Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Dlaczego żarówki LED świecą po wyłączeniu?

     

    Zdarza się, że po zamontowaniu  żarówki LED nie gasną całkowicie. Co może być tego przyczyną? Sprawdźmy to i przekonajmy się, czy migotanie LED to powód do niepokoju.

    Jak działa LED? 

    Aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule, warto dowiedzieć się, na jakiej zasadzie działają ledy. Źródło światła w tego typu produktach stanowi dioda elektroluminescencyjna zbudowana z półprzewodników. Po dostarczeniu do nich energii elektrycznej elektrony przechodzą z pasma przewodnictwa na jeden z tzw. wolnych stanów, a przy okazji, w wyniku zjawiska rekombinacji promienistej,  nadmiar energii zostaje wyemitowany w postaci kwantu widzialnego promieniowania elektromagnetycznego. 

     

    Im więcej energii elektrycznej dociera do diody, tym intensywniej świeci. Nie muszą to być jednak tak duże ilości energii, jak w przypadku oświetlenia konwencjonalnego. Ledowy odpowiednik żarówki 60 watowej, pobiera jedyne 7 watów energii. Jest to ogromna zaleta oświetlenia LED (dzięki temu pobiera ono znacznie mniej prądu podczas pracy) i jednocześnie pośrednia przyczyna świecenia LED po wyłączeniu. Nawet bardzo niewielka ilość prądu może bowiem sprawić, że dioda LED będzie delikatnie się świecić. Dobrej jakości układ elektroniczny powinien zapobiegać takim sytuacjom, ale mimo to czasem zdarzają się problemy.  

    żarówka led

    Dlaczego źródła światła LED świecą po wyłączeniu? 

     

    Gdy źródło światła LED emituje światło po wyłączeniu, wiele osób obawia się, że uszkodzeniu uległa instalacja elektryczna, jednak przyczyna takiego stanu rzeczy jest zazwyczaj inna. 

     

    Źródła światła LED zwykle świecą po wyłączeniu z trzech zasadniczych powodów:

     

    • Najczęściej powodem świecenia żarówek LED po ich wyłączeniu jest podświetlenie wbudowane w wyłącznik światła. Prąd zasilający tę niewielką diodę powoduje również świecenie się samego źródła światła LED z niewielką mocą nawet po jej wyłączeniu. Rozwiązanie tego kłopotu jest bardzo proste – wystarczy wymontować diodę służącą do podświetlenia wyłącznika światła.
    • Inną przyczyną problemu bywa sytuacja, w której wyłącznik nie rozłącza przewodu fazowego, a jedynie neutralny. Podobnie jak w pierwszym przypadku, również tutaj źródło światła LED może być zasilana prądem o niewielkiej mocy, przez co emituje ona słabe światło nawet po jej wyłączeniu.
    • Po wyłączeniu mogą też świecić niskiej jakości żarówki LED, których producenci nie zadbali o wystarczająco dobry układ zasilający.

    Czy warto zmieniać żarówki tradycyjne na źródła światła LED? 

     

    Z całą pewnością tak! Najlepiej wybierać jednak wysokiej jakości produkty – nie tylko ze względu na ryzyko świecenia po wyłączeniu. 

     

    Oświetleniu LED często zarzuca się również, że emituje światło niebieskie, które negatywnie wpływa na nasz wzrok, jednak w rzeczywistości zarzuty te odnoszą się wyłącznie do tanich produktów od niesprawdzonych producentów.

     

    Firma Philips kładzie duży nacisk na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania oferowanych produktów, dlatego nasze lampy LED są stale testowane pod kątem bezpieczeństwa fotobiologicznego. Dzięki temu nasi klienci mają gwarancję długotrwałego korzystania z tego typu oświetlenia bez żadnych negatywnych skutków dla zdrowia. W naszej ofercie znajdują się źródła światła LED zróżnicowane pod względem mocy, barwy temperaturowej czy koloru emitowanego światła.

    Możliwości nie kończą się na standardowym oświetleniu LED

     

    Technologia LED jest obecna na rynku od ponad 10 lat i cały czas się udoskonala. Obecnie coraz większą popularność zyskuje inteligentne oświetlenie. Jest to m.in. zasługa coraz bardziej przystępnych cen. Dzięki temu oświetlenie sterowane z poziomu aplikacji mobilnej nie jest zarezerwowane wyłącznie dla garstki najbardziej zamożnych osób na świecie – wręcz przeciwnie – wszystko wskazuje na to, że to właśnie to będzie przyszłość oświetlenia.

     

    Na co dokładnie pozwala inteligentne oświetlenie LED?

     

    Dla przykładu przyjrzyjmy się możliwościom systemu Philips Hue. Dysponując tego rodzaju oświetleniem, możemy m.in: 

     

    • sterować oświetleniem, siedząc na kanapie (z pomocą aplikacji lub asystenta głosowego),
    • zmienić barwę światła z zimnej na ciepłą oraz tworzyć w aplikacji harmonogramy, dzięki którym będzie dziać się to automatycznie, 
    • zmieniać kolory światła, emitowanego przez żarówki (16 milionów dostępnych kolorów),
    • synchronizować oświetlenie z czujnikami ruchu, czujnikami światła dziennego i innymi tego typu urządzeniami,
    • synchronizować oświetlenie z telewizorem lub komputerem, tak aby świeciło kolorami zgodnymi z tymi widocznymi na ekranie.

     

    Więcej o możliwościach inteligentnego oświetlenia Philips Hue przeczytasz tutaj.