Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Źródła Światła LED - wszystko co musisz wiedzieć


    Oświetlenie ledowe staje się coraz powszechniej stosowane nie tylko w biurach i zakładach pracy, ale również prywatnych mieszkaniach. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o źródłach światła wykorzystujących diody elektroluminescencyjne i poznać ich zalety.

    Jak działają lampy LED?


    LED to dioda elektroluminescencyjna, czyli emitująca światło. Jest ona zbudowana z dwuwarstwowych półprzewodników, w których po dostarczeniu energii elektrycznej elektrony przechodzą z jednej warstwy na drugą. Przechodzeniu elektronów z pasma przewodnictwa na jeden z wolnych stanów w tzw. paśmie walencyjnym, wskutek czego dochodzi do zjawiska tzw. rekombinacji promienistej (spotkanie elektronu z dziurą elektronową) w wyniku którego zostaje wyemitowany nadmiar energii w postaci światła – właśnie tak wyjaśnić można najprościej działanie diod ledowych. Są one wykorzystywane w różnego rodzaju źródłach światła – w ofercie Philips znaleźć można żarówki kuliste, liniowe, przypominające kształtem te tradycyjne, a także reflektory. Zależnie od oczekiwań i potrzeb każdy znajdzie, więc odpowiedni produkt. Oprócz wielu możliwości zastosowania oświetlenie ledowe ma jednak znacznie więcej zalet. Jakich?
    Źródła Światła LED - wszystko co musisz wiedzieć

    Więcej światła, mniej energii elektrycznej


    LWśród najważniejszych zalet oświetlenia ledowego wymienia się głównie energooszczędność. Zużywa ono znacznie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki, przez co jego użytkowanie przynosi wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za prąd. Warto przy tym wspomnieć, że lampy LED pracują aż 50 000 godzin, podczas gdy czas pracy tradycyjnych żarówek wynosi zaledwie 1000 godzin. Oznacza to, że wymiana ledowych źródeł światła odbywa się znacznie rzadziej, co generuje kolejne oszczędności. Ponieważ oprawy ledowe wykonane są z tworzywa sztucznego, charakteryzują się one wysoką trwałością. Oświetlenie tego typu nie wpływa również negatywnie na wzrok i zdrowie. Wszystko to sprawia, że są one chętnie stosowane nie tylko w domach prywatnych, ale również różnego rodzaju zakładach pracy – montuje się je zarówno w biurach, jak i halach produkcyjnych, gdzie dobre oświetlenie jest kwestią bezpieczeństwa.
    Źródła Światła LED - wszystko co musisz wiedzieć

    Żarówki ledowe bez tajemnic – jak czytać oznaczenia?


    W tradycyjnych żarówkach wolframowych moc emitowanego przez nie światła określana była za pomocą watów. Lampy ledowe zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, przez co kierowanie się tym parametrem z pewnością nie ułatwi wyboru, a nawet może go utrudnić. Kupując oświetlenie LED trzeba wziąć pod uwagę moc strumienia świetlnego wyrażonego w lumenach – im jest ich więcej, tym mocniejsze światło emituje żarówka. Aby mieć pewne odniesienie warto wiedzieć, że Led-owy zamiennik żarówki 60W powinien emitować strumień świetlny o wartości 806 lumenów, a ledowy zamiennik 100W 1521 lumenów.  Na opakowaniach ledowych źródeł światła firmy Philips podana jest informacja jakiej mocy żarówki tradycyjnej odpowiada produkt – dzięki temu dokonanie odpowiedniego wyboru jest znacznie łatwiejsze. Czytając oznaczenia na opakowaniu należy też zwrócić uwagę na kąt rozsyłu światła – im jest on wyższy, tym większą powierzchnię oświetli żarówka. Niezwykle istotne podczas wyboru odpowiedniej żarówki jest również to, czy emituje ona światło o ciepłej, czy zimnej temperaturze barwowej. Temperatura barwowa światła białego wyrażana jest w Kelwinach, a im bliżej początku skali, tym cieplejsze światło. Dlaczego warto o tym wiedzieć? Chłodne oświetlenie działa pobudzająco i sprzyja koncentracji, ciepłe z kolei pomaga się zrelaksować – zależnie więc od tego, czy chcemy oświetlić gabinet lub miejsce pracy albo szukamy żarówki do sypialni bądź salonu, powinniśmy dostosować światło do funkcji pomieszczenia.
    Źródła Światła LED - wszystko co musisz wiedzieć

    Nowocześnie i kolorowo!


    Oświetlenie ledowe to nie tylko oszczędność energii elektrycznej i możliwość najbardziej optymalnego dostosowania źródeł światła do pomieszczenia w jakich mają one być użytkowane. System HUE Philips to nowoczesne rozwiązanie pozwalające sterować oprawami ledowymi za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie lub tablecie. Dzięki niemu użytkownik może nie tylko modyfikować temperaturę barwową światła białego, ale również zmieniać kolory oświetlenia zależnie od nastroju – rozwiązanie to z pewnością przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom nowinek, ale również osobom ceniącym komfort.