Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Wpływ światła na ludzkie zdrowie i samopoczucie jest większy, niż moglibyśmy się
    spodziewać.

    Zobacz, jak istotne jest oświetlenie szpitali

     

    Barwa i natężenie światła mają ogromy wpływ na nasze samopoczucie. Dotyczy to głównie osób, które spędzają większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach, np. pacjentów szpitali. To z myślą o ich komforcie firma Philips stworzyła system oświetlenia HealWell. Zobacz, jak sprawdził się on w dwóch szpitalach w Pradze.

    Idea smart city jest coraz popularniejsza. Jakich korzyści mogą spodziewać się samorządowcy z wdrożenia np. inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem? 
    Idea smart city jest coraz popularniejsza. Jakich korzyści mogą spodziewać się samorządowcy z wdrożenia np. inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem? 

    Nikt z nas nie chciałby znaleźć się w szpitalu, nie chcielibyśmy także, żeby hospitalizacji poddani byli nasi bliscy, czasem nie ma jednak innego wyjścia. Pobyt w szpitalu wyrywa nas ze strefy komfortu, po pierwsze dlatego, że powiązany jest z problemami ze zdrowiem, po drugie znajdujemy się w obcym nam otoczeniu. Dlatego chyba wszyscy chcielibyśmy ograniczyć pobyt na oddziale do niezbędnego minimum.

     

    Prowadząc rozmowy z dwoma niezależnymi zespołami medycznymi - na Oddziale Radiochirurgii w szpitalu Na Homolce i Oddziale Urologii w szpitalu UVN w Pradze - gdzie wprowadziliśmy system oświetlenia HealWell, interesującym okazał się fakt, że najważniejszą zmianą, wynikającą z instalacji nowego oświetlenia szpitalnego, było wyregulowanie rytmu okołodobowego pacjentów. Dawniej pacjenci byli cały dzień senni, a w nocy nie mogli spać. Było to sporą przeszkodą w prawidłowym wdrażaniu profesjonalnego programu leczenia. Pacjenci byli ciągle w złym nastroju, zmęczeni, niezdolni do tego, by w pełni uczestniczyć w procesie leczenia.

     

    Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy pomóc pacjentom w przywróceniu naturalnego dobowego rytmu, zdrowego snu, dobrego nastroju oraz pełnego zaangażowania w proces leczenia  - to wszystko dzięki zmianie oświetlenia z ogólnego na Human Centric Lighting.

     

    Niezależne badania pokazały, że istnieje wyraźna, pozytywna zależność między ekspozycją pacjentów na odpowiednią ilość światła w ciągu dnia a ich zdrowiem i samopoczuciem. Im więcej czasu pacjenci przebywają w świetle dziennym albo świetle sztucznym o natężeniu zbliżonym do dziennego, tym lepiej się czują. Światło faktycznie może poprawić zadowolenie pacjenta, komfort, nastrój i jakość jego snu. Wpływ światła na nasz zegar biologiczny jest ważny również dlatego, że przekłada się na wiele innych aspektów naszego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Zegar biologiczny jest regulowany przez światło i ciemność, wschody i zachody słońca, a także godziny, w jakich się budzimy i zasypiamy.

    Zobacz, jak istotne jest oświetlenie szpitali

    Nad ranem, kiedy wstaje słońce i natężenie światła wzrasta, budzimy się i stajemy się aktywni i czujni. Wieczorem, kiedy słońce zachodzi, odprężamy się, relaksujemy i przygotujemy do snu. Poziom hormonów w naszym ciele zmienia się wraz z cyklem światła i ciemności. Produkcja kortyzolu wrasta o poranku i zmniejsza się wraz z upływem dnia. Natomiast poziom melatoniny wzrasta, gdy zaczyna robić się ciemno i zmniejsza, gdy nadchodzi ranek. W naszym nowoczesnym społeczeństwie spędzamy wiele czasu w pomieszczeniach – w domu, szkole, biurze, sklepach, czasem także szpitalach.

     

    Ci, którzy przez znaczną część swojego czasu muszą przebywać w pomieszczeniach, jak chociażby pacjenci szpitali, mogą być narażeni na to, że w ciągu dnia nie otrzymają odpowiedniej ilości światła zapewniającego właściwe funkcjonowanie zegara biologicznego.  W oparciu o badania  nad wpływem światła na człowieka, zwłaszcza w środowisku szpitalnym, firma Philips Lighting stworzyła system oświetleniowy HealWell.

     

    Badanie na Wydziale Kardiologii w MUMC (Maastricht University Medical Centre) w Holandii przeprowadziła firma Philips Lighting we współpracy z Clinical Trial Center Maastricht i Maastricht University. Wyniki pacjentów były monitorowane podczas ich całego pobytu w szpitalu. Następnie porównano wyniki pacjentów przebywających w salach kontrolnych (z dotychczasowym oświetleniem) z wynikami pacjentów w salach interwencyjnych (z oświetleniem HealWell).

    Zobacz, jak istotne jest oświetlenie szpitali

    Oświetlenie wbudowane w przestrzeń

     

    Wykazano, że HealWell ma korzystny wpływ na pacjentów i personel, co potwierdza poprzednie badania mówiące o pozytywnym wpływie światła. Wprowadzenie HealWell zaowocowało:

     

    • poprawą satysfakcji pacjentów i obsługi medycznej
    • wydłużeniem czasu snu u pacjentów
    • skróceniem czasu potrzebnego na zaśnięcie
    • znaczną poprawą nastroju pacjentów wynikającą z ocen HADS (Szpitalna Skala Samoopisu Lęku i Depresji) – kwestionariusz wśród pacjentów.

     

    System oświetlenia szpitalnego HealWell nie leczy, ale ma pozytywny wpływ na pacjentów, poczynając od ogólnego samopoczucia, po cały proces leczenia. Troska o nasze dobro i czynienie pobytu w szpitalu komfortowym i tak krótkim jak to tylko możliwe jest bez wątpienia także celem zespołów medycznych.

     

    Pobierz broszurę na temat systemu HealWell

    Chcesz dowiedzieć się więcej?

    Boris Zupancic

    Napisz do naszego eksperta


    Boris Zupancic
    Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych