Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Osiedle Nowe Żerniki z inteligentnym oświetleniem

     

    Dzięki wyjątkowej architekturze oraz innowacyjnemu systemowi oświetlenia, wrocławskie osiedle Nowe Żerniki wpisuje się w koncepcję smart city i stanowi inspirację dla architektów i deweloperów z całego świata.

    Nowe Żerniki to modelowe osiedle, położone w zachodniej części Wrocławia. Architektura osiedla bezpośrednio nawiązuje do słynnego, awangardowego projektu Wohnung und Werkraum (w skrócie WuWa). WuWa na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku stanowiło próbę stworzenia budownictwa dopasowanego do różnych grup mieszkańców. Rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne zastosowane w Nowych Żernikach, zwanych też WuWa2, nawiązują do tej koncepcji spełniając najwyższe standardy i odpowiadając rzeczywistym potrzebom mieszkańców. 

     

    Jedną z kluczowych funkcjonalności, tworzących wyjątkowy charakter przestrzeni Nowych Żernik, jest oświetlenie. „Ten projekt dlatego różni się od pozostałych, że jest wielowarstwowy. To nie tylko kwestia oszczędności, ale przede wszystkim humanizacji oświetlenia. Światło ma nadążać za rytmem życia, a nie za normami, które i tak muszą być spełnione, bo to jest oczywiste”, podkreśla Andrzej  Pruszyński, projektant technologii oświetlenia i architektury  światła dla  Nowych Żernik. 

    Oświetlenie zainstalowane na terenie osiedla idealnie wpisują się w ideę miasta inteligentnego. System zdalnego sterowania Philips CityTouch oraz technologia LED pomagają obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej, natomiast inteligentne oprawy wyczuwając zmiany natężenia ruchu poprawiają bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców osiedla. Poza tym zainstalowane oprawy oświetleniowe charakteryzują się zróżnicowaną barwą światła. Takie rozwiązanie tworzy przyjemne otoczenie świetlne dla pieszych i poprawia widoczność na przejściach i ciągach komunikacyjnych. A stałe zasilanie obwodów oświetlenia ulicznego pozwala na wykorzystywanie infrastruktury oświetleniowej do zaoferowania mieszkańcom dodatkowych funkcjonalności, takich jak ładowanie pojazdów elektrycznych czy dostarczanie internetu. 
    Jednak za sukcesem Nowych Żernik stoi nie tylko sama technologia i innowacyjność wykorzystanych rozwiązań, ale przede wszystkim podejście inwestorów, którzy tworzyli pzrzestrzeń dla i z mieszkańcami. Prace nad ostatecznym kształtem Nowych  Żernik, odbywały się  w formie konsultacji społecznych.
    Powielając dobrą praktykę i myśląc o perspektywie kolejnych wdrożeń we wrześniu we Wrocławiu odbyły się warsztaty Smart City Roadshow, organizowane przez firmę Philips Lighting wraz z partnerami. Oprócz części dedykowanej dycedentom, włodarzom lokalnym i urzędnikom, odyło się także spotkanie dla mieszkańców. Dzięki temu wszyscy zaangażowani w rozwój miasta – samorząd i użytkownicy – mieli szanse wyrazić swoją opinie o przyszłych projektach, usprawniających życie w mieście.
    Rozwiązania architektoniczne i technologiczne zaimplementowane na osiedlu otrzymały główną nagrodę międzynarodowej organizacji ISOCARP –zrzeszającej urbanistów i planistów z ponad  80 państw. 

    Chcesz dowiedzieć się więcej?

    Tomasz Kołoszczyk

    Napisz do naszego eksperta

     

    Tomasz Kołoszczyk-Jakubowski

    Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych