Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Czym jest inteligentne oświetlenie LED?


    Inteligentne oświetlenie to integralny element zautomatyzowanego mieszkania. Samo włącza i wyłącza się o określonych porach. Można też nim sterować za pomocą specjalnej aplikacji na urządzenia przenośne. Nie trudno wyobrazić sobie, że w takim domu żyje się wygodniej, zwłaszcza jeśli do inteligentnego oświetlenia dołączy zdalnie sterowane ogrzewanie czy rolety. Do inwestowania w tego typu technologie motywuje nie tylko wyższy komfort i wygoda użytkowania. To po prostu się opłaca.

    Inteligentne pod wieloma względami

     

    Inteligentne oświetlenie mieszkania oraz inne systemy automatyki budynkowej często postrzegane są w kategorii sprytnych gadżetów, które choć czynią życie łatwiejszym, nie są niezbędne. Nie do końca jest to prawda. Ich eksploatacja okazuje się bowiem znacznie efektywniejsza, a tym samym bardziej energooszczędna, w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Inwestując w inteligentne oświetlenie domu, pośrednio ograniczamy więc emisję gazów cieplarnianych i przeciwdziałamy zmianie klimatu. Wcale nie chodzi więc tylko o komfort.

     

    Co sprawia jednak, że inteligentne oświetlenie LED jest efektywniejsze od tradycyjnego? Wszystko dzięki temu, że źródła światła oparte na technologii LED pobierają znacznie mniej energii, niż rozwiązania klasyczne, takie, jak np. tradycyjne żarówki. Lampy LED, które pochodzą od wiarygodnych producentów, emitują tylko i wyłącznie światło widzialne, bez śladu ultrafioletu (UV), czy też podczerwieni (IR). Dotknięcie włączonej lampy LED nie grozi więc poparzeniem, w przeciwieństwie do tradycyjnej żarówki.

     

    Wykonane w tej technologii lampy pracują też znacznie dłużej od tradycyjnych żarówek - te najnowsze mogą świecić nawet przez 10 lat. Jeśli dodatkowo zainwestujemy w automatyzację oświetlenia i będzie się ono uruchamiać jedynie wtedy, gdy jest to konieczne, nie jest wykluczone, że posłużą nam one jeszcze dłużej.

    Czym jest inteligentne oświetlenie LED

    Już nie tylko dla elit


    Inteligentne domy, wyposażone w szereg czujników, dzięki którym możliwe jest automatyczne dostosowywanie panującej wewnątrz temperatury czy wilgotności do preferencji mieszkańców, a także wygodne sterowanie różnymi urządzeniami dla wielu są synonimem luksusu. Dziś nie trzeba być jednak miliarderem, aby sobie na coś takiego pozwolić. Sama instalacja systemu sterowania oświetleniem czy temperaturą w mieszkaniu nie wymaga kucia ścian.

     

    Weźmy za przykład inteligentne oświetlenie Philips Hue. Wszystko, czego potrzeba, aby wykorzystać pełnię jego możliwości to odpowiednie źródła LED i mostek sieciowy, które znajdziemy w zestawie startowym. Gdy taki komplet znajdzie się już w naszym domu, wystarczy wkręcić inteligentne żarówki w dotychczasowe oprawy i podłączyć mostek do routera. Następnie instalujemy na smartfonie bądź tablecie odpowiednią aplikację, synchronizujemy źródła światła z mostkiem i mamy w domu inteligentne oświetlenie LED! Jeśli okaże się, że trzy żarówki znajdujące się w zestawie startowym to za mało, system można rozbudować o kolejne źródła światła. Maksymalnie może być ich aż 50.

    Światło pod kontrolą

    W czym może mi pomóc inteligentne oświetlenie?

     

    Wiemy już, że inteligentne oświetlenie LED może się włączać i wyłączać w zgodzie z zaprogramowanymi harmonogramami oraz że da się nim sterować za pośrednictwem aplikacji. Co jeszcze potrafi system Philips Hue? Możliwości jest sporo:

     

    • Temperatura barwowa światła może się zmieniać zależnie od pory dnia – o poranku obudzi nas naturalne, białe światło, które doda energii, a wieczorem ciepłe białe światło ułatwi wyciszenie się przed snem.
    • Podobnie intensywność oświetlenia – z łatwością dostosujemy je do aktualnych potrzeb.
    • Jeśli nie chcemy ręcznie ustawiać parametrów oświetlenia, możemy skorzystać z którejś z dostępnych w aplikacji scen oświetleniowych (relaks, czytanie, koncentracja, energia).
    • W prosty sposób sprawdzimy, czy po naszym wyjściu wszystkie lampy zostały zgaszone.
    • Możemy nie martwić się o bezpieczeństwo naszego domu, gdy jesteśmy poza nim – automatyczne zapalania się światła i możliwość zdalnego sterowania światłem odstraszy potencjalnych włamywaczy.
    • Jeśli pozwolimy aplikacji na geolokalizację, inteligentne oświetlenie będzie automatycznie zapalać się po naszym powrocie do domu. Migając, może nas także informować o zbliżających się do mieszkania domownikach.
    • System można rozbudować o czujniki ruchu. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie często zapalamy i gasimy światło: korytarzu, łazienkach czy wszelkiego rodzaju schowkach.
    • W skład systemu wchodzą także żarówki kolorowe – emitują światło w 16 mln różnych barw! Daje to wiele możliwości aranżacyjnych i pozwala w pełni dostosować oświetlenie do preferencji domowników.
    • Dzięki kolorowym żarówkom LED na jakości zyskuje też domowa rozrywka. Po synchronizacji z komputerem czy telewizorem, światło reaguje na to, co dzieje się na ekranie, połyskując różnymi kolorami.

     

    Wszystko to można robić za pomocą aplikacji, nie ruszając się z kanapy. Sięganie do włącznika jest całkowicie zbędne, ale przy jego pomocy również można sterować oświetleniem. Jeśli odwiedzą nas więc dziadkowie, niezaznajomieni z nowoczesną technologią, nie musimy się martwić tym, że nie poradzą sobie z zapaleniem światła.

    Do pracy, nauki, odpoczynku, zabawy

    Inteligentne oświetlenie do pracy, nauki, odpoczynku, zabawy…



    Inteligentne oświetlenie doskonale dopasowuje się więc do sytuacji, a sterowanie nim jest niezwykle wygodne. Co właściwie dzięki temu zyskujemy? Dom staje się po prostu lepiej dopasowany do naszych indywidualnych preferencji. Wykorzystując pobudzające białe światło o chłodnej temperaturze barwowej, stworzymy sobie idealne warunki do pracy i nauki, a za pomocą ciepłego białego światła zapewnimy sobie idealny nastrój do relaksu. Tym sposobem zarówno praca, jak i wypoczynek stają się bardziej efektywne. Poprawia się też jakość snu. To efekt tego, że światło w domu, podobnie jak słoneczne, wieczorem stopniowo się ociepla, żyjemy więc w zgodzie ze swoim naturalnym zegarem biologicznym. Nie musimy się też stresować zostawionym w pośpiechu włączonym światłem w łazience ani prosić sąsiadki, aby od czasu do czasu zapaliła światło w mieszkaniu podczas naszego urlopu. Wszystko załatwimy przecież przy pomocy aplikacji.