Raf: LaaS to usługa stworzona z myślą o firmach, które działają zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju i pod tym kątem chcą modernizować swoje nieruchomości, ale nie dysponują budżetem inwestycyjnym (Capex) i nie chcą kupować systemu oświetleniowego na własność. LaaS to model usługi, która pozwala na modernizację i wdrożenie systemu oświetlenia na koszt producenta i płacenie za korzystanie z infrastruktury na zasadach abonamentu (np. raz w miesiącu). Dzięki LaaS, firmy otrzymują kompleksową usługę bez obaw o dodatkowe koszty utrzymania czy serwisu. LaaS to usługa operacyjna a jej wybór pozwala na uniknięcie kosztów inwestycyjnych, tańszy sposób finansowania (niż typowy średni ważony koszt kapitału) czyli korzystniejszy bilans finansowy firmy. Wiele firm z branży IT stosuje ten model przy zakupie oprogramowania, dlaczego więc nie skorzystać z niego przy zmianie systemu oświetleniowego? O to właśnie chodzi w LaaS.
Raf: Tak, ale to nie to samo. W LaaS uwzględniono element finansowania, który można uznać za leasing, ale w niektórych przypadkach można również zawrzeć umowę o tzw. świadczenie usług pozabilansowych. Dzięki umowie pozabilansowej (biorąc pod uwagę, że jest to umowa czysto usługowa, bez konkretnych produktów), istnieje potencjalna korzyść podatkowa dla klienta, nie wpływająca na bilans.
Raf: Oczywiście im większa powierzchnia, tym lepiej, ale zwykle zaczynamy rozmawiać z klientem o LaaS, gdy fabryka ma minimum 10 000 m2 i więcej. Jest to bardzo dobra propozycja dla firm z co najmniej dwuzmianowym systemem pracy, które intensywnie korzystają z infrastruktury oświetleniowej.
Istnieje kilka istotnych elementów, takich jak: rodzaje punktów świetlnych, ich liczba i moc, wysokość sufitu a także koszty energii ponoszone przez klienta. Ważna jest również kwestia dostępu do systemu zasilającego istniejącą infrastrukturę. A przede wszystkim informacja dotycząca bieżących kosztów konserwacji. W przypadku, gdy powyższe dane nie są dostępne oferujemy klientowi przeprowadzenie profesjonalnego audytu, aby rozpoznać możliwości infrastruktury, zidentyfikować aktualne potrzeby i przygotować kompleksową ofertę współpracy.