Ważnym elementem aranżacji wnętrz są ciekawe lampy. Mogą być bogato zdobione, utrzymane w nowoczesnym lub minimalistycznym stylu, a nawet – ekstrawaganckie. Powinny jednak komponować się z wystrojem pomieszczenia i zapewniać funkcjonalność.
Tego typu produkty to nie tylko ciekawa dekoracja, ale przede wszystkim źródło światła. Planując oświetlenie do jadalni należy więc pod uwagę wziąć nie tylko wygląd lamp, czy kinkietów, ale też moc żarówki oraz rozmieszczenie źródeł światła, a wreszcie – dobranie odpowiedniej temperatury barwowej.
Planując oświetlenie jadalni zazwyczaj skupiamy się na wyborze lampy, która ma zawisnąć nad stołem. Chociaż ważne w tym przypadku jest wzornictwo dopasowane do całego wnętrza, bardziej istotne znacznie ma wielkość konkretnego modelu. W mniejszych pomieszczeniach i nad niewielkim stołem duży klosz będzie przytłaczający, zaś za mała lampa będzie się prezentować nieciekawie. Najlepiej więc kierować się wielkością stołu. Nad meblem z blatem o długości ponad 1,5 metra sprawdzi się lampa z kloszem o średnicy 50 cm.
Delikatniejsze modele lepiej będzie powiesić w rzędzie, a ciekawy efekt da umieszczenie ich na różnych wysokościach. Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy lampą, a blatem – mniejsze modele mogą znajdować się ok. 50-60 cm od powierzchni stołu, zaś większe powinny zostać powieszone na wysokości ok. 75 – 90 cm od blatu.
Lampa nad stołem jadalnianym często pełni funkcję oświetlenia centralnego, dlatego też powinna równomiernie oświetlać blat, a jednocześnie nie oślepiać osób siedzących wokół niego. Najlepiej jest zdecydować się na połączenie żyrandola i żarówki pozwalające uzyskać światło ciepłe i rozproszone, a przy tym niezbyt mocne. Właśnie dlatego jako centralne oświetlenie jadalni świetnie sprawdzają się modele o kloszach skierowanych w dół lub transparentnych, w których umieszczane są mleczne żarówki emitujące delikatne światło. W ofercie Philips nie brakuje też opraw wiszących w postaci kuli. Duży wybór produktów pozwala znaleźć lampę idealnie dopasowaną do preferencji użytkownika, a także do wystroju wnętrza. Dobrym rozwiązaniem będzie też zamontowanie żarówek LED Philips z funkcją przyciemniania bez konieczności instalowania specjalnych ściemniaczy.
Wiele osób jest zdania, że lampa powinna być dobrana do kształtu stołu. Chociaż nie jest to regułą, takie dopasowanie pozwala uzyskać bardziej harmonijny efekt – z okrągłym stołem spójnie komponować się będzie kulista lampa, zaś przy meblu kwadratowym lub prostokątnym – model o kanciastych kształtach. Warto też zwrócić uwagę na kolorystykę. Za pomocą oprawy oświetleniowej można podkreślić harmonię dominujących w pomieszczeniu barw albo przeciwnie – wykorzystać ją jako kolorystyczny akcent przełamujący monotonię.
Odpowiednie oświetlenie stołu w jadalni jest bardzo ważne, ale zdarza się, że pomieszczenie to połączone jest z salonem, a wtedy konieczne będzie zamontowanie również innych źródeł światła, jak np. lamp stojących bądź kinkietów.
Pamiętajmy, że w wielofunkcyjnych wnętrzach warto montować oprawy dające światło o różnej temperaturze barwowej – w przestrzeni przeznaczonej do relaksu sprawdzi się światło ciepłe (2 700K, 3000 K), zaś w kąciku do pracy lepsze będzie chłodne światło sprzyjające skupieniu ( np. już 4 000 K). Miłośnikom nowoczesnych rozwiązań z pewnością przypadnie do gustu Philips Hue czyli oświetlenie bezprzewodowe połączone ze specjalną aplikacją na smartfony, która pozwoli dowolnie zmieniać nie tylko natężenie światła, ale też jego kolor zależnie od potrzeb czy od nastroju.