Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Z myślą o pracowniku - innowacyjne oświetlenie czeskiego biura Innogy 


  Odpowiednie oświetlenie przestrzeni biurowej jest kwestią niezwykle istotną. Wpływa ono nie tylko na ogólne samopoczucie i zdrowie pracowników, ale może również kreować inspirującą atmosferę, czy nawet w odpowiednim momencie dnia pobudzić do działania.

  Praskie biuro Innogy w listopadzie zeszłego roku przeszło gruntowną modernizację. Jednym z elementów, który uległ całkowitej zmianie było oświetlenie. Obecnie przestrzeń za sprawą inteligentnego oświetlenia biurowego LED od Philips Lighting w pełni zasługuje na miano jednego z najnowocześniejszych miejsc pracy w Europie. Zaimplementowane rozwiązania oświetleniowe na pierwszym planie stawiają komfort i dobre samopoczucie pracowników, a system oświetlenia został zaprojektowany w taki sposób, by współgrać z naturalnym rytmem dobowym człowieka.
   

  W ramach projektu zainstalowano około 2 tys. opraw Philips LED. Wśród nich jest 860 opraw nasufitowych Philips PowerBalance tunable white oraz 96 opraw typu downlight Philips LuxSpace tunable white, zaprogramowanych tak, aby oświetlenie zmieniało się w zależności od pory dnia. Podczas modernizacji biura, Innogy zdecydowało się stworzyć przestrzeń typu open space – w takich warunkach ważna jest możliwość dostosowania przez pracowników oświetlenia wedle ich indywidualnych potrzeb. System oświetleniowy został zaprojektowany tak, aby pracownicy mogli dopasować subtelne różnice w temperaturze barwowej i natężeniu oświetlenia do określonych zadań, poprawiając w ten sposób komfort widzenia. 

  Koncepcja Human Centric Lighting w nowym biurze Innogy

   

  Takie rozwiązania oświetleniowe w pełni wpisują się w koncepcję human centric lighting, czyli oświetlenia skoncentrowanego na człowieku. W praktyce oświetlenie zainstalowane w biurze Innogy poprzez dopasowaną do pory dnia temperaturę barwową i odpowiednie natężenie stymuluje pracowników do działania. Na przykład w pierwszych godzinach pracy oraz po lunchu biuro jest oświetlone przyjemnym jasnym światłem, które swoją barwą przypomina naturalne światło dzienne. Takie rozwiązanie podnosi poziom energii, a to w konsekwencji przekłada się na lepszą wydajność pracowników.
   

  "Chcieliśmy stworzyć wyjątkowe środowisko dla naszych pracowników. Rano oświetlenie biurowe naśladuje naturalne światło dzienne, zapewniając przydatny zastrzyk energii. Poziom światła zmniejsza się do zakończenia lunchu, kiedy uwalniany jest kolejny impuls, aby pomóc personelowi poradzić sobie ze spadkiem energii po jedzeniu. Prawie 80% ankietowanych pracowników określiło nowe oświetlenie jako lepsze lub znacznie lepsze niż poprzednie lampy fluorescencyjne, a 60% osób przyznało, że nowe oświetlenie jest jednym z czynników, sprawiających, że chcą pracować w tym biurze"- powiedział Tomáš Michna, starszy kierownik ds. obiektu i usług w Innogy, w Republice Czeskiej.
   

  Ponadto okazało się, że oświetlenie przyczyniło się do dalszych pozytywnych zmian w przestrzeni biurowej Innogy, w wyniku których powstała nowa restauracja, wymieniono meble, wprowadzono zdrową żywność, odnowiono kuchnię i stworzono obszary sprzyjające kreatywnej pracy.

  Chcesz dowiedzieć się więcej?

  Boris Zupancic

  Napisz do naszego eksperta


  Boris Zupancic
  Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych