Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Jak podłączyć taśmę LED? Praktyczny przewodnik dla laików. Dodatkowo –  14 inspiracji na wykorzystanie pasków LED w domu
    i biznesie

     

    Do montażu taśmy LED nie trzeba ani specjalistycznych narzędzi, ani żadnych nadzwyczajnych umiejętności. Wystarczy produkt i pomysł na to, jak chcielibyśmy go wykorzystać. A możliwości są setki!
    14 przykładowych zastosowań znajdziesz w artykule poniżej. Towarzyszy im również praktyczny poradnik, jak podłączyć taśmę LED, aby łatwiej było Ci je wdrożyć w swoim domu lub biurze.

    Czym właściwie jest taśma LED?


    Kolorowa taśma LED składa się z modułów, zawierających po trzy źródła LED emitujące światło w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim. Poprzez  zmieszanie tych kolorów możemy uzyskać światło o dowolnej barwie. Źródła LED umieszczone są na elastycznej taśmie PCB, którą można dowolnie wyginać i układać
    w różne kształty.

     

    Taśmy LED mogą mieć różne długości. Standardowa taśma LED Philips Hue przeznaczona do oświetlenia wewnętrznego mierzy 2 m. Maksymalna długość taśmy świetlnej do montażu na zewnątrz to natomiast 5 m. Dodatkowo wszystkie taśmy Philips można łatwo łączyć – tym sposobem uzyskamy taśmę o długości nawet 10 m. Jeśli taśma okaże się za długa, można ją przyciąć 
    w wyznaczonym miejscu. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi, wystarczą zwykłe nożyczki. Przyciętej taśmy nie trzeba uszczelniać ani izolować. Wskazane jest to jedynie w zastosowaniach zewnętrznych.

     

    Taśmę LED można zamontować na dwa sposoby: przy użyciu profili montażowych lub klejących pasków zamontowanych na spodzie taśmy. Ten drugi sposób jest zdecydowanie prostszy, zwłaszcza dla niewprawionych majsterkowiczów, dlatego przed zakupem taśmy warto upewnić się, czy jest ona samoprzylepna (wszystkie taśmy LED Philips Hue mają zamontowany z tyłu pasek samoprzylepny).

    Jak podłączyć taśmę LED

    Jeśli posiadasz taśmę LED Philips Hue:

     

    1. Upewnij się, że w miejscu, gdzie planujesz podłączyć taśmę, znajduje się gniazdko elektryczne, gdzie podłączysz zasilacz.
    2. Zmierz miejsce, w jakim zamierzasz przymocować taśmę i upewnij się, że jest czyste
    3. Dobierz taśmę o odpowiedniej długości, jeśli to konieczne utnij ją w wyznaczonym miejscu.
    4. Jeśli jedna taśma to za mało, możesz łatwo ją wydłużyć, dołączając do niej kolejne produkty. Maksymalna długość takiej taśmy to 10m.
    5. Usuń pasek zabezpieczający klej.
    6. Przytwierdź taśmę do wybranej powierzchni, dociskając ją do podłoża.
    7. Połącz taśmę z kontrolerem i zasilaczem, znajdującymi się w zestawie.
    8. Podłącz zasilacz do źródła prądu.
    9. Znajdź nowe źródło światła w aplikacji Philips Hue
    10. Taśma jest gotowa do pracy. Posługując się aplikacją Hue, możesz zmieniać kolor i natężenie emitowanego przez nią światła oraz synchronizować je z filmami, grami i muzyką. Taśma może świecić również w zgodzie z harmonogramem świetlnym odpowiadającym Twoim codziennym przyzwyczajeniom albo uruchamiać się automatycznie po wykryciu ruchu w pomieszczeniu

    Do czego może mi się przydać taśma LED?


    Taśmy LED mają mnóstwo zastosowań i nie jest to, jak przyjęło się uważać, jedynie oświetlenie dekoracyjne. Dzięki swojej elastyczności doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie montaż innego źródła światła byłby technicznie niemożliwy. Można je przymocowywać praktycznie do każdej powierzchni zarówno wewnątrz, jak i na elewacji czy otoczeniu budynku. Poniżej kilka inspiracji:

    Zastosowanie taśm LED w biznesie
     

    1. Podświetlenie lady recepcyjnej. Gdy w siedzibie firmy pojawia się klient, najpierw trafia do recepcji.
      Od tego, jak wygląda to miejsce, zależy więc jego pierwsze wrażenie na temat firmy. Taśma LED może pomóc uatrakcyjnić tę przestrzeń, możemy np. podświetlić recepcję kolorem charakterystycznym dla firmy.
    2. Dekoracyjne oświetlenie w sali konferencyjnej. Sala konferencyjna to kolejne miejsce, które kreuje wizerunek marki w oczach kontrahentów. Warto zatem, aby prezentowało się nowocześnie.
    3. Podświetlenie sufitu podwieszanego lub wyróżniających się w przestrzeni detali architektonicznych. Jeśli w siedzibie firmy znajdują się warte uwypuklenia detale architektoniczne, można je dyskretnie podświetlić przy pomocy taśm LED.
    4. Progi, podesty, drogi ewakuacyjne. Taśmy LED doskonale sprawdzają się także w roli oświetlenia awaryjnego. Można je też wykorzystać do podświetlenia zagrażających bezpieczeństwu klientów progów i stopni.
    5. Oświetlenie półek sklepowych i lad chłodniczych. Jeśli produkty umieszczone na sklepowych półkach mają być dobrze widoczne, muszą być dobrze oświetlone. W tym celu nie wystarczy jednak zastosować jedno, górne światło. Najlepiej, aby każda półka była podświetlona osobno. Więcej o oświetleniu sklepowym przeczytasz w artykule: Oświetlenie supermarketów: sprawdzone patenty na to, by klient nie wyszedł z pustym koszykiem.
    6. Dekoracyjne oświetlenie restauracji, hoteli, sali bankietowych. Gdy zależy nam na tym, aby wnętrze prezentowało się nastrojowo i odświętnie, trudno o lepsze rozwiązanie niż taśmy LED. W salach bankietowych, szczególnie dobrze sprawdzają się LED-y, które można zsynchronizować z muzyką.
    7. Iluminacja zewnętrzna. Taśmy LED znajdują zastosowanie także w oświetleniu elewacji budynków
      i małej architektury. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać o tym, by wybrać produkt odporny na działanie wilgoci oraz wysokiej i niskiej temperatury.
       

    Zastosowanie taśm LED w domu

     
    1. Pod szafkami w kuchni. Blaty robocze w kuchni wymagają dodatkowego podświetlenia, a taśmy LED to jedno z możliwych rozwiązań, które może je tam zapewnić.
    2. Za telewizorem. Telewizor nie powinien być najjaśniejszym elementem w pomieszczeniu, bo to niestety bardzo męczy wzrok. Dlatego warto podświetlić go od tyłu np. taśmą LED, która rozproszy światło w jego otoczeniu. Dodatkowo, jeśli będą to taśmy LED Philips Hue, oświetlenie można zsynchronizować z telewizorem. Kolory w pomieszczeniu będą więc odpowiadać tym na ekranie.
    3. Sufit podwieszany. Sufit podwieszany podświetlony taśmami LED prezentuje się niezwykle efektownie. Dodatkowo, jeśli taśmy będą świecić jasnym, białym światłem pomieszczenie będzie wydawać się wyższe.
    4. Zagłówek łóżka. W sypialni niezwykle przydatne jest delikatne, akcentowe oświetlenie, które nie wybudzi nas ze snu, w przypadku konieczności udania się w nocy do kuchni, pokoju dziecięcego czy toalety i jednocześnie zapewni orientację w przestrzeni. I do tego można wykorzystać taśmy LED.
    5. Schody. To jedno z najczęstszych zastosowań taśm LED. Sprawdzają się w tej roli doskonale, bo jeśli zamontujemy je tuż przy końcu stopnia, odpowiednio oświetlona będzie cała jego powierzchnia. Działanie taśm LED Philips Hue dodatkowo można zautomatyzować w ramach inteligentnego oświetlenia schodów, rozbudowując instalację o czujniki ruchu.
    6. Lustro. Taśmę LED najlepiej rozmieścić dookoła tafli lustra. Wówczas na odbiciu nie powinny tworzyć się cienie.
    7. Krawędź wanny. Każdy, kto długie kąpiele doceni to rozwiązanie. Taśma LED umieszczona poniżej krawędzi wanny utworzy w pomieszczeniu subtelną poświatę, która pozwoli stworzyć w łazience relaksujący nastrój (przeczytaj też więcej o oświetleniu małej łazienki). Dodatkowo natężeniem i barwą oświetlenia da się sterować z poziomu smartfona, a nawet zsynchronizować je z towarzyszącą kąpieli relaksującą muzyką.

    Taśmy LED Philips Hue – jeszcze więcej możliwości

     

    Już tradycyjna taśma LED może całkowicie odmienić wnętrze Twojego domu lub biura. Taśma LED Philips Hue dokona tam jednak prawdziwej rewolucji. I to nie tylko w wystroju, ale także w stylu życia domowników i pracowników.

     

    Wszystko dzięki temu, że produktami Philips Hue, w tym także taśmami LED, można sterować zdalnie, przy pomocy aplikacji mobilnej albo asystentów głosowych, takich jak Google Home czy Amazon Alexa. Do tego taśmy mogą świecić różnokolorowym światłem, które także można zmieniać w aplikacji.

     

    W praktyce oznacza to, że:

     

    •Taśmy LED przy schodach będą same zapalać się, gdy ktoś postawi stopę na pierwszym stopniu (konieczne są czujniki ruchu, ale system można łatwo o nie rozbudować).

    •Oświetlenie wanny przyciemni się w odpowiedzi na odpowiednią komendę głosową albo jeden klik w aplikacji. Nie musisz już wychodzić z wody, aby je zmienić.

    •Taśmy LED w zagłówku łóżka i korytarzu nie rozbudzą Cię, gdy wstaniesz w nocy do łazienki. Wystarczy, że ustawisz w aplikacji, by w godzinach nocnych taśmy świeciły minimalną mocą.

    •Światło emitowane przez taśmę LED za telewizorem będzie świecić kolorami widocznymi na ekranie (konieczne urządzenie Philips Hue Play HDMI Sync Box).

    Natomiast w biurze inteligentne taśmy LED mogą się przydać do:

    •Zaskakiwania klientów. Twoi kontrahenci na pewno będą pod wrażeniem, gdy podczas spotkania jednym kliknięciem zmienisz kolor oświetlenia w sali konferencyjnej.

    •Budowania wizerunku firmy. Dzięki taśmom LED Philips Hue możesz oświetlić hall i recepcję w nietuzinkowy sposób.

     

    Aby uaktywnić wszystkie te funkcje, należy zsynchronizować taśmę z mostkiem. Jest on dołączany do każdego zestawu startowego Philips Hue, ale można go też kupić oddzielnie.  Mostek jest niezbędny do tego, aby taśma mogła komunikować się z aplikacją. Należy go podłączyć do routera internetowego w domu lub biurze. Pozostałe elementy systemu łączą się z mostkiem przez Bluetooth.

     

    Jak więc podłączyć taśmę LED do mostka?

     

    Nie jest to nic trudnego. Po podłączeniu taśmy LED do zasilania wystarczy wyszukać ją w aplikacji i nacisnąć na przycisk na mostku. Potem możesz już cieszyć się inteligentnym oświetleniem mieszkania.

    Chcesz dowiedzieć się więcej?

    Napisz do naszego eksperta