Czy promieniowanie UV-C dezaktywuje wirus SARS-COV-2?
Tak. Stosowanie tej metody dezynfekcji powierzchni zaleca nawet Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Również WHO informowało, że promieniowanie UV-C może niszczyć koronawirusy. Organizacja odradzała jedynie dezynfekcję rąk przy pomocy tej metody, ponieważ jak już wiemy promieniowanie UV-C może być szkodliwe dla człowieka.
Ponadto w czerwcu ukazały się wyniki badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Bostońskiego we współpracy z Signify, z których wynika, że promienniki UV-C Philips unieszkodliwiają wirusa SARS-COV-2 już po kilku sekundach naświetlania. Przy dawce 5 mJ/cm2 99% wirusów uległo dezaktywacji w ciągu 6 sekund. Jeśli zwiększylibyśmy promieniowanie do 22 mJ/cm2 w ciągu 25 sekund unieszkodliwilibyśmy 99,9999% wirusów znajdujących się w naświetlanej przestrzeni.
Istnieją więc naukowe dowody na to, że promienniki Signify bardzo skutecznie neutralizują wirusy SARS-COV-2 na naświetlanych powierzchniach. Mogą być one zatem wykorzystywane do dezynfekcji różnych pomieszczeń, w tym przestrzeni publicznych. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do wielu innych tego typu urządzeń, nie produkują szkodliwego dla ludzi ozonu. Jest to zasługa zastąpienia zwykłego szkła kwarcowego specjalnym szkłem TUV. Promienniki ze zwykłego szkła kwarcowego oprócz bakteriobójczego promieniowania o długości 253,7 nm, emitują bowiem również promieniowanie o krótszej długości fali, które tworzy z tlenu zawartego w powietrzu ozon. Zastosowanie szkła TUV eliminuje ten problem.
Dlaczego ozon jest niebezpieczny dla ludzi?
Czy nie ma go czasem w ziemskiej atmosferze? Ozon faktycznie wchodzi w skład atmosfery, ale znajduje się jedynie w jej górnych warstwach. Do niższych dociera jedynie okazyjnie (np. po burzy w efekcie wyładowań atmosferycznych), i to w bardzo małych dawkach. Wyższe stężenie mogłoby uszkadzać nasze błony biologiczne, powodując reakcje zapalne oczu i choroby oddechowe. To dlatego pomieszczenia dezynfekowane przy pomocy starszych promienników, które oprócz UV-C emitowały ozon, trzeba dokładnie wietrzyć po ich użyciu. Jeszcze lepiej zainteresować się jednak rozwiązaniem, które nie produkuje szkodliwego ozonu.
Chcesz wykorzystać potencjał promieniowania UV w swojej firmie?
Skontaktuj się z którymś z naszych ekspertów i włącz Philips UV-C do dezynfekcji.
Przeczytaj też o dezynfekcji mieszkań lampą UV-C.