Promieniowanie UV-C jest bardzo skuteczne w neutralizacji różnego rodzaju wirusów i bakterii, jednak nieodpowiednio stosowane może być szkodliwe dla człowieka. Szczególnie wrażliwy jest na nie nasz wzrok oraz skóra, ponieważ UV-C może powodować uszkodzenia siatkówki i oparzenia. Dlatego podczas użytkowania większości lamp UV-C obowiązuje zakaz przebywania w dezynfekowanym pomieszczeniu i dotyczy on zarówno ludzi, jak i zwierząt.
Nie są to jednak powody do tego, aby obawiać się tej technologii, tym bardziej że w dobie pandemii stała się ona bardzo pomocna. Stosowanie UV-C rekomenduje m.in. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – w oficjalnych zaleceniach dotyczących działań mających na celu ograniczenie ryzyka związanego z przenoszeniem się wirusa SARS-CoV-2 czytamy:
„Wykazano, że projekt budynku i samej instalacji, a także zadane parametry operacyjne systemu, takie jak zwiększony udział powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku oraz zastosowanie dodatkowych czynników biobójczych jak np. promieniowanie UV oraz UV-C, mogą zmniejszyć ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych wewnątrz pomieszczeń budynków, w tym budynków użyteczności publicznej.”
Warto zaznaczyć także, że UV-C nie jest jedyną metodą dezynfekcji, której stosowanie wymaga ostrożności. Przykładowo ozon w dużych dawkach może być szkodliwy dla człowieka (to dlatego pomieszczenia dezynfekowane ozonem należy starannie wywietrzyć po fakcie), jednak metoda ta nie wywołuje w nas takich obaw jak UV-C, bo po prostu zdążyliśmy się już oswoić z tą technologią. Podobnie jest z dezynfekcją chemiczną – wdychanie oparów chemikaliów do dezynfekcji także nie jest obojętne dla zdrowia, zwłaszcza jeśli nie będziemy przestrzegać zasad ich użytkowania.
Technologia, której możesz zaufać – zabezpieczenia w urządzeniach Philips UV-C
W ofercie Philips znajduje się wiele urządzeń UV-C – wszystkie wyposażone są w szereg zabezpieczeń, dzięki którym ryzyko przypadkowej ekspozycji na promieniowanie jest praktycznie zerowe.
I tak belki UV-C do dezynfekcji powierzchni:
Ponadto w naszej ofercie znajdują się urządzenia UV-C do dezynfekcji powietrza typu Upper-air, które w przeciwieństwie do pozostałych rozwiązań mogą być stosowane w obecności ludzi. Jest to zasługa:
Promieniowanie UV-C to zaawansowana metoda dezynfekcji, stosowana od ponad pół wieku m.in. w placówkach medycznych, która zdecydowanie nie powinna być wykorzystywana w sposób amatorski, przez nieprzeszkolone do tego osoby.
Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, aby urządzenia UV-C, jakie wybieramy, pochodziły od sprawdzonego producenta – Philips może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w pracy nad tą technologią. Ponadto oferujemy wsparcie ekspertów, którzy najpierw doradzą, jakie urządzenia najlepiej sprawdzą się w danym pomieszczeniu, a następnie pomogą w ich montażu i sprawdzą, czy dawki promieniowania mieszczą się w zalecanych normach.
Jednocześnie zalecamy naszym klientom, aby przed rozpoczęciem użytkowania urządzeń UV-C przeszkolić zespół, który będzie je uruchamiał oraz umieścić w widocznych miejscach ostrzeżenia o możliwych skutkach nieprzestrzegania reguł.
Dezynfekcja pomieszczeń przy pomocy UV-C. Na czym polega?
Promieniowanie UV-C to bardzo skuteczna metoda dezynfekcji pomieszczeń. Dowiedz się, jak działa i gdzie znajduje zastosowanie.
Dezynfekcja sklepów: jak działa UV-C?
Codzienna dezynfekcja sklepu jest koniecznością w dobie pandemii. Zobacz, jak może wyglądać ten proces, jeśli wykorzystamy do niego urządzenia UV-C.
Dezynfekcja biur i salek konferencyjnych – jak działa UV-C ?
Dezynfekcja przestrzeni biurowej to w tej chwili konieczność. Jak na tle innych metod dezynfekcji wypada technologia UV-C?