Oświetlenie parkingu – projekt przykładowej realizacji (36 miejsc parkingowych)
Ilustracja przedstawia projekt oświetlenia parkingu dla 36 samochodów. Na górze widzimy diagram obrazujący natężenie światła na placu. W miejscach oznaczonych kolorem czerwonym jest ono największe, im kolor zimniejszy, tym obszar słabiej doświetlony.
Obrazek poniżej przestawia dokładną lokalizację opraw oświetleniowych. Znajdują się one w rogach i środkowej części parkingu. To w zupełności wystarczy do tego, aby zapewnić kierowcom odpowiednią widoczność.
Alternatywne sposoby na oświetlenie parkingu LED
Jeśli nasz parking stanowią 3-4 miejsca postojowe przed budynkiem, nie jest wykluczone, że oprawy umieszczone na masztach, w ogóle nie będą konieczne. Mogą je zastąpić np. kinkiety ścienne. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby światło było kierowane nie tylko na ścianę, ale także na przestrzeń przed budynkiem. Nie rozpraszajmy go też niepotrzebnie na boki i ku górze. Oświetlenie parkingu – czy to małego czy dużego – nie powinno szkodzić środowisku naturalnemu. Pamiętajmy także, że nadmiernie rozproszone oświetlenie zewnętrzne naraża nas na niepotrzebne koszty.
Do tematu można podejść też bardziej niestandardowo i wzorem Wembley Park oświetlić parking przy pomocy systemu oświetlenia podwieszanego. To doskonały sposób na unifikację przestrzeni miejskiej. Oświetlenie parkingu jest dyskretne, nie rzuca się w oczy, ale jednocześnie robi wrażenie na gościach i doskonale doświetla całą przestrzeń. W Polsce podobne rozwiązanie jak dotąd zainstalowano jedynie przed wejściem do wyremontowanego pawilonu Zodiak, ale kto wie, może z czasem pojawi się też na parkingach?
Ledowe oświetlenie parkingu to jednocześnie doskonały krok w przyszłość
Eksperci szacują, że na poszukiwanie miejsca parkingowego dziennie tracimy średnio od 30 do 40 min. Jest to nie tylko irytujące, ale także – jak już wiemy – bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Szczęśliwie dysponujemy już technologiami, które mogą to usprawnić. Są one cały czas na dość wczesnym stadium rozwoju, ale projekty pilotażowe przeprowadzane w wielu miastach pokazują, że potrafią być bardzo skuteczne. Technologie, o których mowa to:
· czujniki wmontowane w płytę parkingu
· oraz kamery rejestrujące i analizujące obraz.
Zbierane przez nie dane są przesyłane do centralnego systemu, a następnie udostępniane kierowcom w specjalnej aplikacji. Dzięki temu niemal natychmiast wiedzą, gdzie zwolniło się miejsce parkingowe, a gdzie nie ma sensu go szukać.
Co ma to jednak wspólnego z oświetleniem parkingu?
Więcej niż mogłoby się wydawać. Wymienione oprawy LED są bowiem w pełni przygotowane na implementację różnego rodzaju rozwiązań, pozwalających na wykorzystanie Big Data. W oprawy można wmontować nie tylko kamery, ale także czujniki smogu i temperatury powietrza czy nadajniki GSM. Decydując się na wymianę tradycyjnego oświetlenia parkingu na nowoczesne LED-y, nie tylko oszczędzamy, ale otwieramy także furtkę dla kolejnych, innowacyjnych rozwiązań.