Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości światło do biura?
  Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości światło do biura?


  Odpowiednie oświetlenie należy do najważniejszych elementów aranżacji biura. Rozmieszczenie źródeł światła oraz wybór właściwych opraw sprawia, że pracownicy łatwiej skupiają się na powierzonych im zadaniach, a ponadto zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala obniżyć wydatki ponoszone na energię elektryczną.

  Zgodnie z prawem


  Według obowiązujących w Polsce przepisów prawa, zapewnienie odpowiednich warunków do pracy jest zadaniem pracodawcy. Właściwe oświetlenie niewątpliwie jest jednym z elementów decydujących o komforcie zatrudnionych. Szczegółowe wytyczne związane z kwestiami natężenia światła, modelowania oświetlenia kierunkowego czy ochrony przed olśnieniem zawarte są normie PN-EN 12464-1. Dotyczą one przede wszystkim samego projektu oświetlenia, a w tym liczbę i typ opraw, jakie powinny być montowane w pomieszczeniach biurowych. Oczywiście właściwe rozplanowanie oraz zastosowanie odpowiednich źródeł światła jest bardzo ważne, jednak nie mniej istotna jest jakość źródeł światła. Dlaczego warto w nią zainwestować?

  Większa efektywność pracowników

  Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że komfort pracy pracowników przekłada się na osiągane przez nich wyniki, a tym samym decyduje o sukcesie całej firmy. Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia wpływa więc w pewien sposób na zyski. Inwestycja w dobrej jakości źródła światła przekłada się na lepsze warunki w pomieszczeniach biurowych, dzięki czemu pracownicy wykonują swoje zadania efektywniej. Większość zatrudnionych osób deklaruje, że najbardziej lubi pracować przy naturalnym oświetleniu dziennym, stąd też bardzo często ich biurka ustawiane są w pobliżu okien. W przypadku oświetlenia sztucznego warto z kolei zainstalować oprawy dające światło zbliżone w maksymalnym stopniu do słonecznego. W ten sposób można stworzyć odpowiednią do koncentracji atmosferę nawet w pochmurne dni, zimą, czy w pomieszczeniach, których okna wychodzą na północ. Skupieniu sprzyja chłodne światło białe, dlatego warto wykorzystać je w biurach. Pamiętajmy też, że jakość opraw oświetleniowych wpływa na samopoczucie użytkowników. Tanie produkty oferowane przez nieznane firmy często powodują efekt migotania sprawiający, że osoby dłużej przebywające w pomieszczeniach oświetlonych tego typu żarówkami odczuwają dyskomfort, ból głowy i zmęczenie oczu. Oprawy oświetleniowe Philips są stale poddawane testom i kontrolowane, aby zniwelować tego typu problemy i zapewnić klientom bezpieczeństwo ich użytkowania. Certyfikowane źródła światła są więc korzystną inwestycją, która pozytywnie wpływa na efektywność pracy.

  Oszczędna inwestycja

   

  W pomieszczeniach biurowych każdego dnia wykorzystywane są komputery, drukarki, skanery i inne urządzania zasilane energią elektryczną, co oczywiście wpływa na wysokość rachunków za prąd. Warto więc pomyśleć o rozwiązaniach pozwalających na oszczędności, a jednym z nich jest wymiana przestarzałych żarówek na nowoczesne lampy LED. Te ostatnie zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, co pozwoli obniżyć wydatki związane z prowadzeniem firmy. Są one wykonane z tworzywa sztucznego i nie zawierają żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji, przez co mogą być bezpiecznie stosowane w dowolnym pomieszczeniu i mają dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Długi czas pracy sprawia, że lampy LED wymieniane są rzadko – w perspektywie czasu oznacza to, że zakup dobrej jakości opraw oświetleniowych będzie bardziej korzystny pod względem finansowym. Pamiętajmy też, że źródła ledowe można podłączyć do specjalnych systemów pozwalających dowolnie sterować natężeniem światła albo do czujników ruchu. Dzięki temu światło włączane będzie tylko tam, gdzie jest użytkowane, co również sprzyja oszczędnościom. Warto zauważyć, że stosowane często świetlówki wraz z upływem czasu pracują z mniejszą mocą, przez co konieczne jest montowanie dodatkowych źródeł światła generujących kolejne wydatki. Wykorzystanie lamp LED nie wiąże się z tego typu problemami, ponieważ świecą one tak samo przez cały okres eksploatacji.

  Chcesz dowiedzieć się więcej?

  Napisz do naszego eksperta


  Boris Zupancic
  Ekspert ds. Profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych