Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Oświetlenie w stylu skandynawskim - wybieramy lampy i kinkiety

  Styl skandynawski już od jakiegoś czasu cieszy się powodzeniem wśród dekoratorów wnętrz czy osób zainteresowanych tematyką wystroju mieszkań.

   

  Jasne kolory, wykorzystanie naturalnych materiałów oraz kontrastowe kolorystycznie akcenty to połączenie, które sprawdza się zarówno w kuchni, jak i pokoju dziennym lub sypialni.

  Cechy stylu skandynawskiego

   

  Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim to pomieszczenia przede wszystkim jasne. Dominującym kolorem jest w nich biel, co nadaje całości nieco minimalistycznego efektu – czasem ta biel ma domieszkę szarości lub ecru. Ważną rolę gra tu funkcjonalność oraz wygoda połączona ściśle z estetyką. Podłoga zazwyczaj wykonana jest z naturalnego drewna i chociaż całość pozostaje utrzymana w jasnej tonacji kolorystycznej, niebagatelne znaczenie mają barwne dodatki, elementy wykonane z drewna lub kamienia, a także naturalne tkaniny. Podobnie jak w każdym innym stylu, ważne jest też dobranie odpowiedniego oświetlenia – zastosowanie opraw dobrze komponujących się ze stylem skandynawskim pozwala uzyskać niezwykle spójny efekt i wprowadza harmonię

  Funkcjonalność na pierwszym miejscu

   

  Rzadko zdarza się, że w jakimś pomieszczeniu w domu lub mieszkaniu wystarcza tylko oświetlenie górne. Zazwyczaj konieczne jest uzupełnienie go o dodatkowe źródła światła, jak np, kinkiety, lampy stojące lub biurkowe, czy innego rodzaju oprawy oświetleniowe.

   

  Ponieważ w stylu skandynawskim bardzo ważna jest funkcjonalność, również oświetlenie musi spełniać swoje zadanie i zapewnić użytkownikom wygodę. Dobierając lampy do pomieszczeń urządzonych w ten sposób należy więc zadbać, aby oprawy gwarantowały właściwe oświetlenie najważniejszych punktów wnętrza. 

  Jakie lampy będą odpowiednie do stylu skandynawskiego?

   

  Oprawy oświetleniowe w stylu skandynawskim powinny być oczywiście funkcjonalne, jednak nie należy zapominać o wzornictwie dopasowanym do całej koncepcji wystroju wnętrza. Ponieważ w tego typu aranżacjach doskonale sprawdzają się materiały naturalne, dobrym wyborem będą lampy z drewnianymi oprawkami, które zostały osadzone na długich linkach oplecionych wełną lub lnem. Chętnie wybierane są też modele z papieru lub wikliny. Oczywiście wszystko zależy od efektu, jaki zechcemy uzyskać. Jeśli zależy nam, aby wnętrze zyskało przytulnego charakteru, można zdecydować się na lampy wykonane z materiałów naturalnych. Styl skandynawski kojarzy się jednak również z prostotą i minimalizmem, a właśnie takie są oprawy oświetleniowe ze szkła, metalu albo łączące te dwa materiały. Wykorzystując je w aranżacji wnętrza można uzyskać bardzo ciekawy efekt. Wśród produktów Philips znajdują się lampy wiszące, które będą doskonałym uzupełnieniem wystroju utrzymanego w stylu skandynawskim.

  Lampa idealnie dopasowana do pomieszczenia

   

  Poszukując elementów oświetleniowych do wnętrza w skandynawskim stylu należy kierować się ich przeznaczeniem. W jadalni główne źródło światła stanowi zazwyczaj oprawa wisząca montowana nad stołem, która powinna zapewniać miękkie i przytłumione oświetlenie nie oślepiające osób siedzących przy blacie. Większym wyzwaniem jest salon ze względu na jego wielofunkcyjność. Pomieszczenie to służy do przyjmowania gości, spędzania wspólnego czasu z rodziną czy wieczornego relaksu przy książce lub prasie. Nierzadko trzeba w nim wygospodarować także miejsce do pracy, stąd też ważne jest, aby źródła światła dostosowane były do poszczególnych stref.

   

  Przy komplecie wypoczynkowym powinna więc stanąć lampa emitująca ciepłe światło, zaś na biurku do pracy – lampka z żarówką dającą chłodniejsze światło sprzyjające koncentracji. Oczywiście można też zdecydować się na stylowe kinkiety, które spełnią swoją funkcję, a jednocześnie będą spójne ze stylem skandynawskim.

  Kropka nad i, czyli żarówka

   

  Planując oświetlenie w pomieszczeniu utrzymanym w skandynawskim stylu nie możemy zapominać o odpowiednich żarówkach. Duży wybór LEDów, żarówek kompaktowych oraz halogenów firmy Philips pozwala wybrać produkt idealnie dopasowany pod względem ilości, czy też temperatury barwowej emitowanego światła do oczekiwań użytkowników. 

  Popularne produkty