Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Energia tańsza o 80% – kulisy współpracy Signify i Rockwool

  Z korzyścią dla biznesu i planety – modernizacja zakładu Rockwool w Cigacicach

   

  Modernizacja oświetlenia to najprostszy i najszybszy sposób na zmniejszenie zużycia energii – przekonała się o tym, grupa Rockwool, która zdecydowała się na ten krok w rozbudowywanym zakładzie w Cigacicach. Inwestycja skończyła się niedługo przed wybuchem kryzysu energetycznego i jak nietrudno się domyślić przełożyła się na niemałe korzyści. Koszty oświetlenia zakładu produkcyjnego spadły o połowę. Jeszcze lepszy wynik osiągnęliśmy w nowo wybudowanej części biurowej – tam oszczędności sięgają 80%.

  Photo one

  10 000 nowych opraw Philips LED

   

  Modernizacja zakładu Rockwool w Cigacicach była projektem pełnym wyzwań. Największym bez wątpienia była jego skala – opracowaliśmy projekt nowego oświetlenia nie tylko dla istniejącego zakładu, ale także nowej linii produkcyjnej, biura oraz terenów zewnętrznych wokół zakładu. Łącznie zainstalowaliśmy w Cigacicach 10 000 nowych opraw LED. Co ważne, inwestycja przebiegała przy zachowaniu ciągłości produkcji, na czym bardzo zależało Klientowi.

   

  Projekt rozpoczął się w 2018 roku i trwał 3 lata. Najtrudniejszy bez wątpienia był ostatni rok, ponieważ pandemia zaburzyła ciągłość dostaw. Mimo to udało nam się skończyć projekt w terminie oraz spełnić oczekiwania klienta, i to z nawiązką.

  Photo Two

  Oszczędności energii sięgające 80%

   

  Po tym jak miejsce starych opraw konwencjonalnych zajęły nowoczesne oprawy LED Philips LED GentleSpace i Pacific wewnątrz budynku oraz LumiStreet i ClearFlood na zewnątrz, zużycie energii w fabryce drastycznie spadło. W zakładzie zmodernizowanym w 2018 roku oszczędności sięgają 55%. Jeszcze lepiej wypada nowy zakład wybudowany w 2021 r – w części biurowej udało się zmniejszyć koszty energii aż o 80%.

   

  Wspomniane oszczędności nie są wyłączną zasługą nowoczesnych opraw LED. Oświetlenie w nowym zakładzie oraz na zewnątrz budynku zostało zintegrowane w ramach systemu Philips Dynalite. Pozwala on płynnie sterować oświetleniem i dostosowywać jego parametry do aktualnych potrzeb. Możliwa jest również częściowa automatyzacja – oświetlenie może zbierać informacje na temat natężenia światła dziennego i na tej podstawie optymalizować swoje ustawienia.

  Photo Three

   

  Po więcej szczegółów na temat projektu odsyłam do poświęconego mu case study, w którym znacznie dokładniej opisaliśmy cały proces oraz jego efekty. Składają się na nie tylko wspomniane oszczędności, ale także znacząca redukcja emisji CO2. Dzięki inwestycji udało się ją ograniczyć o 3500 ton w skali roku.

  Radosław Rakowicz

  Napisz do naszego eksperta


  Radosław Rakowicz
  Sales Manager – Professional Trade w Signify Poland sp. z o. o.