Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Jak oświetlać place i fontanny?

  Oświetlenie placu i fontanny – co cechuje dobrą iluminację?


  Oświetlenie placów i fontann może przybierać różne formy, o czym łatwo przekonać się zwiedzając europejskie miasta. Na których realizacjach się wzorować, planując rewitalizację w swoim mieście? Oto trzy cechy dobrej iluminacji zilustrowane kilkoma ciekawymi przykładami z Portugalii, Czech i Hiszpanii.

  1. Prawidłowe oświetlenie placu nie rywalizuje z architekturą

   

  Iluminacja ma za zadanie akcentować najważniejsze walory architektury, ale jednocześnie nie powinna robić tego zbyt intensywnie, tak by nie zdominowały one pozostałych jej fragmentów. Ważne jest to zwłaszcza w przypadku elewacji budynków. Optyka opraw oświetleniowych, ich moc i barwa emitowanego światła powinny zostać dobrane w taki sposób, aby subtelnie podkreślić wyróżniki stylowe budowli, nie tworząc przy tym zbyt ostrych kontrastów, które pozostawią w zbytnim cieniu mniej reprezentacyjne fragmenty fasad.

   

  Oczywiście są sytuacje, gdy kontrasty są pożądane, ale wtedy gdy chcemy wyróżnić w pejzażu nocnym konkretny obiekt. Kontrastowo można podświetlić np. pomnik na środku placu lub inną dominantę  przestrzeni. Przykładem takiej realizacji jest oświetlenie fontanny Fonte Monumental w Lizbonie. Została ona oświetlona, tak aby wydobyć z ciemności dekorację rzeźbiarską obiektu i sprawić, by strugi wody wpadające do fontanny były szczególnie mocno widoczne. Dzięki temu, że fasady pobliskich budynków nie zostały ziluminowane, fontanna nie rywalizuje o uwagę z elementami otoczenia, a jej najbardziej intensywnym motywem, dzięki swej dynamice i intensywności światła, są kaskady wody. Fontanna jest fontanną i jest prawdziwą ozdobą placu.

   

  Przykładem dobrze oświetlonej budowli może być natomiast kościół w Usti nad Łabą w Czechach. Świątynia została oświetlona miękkim zalewowym światłem, dzięki czemu - widoczna w pełnej krasie -  jest dominantą placu. Zwróćmy uwagę, że efekt jest subtelniejszy niż w przypadku opisanej wyżej fontanny. Jedynie przy okazji różnego rodzaju wydarzeń, bryła kościoła oświetlana jest bardziej wyrazistym, kolorowym światłem – na co dzień obiekt jest oświetlony światłem białym, dzięki czemu doskonale koresponduje z otoczeniem i ciepłym światłem latarni ulicznych.

  2. Prawidłowe oświetlenie iluminacyjne wydobywa niematerialne wartości obiektu

   

  Wydobycie walorów architektonicznych budowli to jedno – oprócz tego warto zadbać o to, aby światło pomogło jednoznacznie wskazać, z jakim budynkiem mamy do czynienia. Posługując się przykładami - jeśli jest to ratusz, powinny zostać zaakcentowane flagi państwowe i herb miasta, natomiast w przypadku budynków sakralnych warto wyeksponować symbole religijne, figuralne czy witrażowe przedstawienia postaci patronów świątyń.

   

  Ponadto, jeżeli zdecydujemy się na kolorowe oświetlenie RGB, warto wykorzystać symbolikę kolorów. Na taki zabieg zdecydowano się m.in. w hiszpańskim Valladolid. Projekt nosił nazwę Rivers of Light, ponieważ jego głównym założeniem było zaznaczenie światłem miejsca, w którym dawniej biegła rzeka i tym samym symboliczne przywrócenie jej miastu. Oprócz tego podświetlono najważniejsze budynki w mieście, tworząc w ten sposób nocną trasę zwiedzania. Kolorem fioletowym podkreślono lokalne centra kulturalne, a niebieskim – miejsca, w których dawniej biegło koryto rzeki. Bardzo ciekawy jest również pomysł na oświetlenie wieży kościelnej – jej kolory odpowiadają różnym okresom w kalendarzu liturgicznym. W Adwencie i Wielkim Poście podświetlona jest na fioletowo, w dni świąt i uroczystości (np. Wielkanoc, Boże Narodzenie) na biało, w Wielki Piątek i Niedzielę Palmową na czerwono, a w dni zwykłe – na zielono.  Czyli zgodnie z kolorem obowiązujących w tych okresach szat liturgicznych.

  3. Właściwa iluminacja placu wykorzystuje najwyższej jakości produkty

   

  Nowa iluminacja placu czy fontanny to zazwyczaj inwestycja na lata – jeśli ma być trwała, powinna być zrealizowana w opraciu o najwyższej jakości produkty. Najlepiej oczywiście, aby była to technologia LED – dzięki temu eksploatacja nowego oświetlenia nie będzie dużym obciążeniem dla budżetu miasta czy gminy.

   

  Zalety oświetlenia LED nie kończą się jednak na jego energooszczędności. Technologia rozwinęła się do tego stopnia, że oświetleniem LED można dziś sterować zdalnie, z dowolnego miejsca na ziemi. Do systemu Interact stale mogą też spływać dane na temat zużycia energii i stanu technicznego oświetlenia. Znacznie ułatwia to zarządzanie iluminacją, tym bardziej, że we wspomnianym systemie można łatwo zintegrować ją z oświetleniem pozostałych części miasta, a nawet kamerami monitoringu miejskiego. Łatwość integracji instalacji oświetleniowych z innymi mediami to bezcenna zaleta dla miejscowości turystycznych. Spektakle „Światło i dźwięk”, tak popularne swego czasu, mogą znów przeżywać - i chyba zaczynają to robić -  swój renesans.

  Potrzebujesz wsparcia w oświetleniu zabytkowego placu, fontanny lub innego obiektu?

   

  Skontaktuj się z naszymi ekspertami! Nie tylko doradzimy w zakresie doboru odpowiednich produktów oświetleniowych, ale także zajmiemy się zaprojektowaniem i wdrożeniem nowej iluminacji. Ponadto wspieramy naszych klientów w przygotowaniu masterplanów oświetlenia miast.

  Powiązane artykuły

  tomasz koloszczyk jakubowski signify

  Napisz do naszego eksperta


  Tomasz Kołoszczyk-Jakubowski
  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych

  Zapisz się do naszego newslettera

  Powiązane artykuły

  • Nieoczywiste zalety efektownej iluminacji

   Nieoczywiste zalety efektownej iluminacji

   Podstawową funkcją iluminacji jest wydobycie budowli z mroku. Odpowiednio zaprojektowana jest jednak w stanie zdziałać znacznie więcej. Oto dowody.

  • Światło w architekturze i jego możliwości

   Światło w architekturze i jego możliwości

   Światło to znany od czasów starożytnych środek ekspresji w architekturze. Zobacz jak wykorzystuje się je dzisiaj. Przywołujemy najwybitniejsze przykłady.

  • Inteligentne budynki – czym się charakteryzują

   Inteligentne budynki – czym się charakteryzują

   Inteligentne budynki to coś więcej niż zwykła technologiczna nowinka. Dowiedz się dlaczego powinniśmy rozwijać tę gałąź budownictwa.

  Najnowsze posty