Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Inteligentne miasta przyszłości i ich inteligentne oświetlenie

   

  Inteligentny sprzęt AGD i RTV, inteligentny dom, inteligentne miasto – tego typu określenia pojawiają się coraz częściej w kontekście nowoczesnych technologii i poprawy komfortu życia. Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań ma na celu ułatwić komunikację, wykonywanie codziennych obowiązków, a także zapewnić rozrywkę. Na jakie udogodnienia możemy liczyć w przyszłości?

  Nowoczesne miasto – inteligentne, czyli jakie?


  Zmieniająca się przestrzeń miasta to nic nadzwyczajnego – stopniowa rozbudowa i pojawiające się nowe inwestycje zapewniają mieszkańcom wygodę, a modernizowane drogi czy powstające obiekty użyteczności publicznej służyć mają swobodnej komunikacji i gwarantować rozrywkę. Czym więc „zwykłe” miasto różni się od tego inteligentnego? Jako smart city określa się miasto wykorzystujące nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, aby poprawić wydajność infrastruktury miejskiej. Duże znaczenie w tej koncepcji ma również zrównoważony rozwój gospodarczy, inwestowanie w kapitał ludzki oraz gospodarowanie zasobami naturalnymi w racjonalny sposób. Wszystko to ma na celu zapewnienie mieszkańcom wygody i komfortu życia. Chociaż termin inteligentne miasto nierzadko kojarzy się z nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami, na jakie przyjdzie jeszcze trochę poczekać, wprowadzenie innowacji wcale nie jest tak odległe, jak mogłoby się wydawać, o czym świadczy inteligentne oświetlenie.
  Nowoczesne miasto – inteligentne, czyli jakie

  Ulice mądrze oświetlone


  Jednym z elementów smart cities jest z pewnością nowoczesne oświetlenie. Zarządcy miast – zarówno tych mniejszych, jak i dużych aglomeracji – często borykają się z problemem wysokich kosztów ponoszonych na opłaty za energię elektryczną. Korzystnym rozwiązaniem w tego typu przypadkach jest inwestycja w inteligentne oświetlenie LED, jakie oferuje marka Philips. Oprawy ledowe są trwałe i mają znacznie dłuższy czas pracy niż stosowane wcześniej źródła światła ulicznego. Poprzez znacznie mniejszy pobór energii elektrycznej, niż tradycyjne źródła światła, stosowane w oświetleniu miejskim, oprawy ledowe przyczyniają się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, niż chociażby do lamp sodowych, a ich stosowanie pozwoli na znaczne oszczędności. Oczywiście inteligentne oświetlenie to nie tylko dbałość o środowisko i ekonomiczne korzyści, ale również nowoczesne rozwiązania znacznie ułatwiające zarządzenie oprawami i kontrolowanie ich pracy. System Philips Lighting pozwala na sterowanie pracą opraw ulicznych zależnie od zmieniającej się sytuacji. Podczas mniejszego natężenia ruchu można, więc obniżyć intensywność światła, co oczywiście wiąże się z kolejnymi oszczędnościami. Jeśli jednak panują trudne warunki atmosferyczne i mgła, opady śniegu lub deszczu utrudniają widoczność, silniejsze światło latarni poprawi bezpieczeństwo. Takie rozwiązanie sprawdza się także w przypadku groźnych kolizji lub innych zdarzeń drogowych, kiedy silniejszy strumień światła sprzyja sprawniejszej akcji służb.
  Ulice mądrze oświetlone

  Nie tylko światło


  Inteligentne miasto to nie tylko wygodne sterowanie oświetleniem, ale szereg rozwiązań pozwalających żyć wygodniej i bezpieczniej. Obecnie poważnym problemem wielu miast – w tym także polskich – jest smog oraz duże natężenie ruchu. Zanieczyszczone powietrze oraz zakorkowane ulice nieodłącznie związane są z życiem w dużych aglomeracjach, dlatego naukowcy pracują nad sposobami pozwalającymi zaradzić tym niedogodnościom. Pojawił się nawet pomysł, aby w Dubaju wprowadzić drony pełniące rolę taksówek. Póki, co nie wiadomo czy koncepcja ta zostanie wprowadzona w życie, ale trudności związane ze znalezieniem miejsca parkingowego to z pewnością jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi zmierzyć się będą musieli inżynierowie. Coraz więcej mówi się też o znaczeniu pojazdów autonomicznych. Obecnie wykorzystywane są one na lotniskach, ale być może trafią również na ulice.
   

  Nowoczesne technologie z pewnością będą znajdowały coraz szersze zastosowanie w przestrzeni publicznej zapewniając mieszkańcom nie tylko większy komfort życia, ale też wysoki poziom bezpieczeństwa.

  Chcesz dowiedzieć się więcej?

  Tomasz Kołoszczyk

  Napisz do naszego eksperta

   

  Tomasz Kołoszczyk-Jakubowski

  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych