Głównym zadaniem oświetlenia sklepowego jest przyciągniecie wzroku klienta. Nie powinien on jednak widzieć narzędzi, jakie wykorzystujemy do sterowania ruchem klientów w sklepie. To tak jakby architekt umieścił na elewacji budynku widoczne elementy instalacji.
Z tego powodu do oświetlania lad chłodniczych stosuje się przede wszystkim kompaktowe moduły i listwy LED, które posiadają rozsył światła dopasowany do danego typu mebla oraz są konstrukcyjnie przygotowane do tego, aby można je było zintegrować z danym rodzajem lodówki, zamrażarki czy zabudowy meblowej.
Niezbędne są też akcesoria do montażu, czyli wszelkiego rodzaju klipsy instalacyjne, kable zasilające, profile montażowe, zasilacze oraz wiele innych. Wszystko po to, aby klient widział jedynie atrakcyjną ekspozycję, a nie oprawę oświetleniową. Wymienione wyżej akcesoria wchodzą w skład rodziny produktów Philips InteGrade. Można z nich niczym z klocków tworzyć systemy oświetleniowe, dające się dostosować praktycznie dla każdego rodzaju oświetlenia miejscowego. Moduły Philips InteGrade charakteryzują się także bardzo kompaktowymi rozmiarami, dzięki czemu można je ukryć przed wzrokiem klienta nawet w bardzo wąskiej zabudowie, gdzie jest mało miejsca.
Otwarte, pionowe regały chłodnicze najczęściej oświetla się od góry przy pomocy poziomych świetlówek lub modułów LED. Nie musi być to błąd pod warunkiem, że światło nie będzie emitowane poza regał. W takim wypadku w zadowalającym stopniu doświetlona zostanie tylko górna półka, natomiast na pozostałych będzie zdecydowanie za ciemno. Prawidłowym rozwiązaniem są moduły LED, które dzięki odpowiednio zaprojektowanej optyce, charakteryzują się specjalnym rozsyłem asymetrycznym tzw. kurtynowym, które emituje światło tylko na regał i to w taki sposób, aby wszystkie półki były równomiernie oświetlone.
Meble chłodnicze często wyposażone są szklane drzwi. Ma to przede wszystkim zmniejszyć straty energii oraz poprawić warunki przechowywania produktów. Z drugiej strony wielu handlowców twierdzi, że jest to pewnego rodzaju bariera oddzielająca klienta od prezentowanego towaru – konieczność częstego otwierania drzwi może bowiem zniechęcać do sięgania po dany asortyment. Dodatkowo powierzchnia szklana działa jak lustro, w którym odbija się wnętrze sklepu, a przede wszystkim jego najbardziej jaskrawe elementy jak na przykład oświetlenie.
Aby uniknąć tego efektu, należy zastosować wewnątrz mebli chłodniczych oświetlenie intensywniejsze niż w pozostałych częściach sklepu. Odpowiednio wysoki poziom oświetlenia zniweluje refleksy powstające na szklanych drzwiach i dodatkowo uatrakcyjni ekspozycję oraz zachęci klientów do otwierania drzwi i sięgania po kryjące się za nimi produkty.
Do oświetlenia oszklonych regałów chłodniczych najczęściej wykorzystuje się moduły LED do instalacji pionowej ze specjalnie zaprojektowana optyką, które pozwalają równomiernie rozświetlić pionową powierzchnię regału. Dodatkowo można również zastosować oświetlenie górne, które w połączeniu z pionowym przyniesie jeszcze lepszy efekt.
Moduły LED zastosowane w pionowych meblach chłodniczych nie powinny świecić zbyt mocno, ponieważ mogłyby oślepiać klientów. Istnieje też ryzyko, że intensywne światło będzie się odbijać od połyskliwych powierzchni opakowań. Wybrane rozwiązanie musi zatem spełniać wiele kryteriów technicznych oraz jakościowych.
Ryzyko olśnienia niestety wzrasta, gdy podświetlamy każdą półkę osobno. W tym wypadku kluczowy jest odpowiedni rozsył światła, aby było ono kierowane w kierunku produktów na półce, a nie oślepiało klienta. Ważna jest również elastyczność, aby w przypadku zmiany aranżacji regału łatwo było przekonfigurować oświetlenie.
Poziome lady, w których eksponowane są drób, mięso, wędliny, sery i ryby powinny być z kolei oświetlane od góry. W takich meblach najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie modułów LED wbudowanych w górną część szyby. Oświetlenie powinno charakteryzować się odpowiednim rozsyłem światła i równomiernie rozświetlać wszystkie eksponowane produkty, jak także odpowiednio wysokim wskaźnikiem oddawania barwy, podkreślając ich jakość i świeżość.
Kolejnym bardzo ważnym aspektem technicznym przy wyborze oświetlenia do mebli chłodniczych są niskie lub ujemne temperatury. Produkty, jakie wybierzemy, muszą być do nich przystosowane. Warto pamiętać też o tym, że zasilacze w większości przypadków należy montować poza komorami chłodniczymi. Z uwagi na bezpieczeństwo do zasilania modułów LED zalecane są też niskie napięcia.