Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Miejsce warte zapamiętania. Jak oświetlenie hotelowe wpływa na komfort i lojalność gości?


    Stworzenie wyjątkowego i niezapomnianego doświadczenia – taki cel stawia przed sobą większość zarządców obiektów hotelowych. Nie jest to łatwe zadanie, bo odwiedzający mają coraz wyższe oczekiwania związane z pobytem. Liczy się nie tylko kompleksowe wyposażenie pokoju, ale także dodatkowe atrakcje, jakie obiekt ma w swojej ofercie. Dzięki współczesnym technologiom taką atrakcją może być także oświetlenie hotelowe. Brzmi niewiarygodnie? Zobaczcie zatem, w jakim stopniu potrafi odmienić doświadczenia gości.
    oświetlenie we wnętrzach hotelowym

    Każdemu nie dogodzisz. Czyżby?

     

    W hotelach spotykają się ludzie podróżujący w różnych celach. Jednych do wyjazdu zmusiła praca, inni po prostu korzystają z wakacji. Zauważmy, że są to grupy o zupełnie różnych potrzebach.

     

    • Osoby przybywające do hotelu w ramach podróży służbowej po powrocie do pokoju bardzo często muszą jeszcze pracować: odpowiedzieć na zaległe maile, wykonać kilka telefonów, dokończyć prezentację, którą mają wygłosić kolejnego dnia.
    • Z kolei urlopowicze oczekują od hotelu przede wszystkim tego, że będą mogli w nim odpocząć, dajmy na to po całym dniu zwiedzania.

    Tymczasem pokoje hotelowe niewiele różnią się między sobą. Co zatem zrobić, aby stworzyć w ich wnętrzach atmosferę dopasowaną do potrzeb wszystkich gości?

     

    Właśnie na tym polega magia nowoczesnego oświetlenia hotelowego. Z pomocą inteligentnej infrastruktury sterowania oświetleniem można sprawić, że pokój z miejsca pracy w jedną chwilę
    przeobrazi się w przestrzeń relaksu. Osoby, które podróżują w celach wypoczynkowych, będą mogły więc zaprogramować oświetlenie w pokoju tak, aby dzięki ciepłej barwie stworzyć intymną przestrzeń sprzyjającą relaksowi. Natomiast zapracowani goście za pomocą chłodnej barwy światła będą mogli wykreować w swoim pokoju hotelowym inspirujące i energetyzujące miejsce do pracy. 

     

    A to wszystkie dosłownie w sekundę, wystarczy „wyklikać” na panelu zamontowanym w ścianie odpowiednie ustawienia.

    W pracy czy na wakacjach - warto porządnie się wyspać. I w tym może nam pomóc odpowiednie światło


    Podczas pobytu w hotelu ważny jest również komfort w trakcie nocy, zwłaszcza jeśli goście hotelowi podróżują z dziećmi. Jak poprawić jakość nocnego wypoczynku poprzez odpowiednie oświetlenie hotelowe?

     

    Wyobraźmy sobie taką sytuację: budzimy się w środku nocy i po omacku szukamy włącznika światła, aby na chwilę wyjść do łazienki. Następnie wracamy, otulamy się kołdrą, ale rozbudzeni jaskrawym światłem nie mamy już tego samego komfortu snu. Można jednak tego uniknąć.

    Oświetlenie w pokoju da się zaprogramować tak, aby automatycznie reagowało w momencie, gdy gość wstanie z łóżka. Wystarczy, że postawi stopy na podłodze, a delikatne światło emitowane przez diody LED zamontowane w ramie łóżka rozświetli subtelnie podłogę. Będzie wystarczająco jasno do tego, by bezpiecznie dotrzeć do łazienki, ale nie na tyle, by się rozbudzić. W takich warunkach ponowne zapadnięcie w sen nie powinno być problemem.

    nowoczesne oświetlenie w hotelu

    Pora wstawać! W hotelach, gdzie działa nowoczesne, inteligentne oświetlenie, to znacznie łatwiejsze


    Postrzeganie oświetlenia w kontekście jego podstawowej funkcjonalności – świeci–nie świeci – przechodzi do lamusa. Szczególnie teraz, gdy pojawiają się badania nad wpływem światła na cykl dobowy człowieka. Nie trzeba jednak naukowych badań, aby zauważyć, że łatwiej wstaje nam się latem, kiedy słońce wschodzi wcześniej. Pierwsze promienie słońca zaglądającego zza okna to dla naszego organizmu prawdziwy zastrzyk energii.

     

    Innymi słowy, aby dobrze rozpocząć dzień, nasz gość powinien być stopniowo wybudzany światłem zbliżonym do naturalnego. Co jednak, jeśli odwiedza hotel zimą albo lubi spać w całkowitej ciemności
    i szczelnie zasłania zasłony? Firma Signify ma na to sposób. W swoim portfolio posiadamy oświetlenie do hotelu, które pozwala na stopniowe zwiększanie natężenia światła, aby zapewnić gościom delikatny, naturalny proces budzenia. Co to oznacza w praktyce?

     

    Ustawienie świetlnej pobudki jest bardzo proste. Wystarczy wybrać w panelu godzinę, o której zamierzamy wstać, niech będzie to 7:00. Po wdrożeniu takich ustawień światło w pokoju zacznie stopniowo się rozjaśniać już kilka godzin wcześniej, tak aby gość mógł naturalnie obudzić się o ustalonej godzinie. Oczywiście oprócz tego dzwoni też budzik – jest to jednak łagodny dźwięk inspirowany naturą, a nie głośny dzwonek. Nie trudno zgadnąć, że dzięki temu goście mają z rana więcej energii niż w przypadku, gdyby budził ich alarm w telefonie. 

    oświetlenie pokoju i łóżka hotelowego

    Pierwsze wrażenie robi się tylko raz, czyli parę słów o oświetleniu lobby i innych przestrzeni wspólnych w hotelu 


    Doświadczenia z pobytu w hotelu nie ograniczają się do przebywania w pokoju. Pierwszym, co widzimy, jest lobby i recepcja. To w tym miejscu wyrabiamy sobie pierwszą opinię o obiekcie. Niekiedy rzutuje ona na cały pobyt. Dlatego ważne jest, aby przestrzenie wspólne w hotelu były przytulne i atrakcyjne. Powinny kreować przyjazną atmosferę, zachęcającą gości do powrotów, bez różnicy, czy są to goście biznesowi, czy rodzina z gromadką dzieci, spędzająca w obiekcie wakacje. Taki efekt można osiągnąć nie tylko dzięki designerskim meblom i dodatkom. Niezwykle ważną rolę odgrywa też oświetlenie. Dzięki niemu możemy m.in.:

    • Skierować wzrok gościa w kierunku detali wyróżniających się we wnętrzu. Ciekawym przykładem jest tu GrandHotel Tiffi w Iławie, gdzie oświetlenie hotelowe w lobby eksponuje obrazy zawieszone na ścianie
      i jednocześnie doskonale współgra z drewnianymi elementami wyposażenia wnętrza. A jak umieszczono taśmy LED? We wnęce na suficie podwieszanym, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się wyższe.
    • Utrwalić w świadomości gościa wizerunek marki. W tej roli doskonale sprawdza się oświetlenie barwne – gość, widząc lobby oświetlone określonym kolorem, od razu kojarzy je z marką. Bardzo ciekawy efekt daje też zastosowanie paneli Luminous textile. Są to podświetlane tkaniny dostępne w różnych rozmiarach
      i kolorach, które nie dość, że doskonale prezentują się we wnętrzu, to wytłumiają też hałas.
    • Nawigować gości po obiekcie. Nie chodzi tu o oświetlenie ewakuacyjne, lecz podświetlane podłogi Luminous flooring. Można na nich wyświetlać spersonalizowane powitania oraz wskazówki ułatwiające poruszanie się po hotelu.
    • Kreować we wnętrzu przyjemny nastrój. Najlepsze efekty daje zastosowanie ciepłego światła pozbawionego efektu olśnienia. Dodatkowo warto zastanowić się nad instalacją systemu do zdalnego sterowania natężeniem i temperaturą barwową oświetlenia. Wówczas będzie można je dostosowywać do indywidualnych potrzeb gości przebywających w lobby czy hotelowej restauracji.

     

    Oprócz tego warto zadbać, aby fasada i najbliższa okolica budynku były oświetlone w sposób atrakcyjny, tworzący atmosferę gościnności. Podobnie jak w przypadku oświetlenia do wnętrza hotelu jest na to wiele sposobów.

    Chcesz dowiedzieć się więcej?

    Napisz do naszego eksperta


    Jan Sewerynik
    Ekspert ds. profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych