Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Jak wybrać odpowiednią żarówkę? O tym musisz pamiętać

     

    Jeszcze kilka lat temu w mieszkaniach stosowane były przede wszystkim tradycyjne żarówki wolframowe. Dziś chętniej sięgamy po rozwiązania, które zapewniają odpowiednie oświetlenie, a jednocześnie są energooszczędne. Duży wybór tego typu produktów często utrudnia podjęcie decyzji. Jeśli nie wies, jaki z rodzajów żarówek wybrać, ten artykuł z pewnością Ci pomoże.
     

    Żarówka tradycyjna, halogen, a może LED? 

    Dowiedz się jak wybrać odpowiednią żarówkę
    Obecnie w sklepach z produktami oświetleniowymi znajdziemy wiele opraw do wyboru, a każda z nich ma cechy wyróżniające je spośród innych. Tradycyjne żarówki wolframowe są tanie i dają ciepłe białe światło, jednak czas ich pracy jest niedługi w porównaniu do innych źródeł światła obecnie stosowanych, a dodatkowo zużywają one sporo energii elektrycznej. Osoby szukające oszczędności mogą zdecydować się na świetlówki. Ich zaletami są długa żywotność, niskie zużycie energii oraz większy wybór produktów o zróżnicowanej temperaturze barwowej. Pomimo tych zalet mogą one męczyć wzrok, długo się nagrzewają, a wraz z upływem czasu ich moc słabnie. Ze względu na niewielką zawartość rtęci po zakończeniu eksploatacji trzeba je w odpowiedni sposób zutylizować. Dłuższą trwałością i niższym zużyciem energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych żarówek charakteryzują się halogeny, jeśli jednak chodzi o energooszczędność, najlepszym wyborem będą lampy LED. Są one odporne na wstrząsy, nie zawierają żadnych szkodliwych substancji i mogą być utylizowane jak każde inne urządzenie elektryczne. Mają długi czas pracy i mogą emitować różne kolory.

    Rodzaj gwintu i moc żarówki

     

    Wybierając się na zakupy do sklepu z produktami oświetleniowymi powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jaki rodzaj gwintu pasować będzie do oprawy. Najczęściej w gospodarstwach domowych wykorzystywane są żarówki z wkręcanym gwintem E27 lub mniejszym E14 używanym w lampkach biurkowych czy małych żyrandolach. Na rynku dostępną są także źródła oświetlenia montowane na wtyki, jednak zazwyczaj są one wykorzystywane w oświetleniu dekoracyjnym i rzadziej stosuje się je w mieszkaniach. Rodzaj gwintu to oczywiście nie jedyna kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę podczas zakupów. Ważna jest również ilość emitowanego przez oprawę światła. Przy wyborze tradycyjnej żarówki kierujemy się mocą wyrażoną w watach (W), zaś w przypadku lamp ledowych należy wziąć pod uwagę strumień świetlny podawany w lumenach. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia powinno przypadać 200lm, a więc w np. w salonie o powierzchni 12 mkw należy zamontować oświetlenie liczące 2400lm. Dla ułatwienia na opakowaniach z oświetleniem ledowym podawana jest moc żarówek, jakim odpowiada konkretny produkt. Na przykład ledowy zamiennik 60 W żarówki, powinien emitować strumień świetlny o wartości 806 lumenów, a ledowym zamiennik 100 W żarówki,

    1055 lumenów. Zwracając uwagę na strumień świetlny, będziemy mieli pewność, że zapewnimy sobie odpowiednia ilość światła.

    Ciepłe, zimne…


    Żarówki wolframowe dają białe ciepłe światło, zaś świetlówki magą także emitować światło o zimnym odcieniu. W przypadku lamp ledowych mamy także duży  wybór, bo tego typu źródła oświetlenia mogą dawać światło o zimnej, ciepłej lub neutralnej temperaturze barwowej. W ofercie Philips znajdują się także oprawy oświetleniowe, którymi można dowolnie sterować dostosowując odcień białego światła do aktualnych potrzeb. Wybierając żarówki warto wiedzieć, że ciepłe światło sprzyja wyciszeniu i relaksowi, dlatego najlepiej jest je montować w miejscach służących do odpoczynku, jak salon lub sypialnia. Chłodne światło pobudza do działania i ułatwia koncentrację, stąd zalecane jest to pomieszczeń, w których pracujemy – będzie to więc doskonały wybór do gabinetu albo do oświetlenia blatów kuchennych. 

    Wskaźnik oddawania bawry Ra


    Wskaźnik Ra pozwala określić w jakim stopniu światło emitowane z danego źródła oddaje prawdziwe kolory oświetlanych przedmiotów. Im jest on wyższy, tym bardziej wiarygodne oddaje barwy, a maksymalnie może wynosić 100. Warto zwrócić uwagę na ten parametr poszukując żarówki do zastosowania w miejscu, gdzie zgodne z rzeczywistością postrzeganie barw jest istotne, a więc w pracowniach, ale również w łazienkach lub garderobach, gdzie dobieramy stroje lub wykonujemy makijaż. Nieodpowiednie do tego typu miejsc oświetlenie może utrudniać pracę, a także sprawić, że będziemy wyglądać nieatrakcyjnie.