Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Oświetlenie przemysłowe

    Oświetlenie przemysłowe – najważniejsze aspekty

    1. Na co należy Państwa zdaniem, zwracać uwagę projektując i modernizując oświetlenie?

     

    Przedsiębiorstwom przemysłowym zależy przede wszystkim na minimalizacji zabiegów konserwacyjnych i ingerencji w instalację oświetleniową. Im mniej jest wymagająca, tym lepiej. W to oczekiwanie bardzo dobrze wpisują się oprawy LED. Technologia LED eliminuje konieczność wymiany źródeł światła, a inteligentne systemy sterowania i kontroli pozwalają nimi zdalnie zarządzać. W praktyce oznacza to, że konserwator nie musi wykonywać bezpośrednich inspekcji, aby sprawdzić czy oprawa działa i spełnia swoją funkcję. Może to zrobić zdalnie, bez potrzeby udawania sie na halę produkcyjną. To korzystne rozwiązanie także dla firm działających w modelu rozproszonym. Jeśli zakłady produkcyjne znajdują się w różnych częściach kraju, ich oświetleniem można zarządzać z jednej lokalizacji. Istotna jest także funkcjonalność systemu, która obejmuje nie tylko dostarczanie alertów o usterkach. To także możliwość bieżącego śledzenia poziomu zużycia energii.  Korzystając z takiego rozwiązania firma może z wyprzedzeniem zaplanować terminy niezbędnych zabiegów konserwacyjnych oraz dostosować instalację oświetleniową do wymogów obowiązujących na terenie każdej z fabryk. Ogromną zaletą technologii LED jest jej przewidywalność, swoboda sterowania, a co za tym idzie oszczędność. Nawet o 60 proc. można obniżyć wydatki na energię elektryczną dzięki zastosowaniu rozwiązań ledowych i optymalnemu zarządzaniu oświetleniem.

    2. Nowoczesne oświetlenie, a BHP i wydajność pracy?

     

    W przypadku projektów przemysłowych istnieje kilka składników ilościowych i jakościowych oświetlenia, które mają istotny wpływ na wydajność i bezpieczeństwo pracy. Składniki ilościowe światła to np. jego natężenie, równomierność, współczynnik tętnień czy olśnienie. Ich zakres jest definiowany przez obowiązujące normy, jak choćby PN-EN12464. To od tych parametrów w dużej mierze zależy poziom bezpieczeństwa na danym stanowisku pracy, ale także jakość wytwarzanego produktu. Właściwie dobrane oświetlenie może skutecznie zwiększać koncentrację i efektywność personelu, a tym samym zredukowć prawdopodobieństwo wystąpienia pomyłek czy wypadków.  Zbliżoną rolą mogą odgrywać czynniki jakościowe, w tym współczynnik oddawania barw, temperatura barwowa światła lub rozkład luminancji w pomieszczeniu. Zmniejszając uczucie zmęczenia pracownika, stymulują jego wydajność. Porównując dostepne na rynku technologie pod kątem spełniania przez nie norm i dostarczania wysokich wskaźników jakościowych i ilościowych, technologia LED wypada zdecydowanie lepiej niż rozwiązania konwencjonalne. Wielokrotnie przewyższa je pod względem oddawania barw,  rozsyłu światła czy temperatury barwowej, która jest dostosowywana optymalnie do wykonywanych zadań. O pawidłowe doświetlenie stanowisk pracy dbają także systemy sterowania oświetleniem oparte na detekcji światła dziennego.

    Oświetlenie przemysłowe – najważniejsze aspekty

    3. Czym powinny kierować się zakłady produkcyjne poszczególnych branż, wybierając nowe oświetlenie?


    Należy przeanalizować kilka czynników: od modelu, w jakim działa przedsiębiorstwo, po funkcję poszczególnych fabryk, specyfikę każdego miejsca. Istotna jest temperatura, zapylenie, poziom wilgoci, a także ewentualna obecność środków chemicznych. W przypadku projektów związanych z produkcja przemysłową warto zasięgnąć opinii inżynierów zespołu LIAS firmy Philips Lighting.

    Radosław Fabisiak, Product Marketeer, Controls & Systems, Philips Lighting

    Chcesz dowiedzieć się więcej?

    Napisz do naszego eksperta


    Łukasz Manowiecki
    Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych