Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Dołącz do grona zwolenników gospodarki o
    obiegu zamkniętym

    Model gospodarki o obiegu zamkniętym może pomóc wyeliminować marnotrawstwo i zwiększyć PKB. Dowiedz się w jaki sposób.

     

    Spośród 70 milionów pasażerów, którzy co roku podróżują przez lotnisko Schiphol w Amsterdamie, prawdopodobnie tylko niewielu zwraca uwagę na oświetlenie. Odwiedzający mogą odczuwać spokój, gdy spędzają kilka chwil w strefie relaksu i być może zauważą, że ich wzrok jest delikatnie kierowany na lotnisko i na następny kierunek podróży. To wszystko dzięki dobremu projektowi oświetlenia.

    recykling

    Oświetlenie jako usługa w gospodarce o obiegu zamkniętym

     

    Za kulisami dzieje się coś rewolucyjnego. Oświetlenie terminala 2 na lotnisku Schiphol w Amsterdamie jest częścią przełomowego modelu obsługi klienta pod nazwą „światło jako usługa” (Light as a Service), który jest zarówno wydajny, jak również wspiera zrównoważony rozwój. Projektem oświetlenia, instalacją i konserwacją można zarządzać w ramach jednej umowy.

     

    Gospodarka o obiegu zamkniętym to „system gospodarczy, w którym unika się wytwarzania odpadów w całym łańcuchu wartości”. Jako koncepcja była dyskutowana od dziesięcioleci, ale przy ponownym skupieniu się opinii publicznej na ilości wytwarzanych odpadów, a zwłaszcza na wykorzystaniu tworzyw sztucznych, pomysł ten jest gotowy do wdrożenia na szerszą skalę.

     

    Zmiana modelu „weź-użyj-wyrzuć”

     

    Dowody wokół nas są jednoznaczne: obecny model „weź-użyj-wyrzuć” nie sprawdza się. Każdego dnia co minutę do morza wrzuca się odpowiednik ciężarówki wypełnionej plastikiem.

     

    Zużywamy zasoby szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, ale tylko 9% z nich wykorzystywanych jest ponownie do wytwarzania produktów po pierwszym użyciu. To nie może dłużej trwać, a opinia publiczna zaczyna to coraz to bardziej zauważać.

    System zamówień publicznych jest kluczem do odblokowania innowacyjnych projektów wspierających
    zrównoważonych rozwój na wielką skalę, które wyeliminują marnotrawstwo.”

    Na tegorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego Eric Rondolat, Dyrektor Generalny, przedstawił doświadczenie Signify w pionierskim wdrażaniu tego modelu, który jest w stanie dokonać ogromnych zmian.

     

    W swoim przemówieniu stwierdził, że podczas gdy sektor prywatny może nadal stymulować innowacje, system zamówień publicznych jest kluczem do odblokowania innowacyjnych projektów wspierających zrównoważony rozwój na wielką skalę, które wyeliminują marnotrawstwo, optymalnie wykorzystają zasoby i przyczynią się do dobra społecznego.

    Druk 3D

    Eric Rondolat zwrócił również uwagę, że przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym nie oznacza końca tworzenia i kupowania nowych rzeczy. Nie chodzi o to, aby mieć mniej, ale o przyjęcie modelu, który efektywniej wykorzystuje wartość materiałów służących do produkcji i zakupu produktów.

     

    W branży oświetleniowej oprawy można już drukować w 3D, usprawniając proces produkcji, zużywając mniej energii i tworząc produkt o 47% niższym śladzie węglowym w porównaniu z tradycyjnie produkowanymi oprawami metalowymi.

     

    Możliwe jest nawet tworzenie opraw oświetleniowych z materiałów, które zbyt często trafiają na wysypisko, np. niechciane płyty CD. Jeśli można je zastosować w oświetleniu, to inne branże mogą zrobić to samo.

    Szersze spojrzenie na ograniczanie ilości odpadów

     

    Ograniczenie ilości odpadów to coś więcej niż ograniczenie opakowań lub tworzenie trwałych produktów. Gospodarstwa ogrodnicze dzięki oświetleniu do szklarni mogą uprawiać rośliny na małych przestrzeniach w optymalnych warunkach oświetleniowych, eliminując pestycydy i drastycznie zmniejszając zużycie wody, jednego z najcenniejszych zasobów świata.

     

    Innowacje, takie jak druk 3D, pozwalają na wytwarzanie produktów blisko miejsca przeznaczenia, zmniejszając ślad węglowy ich podróży do klienta.

     

    Trudność polega na tym, że obecna polityka zakupów - zwłaszcza w sektorze publicznym - wyłącznie skupia się na uzyskaniu najniższych kosztów początkowych. Rzadko uwzględniany jest wpływ produktu na styl życia, zużycie zasobów lub możliwość recyklingu towarów. Ta jednowymiarowa ocena wartości zbyt często oznacza, że społeczeństwo traci na projektach, które mogą przynieść długoterminową wartość, szerokie korzyści gospodarcze i społeczne.

     

    Dla Signify Światowe Forum Ekonomiczne to nie tylko okazja do spotkania, ale przede wszystkim platforma konkretnych działań. Ponieważ niektóre z najbardziej wpływowych umysłów na świecie dostrzegają korzyści płynące ze zrównoważonego oświetlenia, może to stanowić punkt wyjścia do zupełnie nowego podejścia do naszych globalnych zasobów..

    Chcesz dowiedzieć się więcej?