Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Światło zimne czy ciepłe - czym się kierować przy wyborze rodzaju żarówki?

     

    Tradycyjne żarówki wolframowe stosowane w mieszkaniach dawały światło ciepłe. Później pojawiły się świetlówki i halogeny emitujące także zimne światło. Dziś coraz chętniej sięgamy po lampy ledowe, które zyskują sobie popularność ze względu na długi czas pracy i energooszczędność. Duży wybór tych ostatnich sprawia, że niektórzy mają trudności podczas zakupów – jak wybrać żarówkę?

    Poszukując produktów oświetleniowych do mieszkania wiele osób kieruje się przede wszystkim mocą wybieranych żarówek i lamp – muszą one w dostateczny sposób oświetlić pomieszczenia, w których będą wykorzystywane. Ważną kwestią jest również cena, a także zużycie energii elektrycznej. Tradycyjne żarówki wolframowe co prawda są tańsze od swoich ledowych odpowiedników, ale też pracują znacznie krócej, stąd w perspektywie czasu bardziej opłacalny jest zakup lamp LED. Dla ułatwienia podjęcia klientom właściwej decyzji producenci umieszczają na opakowaniu informację jakiej mocy tradycyjnej żarówki odpowiada konkretny produkt. Warto jednak wiedzieć, że moc lampy czy jej cena to nie jedyne ważne czynniki, jakie należy uwzględnić podczas zakupów – równie istotne jest, czy wybrana oprawa emituje światło ciepłe czy zimne.

    Temperatura barwowa światła – co to jest? 

    Białe światło może mieć odcień ciepły, zimny lub neutralny. Temperatura barwowa wyrażona w Kelwinach (K) to parametr informujący o tym, jaki rodzaj światła emituje oprawa oświetleniowa. Im niższa jej wartość, tym cieplejsze światło i bardziej zbliżone do żółtego światła, zaś wysoka wartość temperatury barwowej opisuje światło niebieskie Temperatura barwowa powyżej 4800-5000 Kelwinów uważana jest   za chłodną, zaś poniżej 2700-3000 Kelwinów za ciepłą. Światło mające temperaturę barwową pomiędzy 3500-4000K jest najbardziej neutralne. Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten parametr? Światło ma wpływ na nasze samopoczucie, chęć do działania, poziom koncentracji i relaksu, a także nastrój, dlatego warto wybierać oprawy oświetleniowe w taki sposób, aby emitowane przez nie światło odpowiadało naszym potrzebom i było dopasowane do funkcji pomieszczenia, w jakim zostanie zamontowane. Ciepły odcień oświetlenia sprzyja wyciszeniu i relaksowi, zaś chłodny ułatwia skupienie się na wykonywanych czynnościach i pobudza do działania. Jak wybrać odpowiednią żarówkę?

    Dobierz światło do pomieszczenia

    Jak właściwie dobrać światło do pomieszczenia
    Poszukując odpowiednich opraw oświetleniowych do mieszkania należy uwzględnić własne preferencje, a ponadto wziąć pod uwagę funkcję poszczególnych pomieszczeń oraz ich wystrój. W miejscach przeznaczonych do odpoczynku i relaksu najlepiej sprawdzą się lampy ledowe emitujące białe światło o ciepłej temperaturze barwowej, a więc np. w sypialni albo salonie. Doskonale pasować będzie ono do przytulnych pomieszczeń, bo podkreśli ich charakter. Chłodniejszy odcień białego światła doskonale spełni swoje zadanie – a więc pobudzi do działania i ułatwi koncentrację – w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, czyli w gabinecie, warsztacie lub do oświetlenia powierzchni biurka. Tego typu lampy mogą też stać się dopełnieniem modernistycznych i nowocześnie urządzonych wnętrz. Ponieważ nierzadko zdarza się, że jedno pomieszczenie służy do różnych celów, potrzebne w nich są oprawy emitujące zarówno ciepłe, jak i chłodne światło. W takich sytuacjach warto oczywiście stosować źródła światła o zróżnicowanej temperaturze barwowej. Przykładowo w kuchni nad stołem można zamontować lampę emitującą ciepłe światło, zaś nad powierzchnią blatów służących do przygotowywania posiłków – ledy dające chłodniejsze oświetlenie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są też lampy LED firmy Philips, w których temperaturę barwową emitowanego światła można zmieniać zależnie od potrzeb. Sterowanie tego typu inteligentnym oświetleniem mieszkania odbywa się za pomocą aplikacji instalowanej na smartfonie lub tablecie i pozwala w jednej chwili stworzyć idealny nastrój do pracy, odpoczynku lub relaksu w gronie bliskich. Tego typu oprawy oświetleniowe doskonale sprawdzą się zarówno w sypialni, jak i łazience lub salonie.