Duży wybór produktów oświetleniowych sprawia, że z ich pomocą możemy stworzyć praktyczny, a zarazem podkreślający aranżację wnętrz projekt. Wiele pomieszczeń w naszym domu łączy w sobie różne funkcje, co warto uwzględnić planując rozmieszczenie lamp. Przykładem może być duży salon z kuchnią – za dnia często jest on wykorzystywany jako pokój dzienny, jadalnia, a nawet gabinet, wieczorem zaś chętnie w nim odpoczywamy w gronie rodziny. Projektując oświetlenie należy pamiętać nie tylko o odpowiednim natężeniu światła, ale również jego temperaturze barwowej. Dlaczego jest to ważne? Światło wpływa na nasze samopoczucie – to o chłodniejszym odcieniu pobudza do działania i sprzyja skupieniu, zaś ciepłe stwarza przytulny nastrój idealny do relaksu. Znając tę zależność łatwiej będzie nam zaplanować rozmieszczenie lamp i wybór ich rodzaju. Przykładowo w kuchni sprawdzą się żarówki emitujące chłodniejsze światło, co pomoże w przygotowywaniu posiłków. Ten rodzaj oświetlenia będzie dobrym rozwiązaniem także do oświetlenia gabinetu oraz
oświetlenia biurka, przy którym pracujemy. Jeśli chodzi o
oświetlenie jadalni, to zamontujmy oprawę dającą ciepłe światło. Podobnie zróbmy z salonem czy sypialnią. W pomieszczeniach łączących kilka funkcji można zdecydować się na kilka źródeł światła sięgając po lampy stojące, kinkiety i odpowiednio wykorzystując oświetlenie górne. Jeśli jednak przestrzeń jest ograniczona i nie chcemy wprowadzać zbyt wielu elementów, korzystniej będzie zastosować nowoczesne rozwiązania pozwalające zmieniać temperaturę barwową światła za pomocą aplikacji mobilnej, jak np.
Philips Hue. Dzięki specjalnym „inteligentnym” źródłom światła, wchodzącym w skład systemu, uzyskamy chłodne lub ciepłe białe światło bez wstawania z kanapy – wystarczy wyklikać odpowiednie ustawienia na swoim smarfonie.