Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Wyniki badań nad skutecznością UV-C

  Technologia UV-C w świetle badań. Co sądzą o niej naukowcy?


  Biobójcze właściwości UV-C są znane od ponad pół wieku, jednak pandemia SARS CoV-2 to zupełnie nowe zagrożenie, dlatego potwierdzenie skuteczności promieniowania UV-C w walce z tym wirusem wymagało dodatkowych badań. Prowadzono je równolegle w różnych częściach świata – w efekcie UV-C to jedna z najlepiej przebadanych i jak się okazało – najskuteczniejszych metod dezynfekcji. Oto szczegóły przeprowadzonych ekspertyz.

  Boston University – „Wirusy uległy całkowitej dezaktywacji po przekroczeniu określonej dawki promieniowania UV-C”

   

  Zespół Szkoły Medycznej Uniwersytetu Bostońskiego już od pierwszych dni pandemii poszukiwał rozwiązań, które mogłyby pomóc w walce z SARS CoV-2. W tym celu badacze poddali próbkę z wirusem różnym dawkom promieniowania UV-C pochodzącym ze źródeł Philips. Już przy dawce 5 mJ/cm2 udało się zneutralizować 99% wirusów SARS CoV-2 w zaledwie 6 sekund. Gdy zwiększano dawkę promieniowania, efekty były jeszcze bardziej spektakularne.

  Innovative Bioanalysis – „Wykazano, że urządzenia Philips Upper-Air neutralizują SARS-CoV-2USA_CA1/2020 w powietrzu”

   

  Badania przeprowadzone w laboratorium Innovative Bioanalysis w Kalifornii miały na celu przetestowanie rozwiązań Philips UV-C do dezynfekcji powietrza. Urządzenie zamontowano 2,1 m nad podłogą w pomieszczeniu, gdzie cały czas panowała temperatura około 20°C i stała wilgotność. Okazało się, że urządzenia Philips potrzebują zaledwie 10 minut na neutralizację koronawirusów SARS-CoV-2USA_CA1/2020  obecnych w powietrzu (już po 5 minutach dezynfekcja była bardzo zaawansowana). Badacze podejrzewają również, że podobne wyniki można by osiągnąć w przypadku badań nad inną mutacją genetyczną SARS-CoV-2. 

  Instytut Biotechnologii w Łodzi – „Skuteczność UV-C w kontekście redukcji bakterii w pomieszczeniu wynosiła 83% po 30 minutach”

   

  Zakład Jakości Żywności, będący częścią Instytutu Biotechnologii w Łodzi wziął pod lupę belkę  Philips UV-C oraz jej skuteczność w zwalczaniu bakterii w powietrzu. Urządzenie testowano w pomieszczeniu o powierzchni 15m2, gdzie zawieszono je na wysokości 2,3 m. Odczyty sporządzono po 5, 15, 30 minutach, a następnie po 1, 2, 6, 20 godzinach dezynfekcji. Okazało się, że już po 30 minutach* oprawie udało się zredukować znaczną część bakterii obecnych w powietrzu – im dłuższy czas dezynfekcji, tym wyniki były jeszcze lepsze.

   

  *Bakterie wymagają z reguły dłuższego czasu ekspozycji na promieniowanie niż wirusy.

  Intertek Group – „Skuteczność w kontekście redukcji wirusów w pomieszczeniu wynosiła 99,9% po 10 minutach działania urządzenia”

   

  Intertek Group to jedna z największych na świecie firm specjalizujących się w obszarze oceny zgodności, inspekcji towarów, testowania produktów i certyfikacji. W grudniu 2020 roku zbadano tam dwa urządzenia Philips Upper-Air UV-C i ich skuteczność w usuwaniu wirusów z powietrza. Obszarem testowym było pomieszczenie o wymiarach 3x3x3 m, natomiast próbki zbierano na wysokości człowieka. Po zaledwie 10 minutach działania urządzenia powietrze było niemal całkowicie wolne od koronawirusa SARS-CoV-2.

  WHO i GIS rekomendują wykorzystywanie UV-C do dezynfekcji

   

  Nie są to oczywiście wszystkie badania, jakim w ostatnich miesiącach poddano urządzenia UV-C – lista mogłaby być znacznie dłuższa, jednak wnioski sprowadzają się do tego samego – UV-C to skuteczna, bo przebadana laboratoryjnie metoda dezynfekcji, która sprawdza się zarówno w dezynfekcji powierzchni, jak i powietrza, neutralizując różnego rodzaju wirusy i bakterie w bardzo krótkim czasie.

  Dodatkowo warto wiedzieć, że stosowanie UV-C rekomendują instytucje takie jak WHO czy GIS.

   

  • WHO zaleciła stosowanie UV-C do dezynfekcji powietrza już w 2019 roku, jako środek zapobiegania zakażenia gruźlicą (w niektórych rejonach świata ta choroba wciąż jest dużym problemem).
  • Polski GIS na początku pandemii opublikował oświadczenie, w którym stwierdza, że światło UV-C niszczy warstwę tłuszczową, którą osłonięty jest koronawirus. W tym samym dokumencie z oczywistych względów odradza bezpośrednią ekspozycję na promieniowanie UV-C.

   

  Nie brakuje zatem dowodów, że UV-C to skuteczna metoda walki tak z koronawirusem, jak i innymi drobnoustrojami. Nie bez powodu lampy UV-C od lat stosowane są w medycynie – np. do odkażania sal operacyjnych. To sprawdzona i skuteczna technologia, która może znacząco wspomagać walkę z pandemią koronawirusa. Wystarczy stosować ją z należytą ostrożnością i korzystać z urządzeń od sprawdzonych producentów, którzy mają doświadczenie w pracy z UV-C.

  Agata Iwańska

  Napisz do naszego eksperta


  Agata Iwańska
  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych

  Zapisz się do naszego newslettera

  Powiązane artykuły

  • Dezynfekcja pomieszczeń przy pomocy UV-C. Na czym polega?

   Dezynfekcja pomieszczeń przy pomocy UV-C. Na czym polega?

   Promieniowanie UV-C to bardzo skuteczna metoda dezynfekcji pomieszczeń. Dowiedz się, jak działa i gdzie znajduje zastosowanie.

  • Dezynfekcja sklepów: jak działa UV-C?

   Dezynfekcja sklepów: jak działa UV-C?

   Codzienna dezynfekcja sklepu jest koniecznością w dobie pandemii. Zobacz, jak może wyglądać ten proces, jeśli wykorzystamy do niego urządzenia UV-C.

  • Dezynfekcja biur i salek konferencyjnych – jak działa UV-C ?

   Dezynfekcja biur i salek konferencyjnych – jak działa UV-C ?

   Dezynfekcja przestrzeni biurowej to w tej chwili konieczność. Jak na tle innych metod dezynfekcji wypada technologia UV-C?

  Najnowsze posty