Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  „Miasto Światła” - jak oświetlenie wpływa na przestrzeń miejską i jej mieszkańców?

   

  Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w przestrzeni miejskiej - pełni funkcję estetyczną, ale również w znaczny sposób poprawia bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. 

  Odpowiednio dobrane oświetlenie potrafi tchnąć w przestrzeń miejską zupełnie nowego ducha. Stosując odpowiednią barwę i natężenie światła, można stworzyć innowacyjną i niestandardową kreację miasta. Iluminacja świetlna w przestrzeni miejskiej pozwala też spojrzeć na dobrze znane miejsca z innej perspektywy, wydobywa ich potencjał i ukryte do tej pory piękno.

   

  Potrzeby związane z oświetleniem w mieście nie zawsze są takie same. Inne oczekiwania wobec przestrzeni miejskiej mają też różne grupy społeczne. Cykl warsztatów iluminacyjnych „Miasto Światła” pokazał, że miejskie oświetlenie poza uatrakcyjnianiem miast, pozytywnie wpływa na zacieśnienie więzi wśród lokalnych społeczności miast i miasteczek. W wyniku współpracy Philips Lighting z Pracownią Miejską oraz Fundacją Lux Pro Monumentis i konsultacji z przedstawicielami kilku polskich miast, zostały zidentyfikowane i zagospodarowane główne potrzeby mieszkańców związane ze światłem w ich najbliższym otoczeniu. Wyniki tej współpracy i przykładowe realizacje można zobaczyć w raporcie „Miasto Światła”. Jak kształtować przestrzeń z mieszkańcami?

  zdjecie

  Światło to również poczucie bezpieczeństwa. Podczas konsultacji z mieszkańcami wielu z nich wskazywało, że nie odwiedza pewnych obszarów miasta, ponieważ nie czują się tam komfortowo. W wyniku projektu „Miasto Światła” nowe oblicze zyskały nie tylko śródmiejskie zakamarki i deptaki, ale również miejsca służące rekreacji i aktywnemu wypoczynkowi, takie jak parki i skwery. Było to możliwe dzięki zastosowaniu technologii LED, która poprawia widoczność wszystkich uczestników ruchu i użytkowników danej przestrzeni , a także komponuje się z przyrodą, nie zagrażając lokalnej faunie i florze.

   

  Iluminacje miejskie są stosowane coraz częściej. Na ich popularność duży wpływ ma upowszechnianie się technologii LED, która poza walorami estetycznymi oferuje korzyści środowiskowe oraz oszczędności związane z niższymi kosztami zużycia energii. Ponadto efektywna iluminacja przestrzeni miejskiej nie tylko pozytywnie wpływa na odbiór dobrze znanych miejsc przez mieszkańców, ale również podnosi potencjał turystyczny miejscowości.

  Po owocnych efektach zeszłorocznych spotkań z mieszkańcami i włodarzami w ramach cyklu warsztatów „Miasto Światła” projekt jest kontynuowany. Dzięki temu kolejne miasta odkrywają, co znaczy dobrze zaprojektowane oświetlenie przestrzeni miejskiej.

  Chcesz dowiedzieć się więcej?

  Tomasz Kołoszczyk

  Napisz do naszego eksperta

   

  Tomasz Kołoszczyk-Jakubowski

  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych