Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Czym powinien się charakteryzować dobry projekt oświetlenia domu? 

     

    Oświetlenie stosowane w mieszkaniach jest tak często użytkowane, że często o nim zapominamy. Tymczasem warto wiedzieć, że dobrze zaprojektowane rozmieszczenie poszczególnych opraw oraz zastosowanie różnych źródeł światła sprawi, że całość zyska bardziej spójnego charakteru.
     

    O funkcjonalności naszych mieszkań i wygodzie korzystania z nich decyduje szereg czynników. Przemyślana aranżacja, zastosowanie odpowiedniej kolorystyki ścian i podłóg, a także wybranie mebli pasujących do wystroju to jednak nie wszystko. Dobrze zaprojektowane oświetlenie powinno uwzględniać nasze potrzeby, przeznaczenie konkretnych pomieszczeń oraz ilość naturalnego światła wpadającego przez okna. Właściwe rozmieszczenie lamp – i tych zadaniowych i dekoracyjnych – to gwarancja komfortu użytkowania oświetlenia, ale też idealny sposób na podkreślenie aranżacji całego wnętrza. Jak zaprojektować oświetlenie?

    Różnorodnie, ale spójnie

    Zasada zachowania spójności odnosi się do wszystkich aspektów związanych z aranżacją wnętrz, również do oświetlenia. Nie oznacza to jednak, że planując rozmieszczenie lamp w salonie lub kuchni powinniśmy zdecydować się na tylko jeden model i na nim poprzestać. Większość pomieszczeń w domu wymaga nie tylko oświetlenia górnego, ale również dodatkowych źródeł światła. Efekt spójności w tym przypadku można osiągnąć decydując się na podobne formy. Wrażenie harmonijności uzyskamy też łącząc różne kształty lamp, które jednak utrzymane są w podobnej kolorystyce. Z kolei jednolite formy można ożywić wybierając zróżnicowaną kolorystykę. Pamiętajmy też o właściwym rozmieszczeniu źródeł światła i nie przesadzajmy z ich ilością.

    Podział na funkcjonalne strefy

    Czym powinien się charakteryzować dobry projekt oświetlenia?
    Duży wybór produktów oświetleniowych sprawia, że z ich pomocą możemy stworzyć praktyczny, a zarazem podkreślający aranżację wnętrz projekt. Wiele pomieszczeń w naszym domu łączy w sobie różne funkcje, co warto uwzględnić planując rozmieszczenie lamp. Przykładem może być duży salon z kuchnią – za dnia często jest on wykorzystywany jako pokój dzienny, jadalnia, a nawet gabinet, wieczorem zaś chętnie w nim odpoczywamy w gronie rodziny. Projektując oświetlenie należy pamiętać nie tylko o odpowiednim natężeniu światła, ale również jego temperaturze barwowej. Dlaczego jest to ważne? Światło wpływa na nasze samopoczucie – to o chłodniejszym odcieniu pobudza do działania i sprzyja skupieniu, zaś ciepłe stwarza przytulny nastrój idealny do relaksu. Znając tę zależność łatwiej będzie nam zaplanować rozmieszczenie lamp i wybór ich rodzaju. Przykładowo w kuchni sprawdzą się żarówki emitujące chłodniejsze światło, co pomoże w przygotowywaniu posiłków. Ten rodzaj oświetlenia będzie dobrym rozwiązaniem także do oświetlenia gabinetu oraz oświetlenia biurka, przy którym pracujemy. Jeśli chodzi o oświetlenie jadalni, to zamontujmy oprawę dającą ciepłe światło. Podobnie zróbmy z salonem czy sypialnią. W pomieszczeniach łączących kilka funkcji można zdecydować się na kilka źródeł światła sięgając po lampy stojące, kinkiety i odpowiednio wykorzystując oświetlenie górne. Jeśli jednak przestrzeń jest ograniczona i nie chcemy wprowadzać zbyt wielu elementów, korzystniej będzie zastosować nowoczesne rozwiązania pozwalające zmieniać temperaturę barwową światła za pomocą aplikacji mobilnej, jak np. Philips Hue. Dzięki specjalnym „inteligentnym” źródłom światła, wchodzącym w skład systemu,  uzyskamy chłodne lub ciepłe białe światło bez wstawania z kanapy – wystarczy wyklikać odpowiednie ustawienia na swoim smarfonie.

    Nowocześnie i oszczędnie


    Dobry projekt oświetlenia powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również oszczędny. Energochłonne żarówki wolframowe to już przeszłość, coraz rzadziej używa się też źródeł fluorescencyjnych, stopniowo wypieranych przez lampy LED. Charakteryzują się one długim czasem pracy, wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, odpornością na zmiany temperatury, a wreszcie – niskim zużyciem energii elektrycznej. Wymiana tradycyjnych źródeł światła na LED wiąże się więc z gwarancją niższych rachunków za prąd, zwłaszcza gdy mowa o inteligentnych oprawach, którymi można sterować za pośrednictwem wspomnianej już aplikacji Philips Hue. Dzięki temu, że możemy sterować inteligentnym oświetleniem w domu praktycznie z każdego miejsca na ziemi, nigdy nie działa ono wtedy, gdy nie jest to potrzebne. Czuwają nad tym także czujniki ruchu i światła dziennego, dzięki którym nie musimy sami pamiętać np. o zgaszeniu światła po opuszczeniu łazienki – wszystko dzieje się automatycznie.