialnej za spokojny sen i regenerację organizmu. Właśnie dlatego na kilka godzin przed snem należy zrezygnować z oglądania telewizji, korzystania z komputera oraz urządzeń mobilnych – emitowane przez ich ekrany światło niebieskie sprawi, że organizm będzie pobudzony do aktywności, co powoduje problemy z zasypianiem.

  5. Sprzyja koncentracji

   

  Wpływ niebieskiego światła na nasz organizm ma też swoje dobre strony. Naukowcy z Uniwersytetu Środkowoszwedzkiego porównali działanie kofeiny oraz niebieskiego światła. Okazało się, że zarówno jeden, jak i drugi czynnik zadziałał pobudzająco na badanych, przy czym osoby poddawane działaniu niebieskiego światła wypadały nieco lepiej w testach określających stopień koncentracji.

  6. Jest wykorzystywane w dermatologii

   

  Niebieskie światło wykazuje właściwości bakteriobójcze, stąd też wykorzystuje się je w terapii chorób skóry. Badania kliniczne dowodzą, że hamuje ono procesy odpowiedzialne za powstawanie zmian łuszczycowych i łagodzi stany zapalne. Terapia niebieskim światłem może też być wykorzystywana w gabinetach medycyny estetycznej.

  7. Pozwala zwalczyć nieświeży oddech

   

  Ponieważ niebieskie światło wykazuje właściwości bakteriobójcze, jego stosowanie umożliwia likwidowanie zarazków odpowiedzialnych za nieświeży oddech. Okazało się, że pod wpływem działania światła emitowanego przez lampy służące do wybielania zębów u pacjentów poddawanych temu zabiegowi rozwiązany został również problem nieprzyjemnego zapachu z ust.