Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Bezpieczna dezynfekcja UV-C

  Technologia UV-C a bezpieczeństwo jej stosowania. Dlaczego nie trzeba się jej obawiać?


  Bezpieczeństwo stosowania rozwiązań UV-C Philips zapewnia szereg czujników i blokad, jednak wiele osób o tym nie wie, stąd liczne wątpliwości u potencjalnych użytkowników. Chcąc je rozwiać, opracowaliśmy artykuł, w którym drobiazgowo wyjaśniamy jak dbamy o bezpieczeństwo użytkowania UV-C. Przekonaj się, że stosując tę technologię w biurze, szkole czy sklepie możesz jedynie sobie pomóc, a nie zaszkodzić.

  Dlaczego użytkowanie UV-C wymaga ostrożności?


  Promieniowanie UV-C jest bardzo skuteczne w neutralizacji różnego rodzaju wirusów i bakterii, jednak nieodpowiednio stosowane może być szkodliwe dla człowieka. Szczególnie wrażliwy jest na nie nasz wzrok oraz skóra, ponieważ UV-C może powodować uszkodzenia siatkówki i oparzenia. Dlatego podczas użytkowania większości lamp UV-C obowiązuje zakaz przebywania w dezynfekowanym pomieszczeniu i dotyczy on zarówno ludzi, jak i zwierząt.

   

  Nie są to jednak powody do tego, aby obawiać się tej technologii, tym bardziej że w dobie pandemii stała się ona bardzo pomocna. Stosowanie UV-C rekomenduje m.in. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – w oficjalnych zaleceniach dotyczących działań mających na celu ograniczenie ryzyka związanego z przenoszeniem się wirusa SARS-CoV-2 czytamy:

   

  „Wykazano, że projekt budynku i samej instalacji, a także zadane parametry operacyjne systemu, takie jak zwiększony udział powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku oraz zastosowanie dodatkowych czynników biobójczych jak np. promieniowanie UV oraz UV-C, mogą zmniejszyć ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych wewnątrz pomieszczeń budynków, w tym budynków użyteczności publicznej.”

   

  Warto zaznaczyć także, że UV-C nie jest jedyną metodą dezynfekcji, której stosowanie wymaga ostrożności. Przykładowo ozon w dużych dawkach może być szkodliwy dla człowieka (to dlatego pomieszczenia dezynfekowane ozonem należy starannie wywietrzyć po fakcie), jednak metoda ta nie wywołuje w nas takich obaw jak UV-C, bo po prostu zdążyliśmy się już oswoić z tą technologią. Podobnie jest z dezynfekcją chemiczną – wdychanie oparów chemikaliów do dezynfekcji także nie jest obojętne dla zdrowia, zwłaszcza jeśli nie będziemy przestrzegać zasad ich użytkowania.

   

  Technologia, której możesz zaufać – zabezpieczenia w urządzeniach Philips UV-C

   

  W ofercie Philips znajduje się wiele urządzeń UV-C – wszystkie wyposażone są w szereg zabezpieczeń, dzięki którym ryzyko przypadkowej ekspozycji na promieniowanie jest praktycznie zerowe.

   

  I tak belki UV-C do dezynfekcji powierzchni:

  • Są wyposażone w czujniki ruchu (lub sprzedawane z dodatkowymi zabezpieczeniami montowanymi np. w drzwiach) dzięki którym urządzenie automatycznie wyłącza się, gdy ktoś znajdzie się w pomieszczeniu.
  • Świecą charakterystycznym, niebieskim światłem (promieniowanie UV-C jest niewidoczne dla ludzkiego oka, ale promiennik celowo emanuje charakterystycznym niebieskim światłem). Dzięki temu wyraźnie sygnalizują, że w pomieszczeniu odbywa się dezynfekcja.
  • Mają ograniczoną penetrację (światło UV-C nie przechodzi przez ściany, szkło itd.).
  Bezpieczeństwo stosowania dezynfekcji UV-C
  Na podobnej zasadzie działają komory do dezynfekcji UV-C z tą różnicą, że promienniki zamknięte są w szczelnym urządzeniu, poza które nie przedostaje się promieniowanie. Jest to doskonałe i bardzo bezpieczne rozwiązanie do dezynfekcji drobnych przedmiotów: kluczy, skanerów, kart dostępu, telefonów itp. Przed przedwczesnym otwarciem urządzenia również chroni specjalna blokada drzwi.
  Bezpieczne używanie komory do dezynfekcji UV-C

  Ponadto w naszej ofercie znajdują się urządzenia UV-C do dezynfekcji powietrza typu Upper-air, które w przeciwieństwie do pozostałych rozwiązań mogą być stosowane w obecności ludzi. Jest to zasługa:

  • Unikatowej konstrukcji oprawy – jest wyposażona w rastry, dzięki czemu pozwala na precyzyjne poprowadzenie promieniowania wyłącznie w górnej strefie pomieszczenia. Tym sposobem ciągle dezynfekujemy powietrze nawet wtedy, kiedy w pomieszczeniu przebywają ludzie.
  • Pomiarów bezpieczeństwa, które towarzyszą instalacji każdego urządzenia. Ma to na celu potwierdzenie skuteczności rozwiązania, jak i jego zgodności z normami.
  Bezpieczna dezynfekcja powietrza za pomocą technologii UV-C
  Urządzenia UV-C typu Upper-air doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, które potrzebują ciągłej dezynfekcji – biurach, szkołach, różnego rodzaju poczekalniach czy szatniach. Oprócz tego w ofercie mamy rozwiązanie typu Active-Air, którego lokalizację można zmieniać i postawić w dowolnym pomieszczeniu. Urządzenie Active-Air posiada szczelną obudowę, w której zamknięte są źródła UV-C –  dzięki temu dezynfekcja odbywa się wewnątrz urządzenia i promieniowanie UV-C nie zagraża ludziom przebywającym w pomieszczeniu.
  Bezpieczne stosowanie dezynfekcji UV-C w salonie fryzjerskim
  Wszystkie te zabezpieczenia sprawiają, że urządzenia Philips UV-C mogą być bez obaw stosowane w wielu różnych sektorach: handlu, biurach, bankowości czy różnego rodzaju usługach.

  Kluczowa jest profesjonalna instalacja

   

  Promieniowanie UV-C to zaawansowana metoda dezynfekcji, stosowana od ponad pół wieku m.in. w placówkach medycznych, która zdecydowanie nie powinna być wykorzystywana w sposób amatorski, przez nieprzeszkolone do tego osoby.

  Pomiar promieniowania UV-C

  Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, aby urządzenia UV-C, jakie wybieramy, pochodziły od sprawdzonego producenta – Philips może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w pracy nad tą technologią. Ponadto oferujemy wsparcie ekspertów, którzy najpierw doradzą, jakie urządzenia najlepiej sprawdzą się w danym pomieszczeniu, a następnie pomogą w ich montażu i sprawdzą, czy dawki promieniowania mieszczą się w zalecanych normach.

   

  Jednocześnie zalecamy naszym klientom, aby przed rozpoczęciem użytkowania urządzeń UV-C przeszkolić zespół, który będzie je uruchamiał oraz umieścić w widocznych miejscach ostrzeżenia o możliwych skutkach nieprzestrzegania reguł.

  Ewa Sluszkiewicz Signify

  Napisz do naszego eksperta


  Ewa Słuszkiewicz
  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych

  Zapisz się do naszego newslettera

  Powiązane artykuły

  • Dezynfekcja pomieszczeń przy pomocy UV-C. Na czym polega?

   Dezynfekcja pomieszczeń przy pomocy UV-C. Na czym polega?

   Promieniowanie UV-C to bardzo skuteczna metoda dezynfekcji pomieszczeń. Dowiedz się, jak działa i gdzie znajduje zastosowanie.

  • Dezynfekcja sklepów: jak działa UV-C?

   Dezynfekcja sklepów: jak działa UV-C?

   Codzienna dezynfekcja sklepu jest koniecznością w dobie pandemii. Zobacz, jak może wyglądać ten proces, jeśli wykorzystamy do niego urządzenia UV-C.

  • Dezynfekcja biur i salek konferencyjnych – jak działa UV-C ?

   Dezynfekcja biur i salek konferencyjnych – jak działa UV-C ?

   Dezynfekcja przestrzeni biurowej to w tej chwili konieczność. Jak na tle innych metod dezynfekcji wypada technologia UV-C?

  Najnowsze posty