Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Dezynfekcja UV-C w hotelu: Bezpieczny pobyt gości

  Dezynfekcja UV-C w hotelach – 5 obszarów, gdzie bywa niezbędna


  Wraz z pandemią koronawirusa minęły czasy, gdy technologia UV-C była wykorzystywana jedynie w szpitalach. Obecnie na specjalistyczne lampy do dezynfekcji można natknąć się praktycznie wszędzie – w sklepach, biurach, obiektach sportowych, a nawet szkołach. Również hotele mogą wiele zyskać dzięki tej technologii. Jeśli goście mają być zadowoleni z pobytu, muszą przecież czuć się bezpiecznie – zarówno w pokojach, jak i korzystając z restauracji, sauny czy sali konferencyjnych. Zobacz, jak technologia UV-C może usprawnić dezynfekcję niektórych z tych obszarów.

  Recepcja

   

  Recepcja to wyjątkowo dynamiczne miejsce – stale przewijają się przez nie kolejne osoby – hotelowi goście, uczestnicy konferencji, klienci SPA oraz obsługa. Jak zmniejszyć transmisję bakterii i wirusów w tak ruchliwej przestrzeni?

   

  W związku z tym, że większość drobnoustrojów (w tym koronawirus) przenosi się drogą kropelkową, pierwsze o co warto zadbać, to regularna dezynfekcja powietrza – na przykład z pomocą urządzenia Philips UV-C Upper-air

  Dezynfekcja powietrza za pomocą Philips UV-C Upper-air

  Są to dyskretne urządzenia montowane najczęściej tuż pod sufitem. Wewnątrz znajdują się promienniki UV-C, których zadaniem jest oczyszczenie powietrza w górnej części pomieszczenia. Powietrze w naturalny sposób stale cyrkuluje we wnętrzu, a zatem regularnie przemieszcza się przez obszar, na który promieniuje oprawa i jest w ten sposób jest dezynfekowane. Unikalny kształt urządzenia sprawia, że promieniowanie zostaje uwięzione pod sufitem, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt przebywających w pomieszczeniu. Powietrze może być zatem dezynfekowane w sposób ciągły, bez żadnych przerw. To jedna z niewielu metod dezynfekcji o takich możliwościach – zarówno podczas ozonowania, jak i zamgławiania chemicznego pomieszczenia powinny być puste.

   

  Jednak na recepcji dezynfekcji wymagają także przedmioty – chociażby klucze czy karty dostępu do pokojów. Je również można dezynfekować za pomocą technologii UV-C – służą do tego specjalne komory zaprojektowane specjalnie z myślą o odkażaniu drobnych sprzętów. Wystarczy umieścić wewnątrz przedmioty do dezynfekcji, zamknąć dokładnie drzwi komory, a następnie odczekać czas konieczny na dezynfekcję. Standardowy cykl dezynfekcyjny działający na SARS-Cov-2 ale i na większość bakterii i wirusów trwa 5 minut.

   

  Dzięki temu, że promieniowanie UV-C nie jest przenikliwe (nie przechodzi przez szkło, ściany itp.), komora również może być używana w obecności ludzi. Należy jedynie ściśle przestrzegać reguł jej użytkowania i zachować ostrożność podczas zamykania i otwierania drzwi do komory. Bez obaw – jeśli nie będą szczelnie zamknięte, promienniki nie powinny się uruchomić.

  Siłownia, SPA

   

  Jeśli hotel posiada strefę SPA lub fitness, tam również warto rozważyć montaż urządzeń UV-C. Przydadzą się zwłaszcza na siłowni – ze znajdujących się tam sprzętów korzysta przecież bardzo wiele osób.

   

  Do skutecznej dezynfekcji sprzętów na siłowni będziemy potrzebować nieosłoniętych promienników takich jak belka UV-C. Takie urządzenie można włączać po każdej wizycie gościa lub okresowo, na przykład raz na dobę, upewniając się, że nie ma nikogo w pomieszczaniu.

   

  Ponadto w siłowni i SPA przydadzą się także urządzenia do dezynfekcji powietrza podobne do tych, o których wspominaliśmy przy okazji recepcji. Dadzą one wyższy komfort osobom ćwiczącym, a jednocześnie zadbają o to, by w pomieszczeniu nie rozwijały się pleśnie i grzyby, które nierzadko są zmorą strefy wellness.

  Dezynfekcja powietrza w strefie wspólnej w hotelu za pomocą Philips UV-C

  Sale konferencyjne

   

  Konferencje i spotkania biznesowe potrafią trwać bardzo długo, dlatego i tam przydadzą się urządzenia UV-C do dezynfekcji powietrza. Dzięki temu uczestnicy wydarzenia nie będą musieli się martwić tym, że przyjmując zaproszenie na konferencję, ryzykują zakażenie.

   

  Urządzenia do dezynfekcji powietrza w sali konferencyjnej mogą być dodatkową kartą przetargową w konkurencji z innymi hotelami oferującymi podobną przestrzeń. Organizator wydarzenia mający do wyboru miejsce, gdzie znajdują się takie urządzenia i lokal w podobnym standardzie, gdzie ich nie ma, zapewne wybierze pierwszą opcję.

  Restauracja

   

  Głównym argumentem za zamknięciem restauracji podczas ostatnich lockdownów była wysoka transmisja koronawirusa w tego typu zamkniętych przestrzeniach. Można ją znacząco zmniejszyć, instalując we wnętrzu urządzenia do dezynfekcji powietrza UV-C. Przykłady restauracji, gdzie znajdują się już tego typu urządzenia (chociażby widocznego na zdjęciu poniżej Tao Heung Restaurant w Hongkongu), pokazują że był to bardzo dobry krok, a wyniki są bardzo obiecujące.

  Dezynfekcja powietrza w restauracji w hotelu za pomocą Philips UV-C

  Zaplecze socjalne

   

  Planując dezynfekcję hotelu, nie powinniśmy zapominać również o pomieszczeniach pracowniczych. Kantyny, szatnie, restauracyjna kuchnia – wszystkie te przestrzenie również powinny być regularnie dezynfekowane. Tym sposobem zmniejszamy ryzyko zachorowania na Covid-19, ale nie tylko – urządzenia UV-C neutralizują też przecież inne szkodliwe drobnoustroje, w tym wirus grypy.

  Dezynfekcja UV-C w hotelu – podsumowanie

   

  Nie są to oczywiście wszystkie hotelowe przestrzenie, w których sprawdzą się urządzenia UV-C. Każdy kurort ma własne, indywidualne potrzeby, których nie sposób opisać w tak krótkim artykule. Bez wątpienia są to jednak miejsca, które w najbliższych latach będą wymagać regularnej dezynfekcji, dlatego warto rozejrzeć się za rozwiązaniami, które po pierwsze – są skuteczne w walce z koronawirusem i innymi drobnoustrojami, i po drugie – łatwe i szybkie w użyciu. UV-C realizuje obydwa te warunki – skuteczność technologii potwierdzają liczne badania, a łatwość stosowania najlepiej przetestować samodzielnie, podczas indywidualnej prezentacji.

   

  Przestrzegamy jedynie przed zamawianiem urządzeń od niesprawdzonych producentów i ich samodzielnym montażem. UV-C to technologia, z którą należy obchodzić się bardzo ostrożnie – jeśli nie będziemy przestrzegać określonych procedur promienniki mogą stanowić niemałe zagrożenie dla zdrowia użytkowników. Decydując się na urządzenia Philips UV-C, niczym nie ryzykujesz, ponieważ możesz liczyć na wsparcie specjalistów na każdym kroku – począwszy od wyboru urządzeń, przez ich montaż, po konserwację.

  Jan Sewerynik

  Napisz do naszego eksperta


  Jan Sewerynik
  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych

  Zapisz się do naszego newslettera

  Powiązane artykuły

  • Dezynfekcja pomieszczeń przy pomocy UV-C. Na czym polega?

   Dezynfekcja pomieszczeń przy pomocy UV-C. Na czym polega?

   Promieniowanie UV-C to bardzo skuteczna metoda dezynfekcji pomieszczeń. Dowiedz się, jak działa i gdzie znajduje zastosowanie.

  • Dezynfekcja sklepów: jak działa UV-C?

   Dezynfekcja sklepów: jak działa UV-C?

   Codzienna dezynfekcja sklepu jest koniecznością w dobie pandemii. Zobacz, jak może wyglądać ten proces, jeśli wykorzystamy do niego urządzenia UV-C.

  • Dezynfekcja biur i salek konferencyjnych – jak działa UV-C ?

   Dezynfekcja biur i salek konferencyjnych – jak działa UV-C ?

   Dezynfekcja przestrzeni biurowej to w tej chwili konieczność. Jak na tle innych metod dezynfekcji wypada technologia UV-C?

  Najnowsze posty