Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Czym jest neutralna barwa światła LED? 

     

    Tradycyjne żarówki wolframowe emitują przytulne ciepłe światło, zaś świetlówki energooszczędne – także światło o chłodnej temperaturze barwowej. W przypadku lamp LED możemy wybierać produkty doskonale dopasowane do naszych oczekiwań oraz charakteru pomieszczeń, w jakich są stosowane.
     

    Kilka słów o temperaturze barwowej

     

    Wyrażana w Kelwinach (K) temperatura barwowa światła odnosi się do jego koloru – im niżej skali, tym bardziej ciepłe i zbliżone do żółtego światło, np. 2700 K to światło ciepło białe, a im więcej Kelwinów, np. 6 000K tym bardziej niebieskie światło. Jakie to ma znaczenie dla użytkowników lamp LED? Rodzaj oświetlenia wpływa na nasze samopoczucie – może pobudzać do działania, sprzyjać koncentracji, ułatwiać wyciszenie i relaks oraz pozwala uzyskać odpowiedni nastrój w pomieszczeniu. Zanim na rynku pojawiły się źródła światła wykorzystujące technologię LED, nie mieliśmy większego wyboru – tradycyjne żarówki wolframowe emitują ciepłe światło ( 2 700 K), ale dziś możemy dostosować rodzaj oświetlenia do naszych osobistych preferencji oraz do funkcji konkretnych pomieszczeń. Wiele osób niesłusznie uważa, że lampy LED emitują wyłącznie chłodne światło o niebieskim odcieniu. Tymczasem dostępne obecnie produkty tego typu są bardzo zróżnicowane, a więc mogą posłużyć do oświetlenia różnych pomieszczeń zależnie od tego, czy chcemy się w nich relaksować, czy też wykorzystujemy je do pracy: w sypialni i salonie sprawdzi się światło ciepłe, zaś w gabinecie i biurze – chłodne. Czym jest w takim razie neutralna barwa światła LED i w jakich miejscach warto zamontować oprawy emitujące takie światło?

    Rozsądny kompromis

    Czym jest neutralna barwa światła LED?
    Za ciepłe białe światło uważane jest to o temperaturze barwowej wynoszącej 2200-3500K, barwa  o wartości 6000-7000 Kelwinów to światło chłodne, zaś temperatura barwowa światła neutralnego wynosi 4000-4500K. To ostanie zbliża się raczej do barwy zimnej, ale jest nieco łagodniejsze, dzięki czemu może być trafnym wyborem w tych pomieszczeniach, w których dobór oświetlenia sprawia nam trudności. Warto jednak zaznaczyć, że ponieważ światło neutralne zbliżone jest do chłodnego, sprawdzi się ono raczej w salonie, gabinecie lub kuchni, a także w czytelniach i pracowniach, czyli miejscach naszej aktywności. Nie będzie zaś odpowiednie do oświetlenia sypialni czy stref odpoczynku. Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, to światło neutralne dobrze pasować będzie do dowolnego stylu, zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego.

    Jeśli nie możesz się zdecydować...

     

    Rodzaj opraw oświetleniowych zazwyczaj wybieramy kierując się własnymi preferencjami, wystrojem mieszkania albo przeznaczaniem poszczególnych pomieszczeń. Niektórzy najlepiej czuć się będą w przytulnych wnętrzach, których charakter podkreśli ciepłe światło, inni zaś wolą nowoczesne aranżacje, z jakimi dobrze komponować się będzie chłodniejsze oświetlenie. Ponieważ jednak światło wpływa na nasze samopoczucie, warto podczas poszukiwania odpowiednich opraw oświetleniowych pamiętać także o funkcji miejsca, w których będą one użytkowane. Zastosowanie prostej zasady, że przestrzeń służącą do odpoczynku oświetlamy ciepłym światłem, a tę do pracy – chłodnym, nie zawsze się sprawdza. Bywa, że jedno pomieszczenie służy nam jako jadalnia, salon, gabinet, a niekiedy nawet również jako sypialnia. Trudno w takiej sytuacji montować kilka źródeł światła, zwłaszcza jeśli mamy ograniczoną przestrzeń. Zdecydowanie rozsądniej jest wybrać lampy LED dające neutralne światło albo zamontować inteligentne żarówki LED Philips SceneSwitch.

     

    Korzystanie z nich nie wymaga instalacji specjalnego przełącznika czy dodatkowych przyciemniaczy, za to pozwala zmienić jasne białe światło LED na naturalne albo ciepłe zależnie od potrzeb. Inne rozwiązanie to zestaw Philips Hue, na który składają się żarówki, mostek i darmowa aplikacja na urządzenia z systemem iOS lub Android. Zmiana temperatury barwowej światła odbywa się za pomocą urządzenia mobilnego, dzięki czemu zbudujemy odpowiedni nastrój w kilka chwil. Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzają się w miejscach łączących funkcje kilku pomieszczeń.