Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Jak oświetlić pokój dziecka? Porady i inspiracje


  Światło to jeden z najprostszych sposobów, dzięki któremu możemy wykreować dziecku bajkowy świat. Zaczarowana przestrzeń, przyjazna atmosfera do prawidłowego rozwoju, a także, szczególnie w pierwszych latach życia, oswajanie z ciemnością - oto, czego może dokonać światło w pokoju dziecka. A już zwłaszcza, gdy światło przybiera postać znaną z bajki.
  W trosce o przyjemny klimat, walory dekoracyjne i bezpieczeństwo dzieci trzeba zwracać uwagę na wiele aspektów światła jednocześnie. Niewątpliwie najważniejsze w przypadku oświetlenia punktowego jest zamontowanie bezpiecznej lampy, która uniemożliwi dziecku bezpośredni kontakt ze źródłem światła. Nie stosuj tu oświetlenia halogenowego, które silnie się nagrzewa. Najlepsze są żarówki i lampy LED, bo są bezpieczne i nie nagrzewają się. Jeśli Twoje dziecko lubi zasypiać przy świetle, docenisz też to, że zużywają mniej energii, co przełoży się na domowe rachunki za prąd.

  Warto wiedzieć, ze na etapie rozwoju poznawczego, dzieci praktykują tzw. myślenie magiczne, czyli wierzą w to, że przedmioty mają ludzkie cechy i nadprzyrodzone moce. Jeśli połączymy to z intensywnym rozwojem wyobraźni oraz pamięci - wszystko razem powoduje, że w życiu maluchów pojawiają się różne lęki. Często są one irracjonalne i mogą przybierać formę nocnych potworów. 
  Jak oświetlić pokój dziecka? Porady i inspiracje
  Jak oświetlić pokój dziecka? Porady i inspiracje
  Strumień bajkowego światła potrafi wstrzymać szalejącą wyobraźnię i pomóc w prawidłowej ocenie rzeczywistości. Dlatego możesz pomyśleć o lampce z czujnikiem ruchu. Zamontuj ją na ścianie, przy łóżeczku. Jeśli dziecko wybudzi się w nocy, lampka zrobi to samo. Delikatne, ciepłe, żółte światło minimalnie rozjaśni pokój. Dzięki temu strach będzie miał mniejsze oczy, a droga do toalety nie będzie błądzeniem w ciemnościach. 
  Jak oświetlić pokój dziecka? Porady i inspiracje
  Wśród kolorowych modeli z motywami bajkowymi wyróżnia się kolekcja SoftPal. To lampki-przytulanki: miękkie, bezpieczne i przyjemne w dotyku. Idealne do roli strażnika dziecięcych snów (i przeganiania nocnych koszmarów). W towarzystwie takiego superbohatera łatwiej jest się upewnić, że pod łóżkiem nikogo nie ma. Po naładowaniu w dzień, maluchy mogą cieszyć się obecnością świetlnego przyjaciela nawet do 8 godzin, bez podłączania do kabla zasilającego. 
  Jak oświetlić pokój dziecka? Porady i inspiracje
  Dla starszych dzieci odpowiednia będzie lampka na biurko lub na stolik nocny, która zapewni przyjemny klimat i będzie dodatkową dekoracją pokoju. Natomiast do czytania i nauki sprawdzą się lampy, które można  swobodnie regulować. 
  Jak oświetlić pokój dziecka? Porady i inspiracje

  - Do nauki potrzebujemy światła, które pobudza – mówi dr Paweł Morawski z Philips Lighting University. - Dlatego najlepsze będzie światło o barwie lekko chłodnej, wpływającej na dobrą koncentrację i sprawiającej, że dziecku łatwiej zebrać myśli. Gdybyśmy zastosowali światło o zbyt ciepłej barwie, wówczas bardzo szybko poczułoby ono senność nad zeszytem. Idealnie, gdyby barwa oscylowała w okolicach 6500 kelwinów.

   

  Obok temperatury barwowej, ważny jest także a wskaźnik oddawania barw min. 80 CRI, odbiór barw będzie wtedy zbliżony do oryginalnego, widzianego w świetle dnia, oraz  ilość światła podawana w lumentach. Optymalna jasność lampki biurkowej to około 1000 lumenów (odpowiednik żarówki 75-watowej).

   

  – Wybierajmy lampy i żarówki tylko renomowanych producentów – radzi dr Paweł Morawski. – Zmęczenie oczu może spowodować u dziecka zniechęcenie i rozdrażnienie. Tym samym odrabianie lekcji stanie się uciążliwym obowiązkiem.

  Popularne produkty