Dezynfekcja UV-C ma wiele zalet, jednak budzi też pewne wątpliwości. Najczęściej dotyczą one bezpieczeństwa stosowania UV-C. Czy ciągła dezynfekcja nie będzie w dłuższej perspektywie szkodliwa dla pracowników? Co, jeśli ktoś przypadkowo wejdzie do pomieszczenia, gdzie odbywa się dezynfekcja powierzchni (czyli ta, która może odbywać się wyłącznie bez obecności ludzi)?
Uspokajamy. Urządzenia UV-C zostały dokładnie przetestowane nie tylko pod kątem skuteczności, ale także bezpieczeństwa.
Wdrożeniu każdego z urządzeń towarzyszą trzy etapy:
1. Projektowanie
W przypadku urządzeń do dezynfekcji powietrza, projekt instalacji urządzeń i ich rozmieszczenie w pomieszczeniu jest realizowany zgodnie z normami ISO15858 oraz PN-EN6247, która określa bezpieczne i dopuszczalne dawki promieniowania, aby wykluczyć szkodliwość dla przyszłych użytkowników.
Dodatkowo promienniki Philips UV-C montuje się w specjalnej oprawie, dzięki której promieniowanie UV-C jest rozprowadzane tylko w górnej części pomieszczenia, dezynfekując krążące w sposób konwekcyjny powietrze, nie zagrażając jednocześnie użytkownikom.
Z kolei urządzenia do dezynfekcji powierzchni są wyposażone w specjalne czujniki, które automatycznie przerywają dezynfekcję, gdy tylko wykryją czyjąś obecność w pomieszczeniu.
2. Instalacja
Profesjonalne urządzenia UV-C nie są produktami do samodzielnego montażu. Za każdym razem robią to specjaliści, którzy doskonale znają te produkty i wiedzą, jak poprawnie rozmieścić je w pomieszczeniu.
Po zamontowaniu urządzeń technicy mierzą poziom promieniowania UV-C w pomieszczeniu – i to na różnych wysokościach i w różnych kierunkach, aby mieć pewność, że zaprojektowany system spełnia wymagane standardy
3. Utrzymanie
Jeśli urządzenie ulegnie awarii lub przepali się promiennik, dokonujemy wszystkich niezbędnych napraw, a następnie jeszcze raz mierzymy poziom promieniowania we wnętrzu.