Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Oświetlenie LED, a tradycyjne – poznaj najważniejsze różnice

    Oświetlenie LED, a tradycyjne – poznaj najważniejsze różnice


    Chociaż tradycyjne rodzaje żarówek ciągle wykorzystywane są w wielu domach, wzrasta też popularność nowoczesnego oświetlenia LED. Użytkownicy coraz częściej decydują się na skorzystanie z tego drugiego rozwiązania ze względu na jego zalety. Które z nich jest lepsze?
    Naturalne światło w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. W okresie jesienno-zimowym, kiedy słoneczne dni należą do rzadkości, często czujemy się ospali i brakuje nam energii. Korzystanie ze sztucznego oświetlenia jest koniecznością, dlatego warto wybrać produkty pozwalające na wygodne użytkowanie, a zarazem – na oszczędności. Klasyczna żarówka została wynaleziona przez Josepha Wilsona Swana, a później udoskonalił ją Thomas Edison. Światło w tym przypadku emitowane jest w wyniku żarzenia się cienkiego przewodnika wolframowego, które wywołuje przepływający przez niego prąd elektryczny. Tego typu źródła światła dosyć wiernie oddają kolory otoczenia, a w dodatku nie zawierają żadnych szkodliwych dla ludzkiego organizmu substancji. Podobne cechy mają lampy ledowe. A jakie są różnice pomiędzy nimi?

     

    Oświetlenie LED vs. tradycyjne – podstawowe różnice

     

    1.     Zasada działania i temperatura barwowa światła.

     

    Jak już zostało wspomniane, w klasycznych żarówkach światło emitowane jest w wyniku żarzenia się wykonanego z wolframu przewodnika. W lampach LED źródło światła stanowi dioda elektroluminescencyjna. Składa się ona z niebieskiej diody elektroluminescencyjnej emitującej niebieskie światło, oraz dającego żółtozielone światło luminoforu. Zależnie od rodzaju wykorzystanego  luminoforu w źródłach LED można uzyskać światło o różnej temperaturze barwowej – w przypadku klasycznych żarówek nie jest to możliwe.
     

    2.     Pobór energii.

     

    Lampy ledowe pobierają przynajmniej 80% mniej energii elektrycznej niż żarówki tradycyjne, dlatego ich stosowanie może w znaczący sposób wpłynąć na obniżenie rachunków za prąd.
     

    3.     Trwałość.
     

    Trwałość  żarówek LED firmy Philips sięga aż 15 000 godzin, zaś tradycyjnych – ok. 1000 godzin. Chociaż lampy ledowe są nieco droższe, ich długie użytkowanie sprawia, że w perspektywie czasu będą korzystniejszym finansowo rozwiązaniem.
     

    4.     Czas zapłonu

     

    Żarówki LED działają z pełną mocą tuż po ich włączeniu i natychmiast po wyłączeniu gasną. Tradycyjne źródła światła potrzebują kilku sekund na uzyskanie pełnej jasności.
     

    5.     Temperatura pracy.
     

     W lampach LED zdecydowana większość pobieranej energii elektrycznej zamieniana jest w światło, a nie w ciepło jak ma to miejsce w przypadku klasycznych żarówek nagrzewających się do wysokich temperatur.

     

    Oświetlenie LED – bezpieczne i praktyczne

    Wokół lamp ledowych narosło wiele mitów, które nie do końca pokrywają się z prawdą. Ich przeciwnicy twierdzą, że tego typu źródła emitują szkodliwe dla wzroku i negatywnie wpływające na samopoczucie użytkowników światło. Te zarzuty dotyczą jednak wyłącznie niskiej jakości produktów niektórych firm. Inteligentne zarówki LED marki Philips nieustannie poddawane są licznym testom, co zapewnia bezpieczne dla zdrowia oświetlenie o długiej trwałości. Więcej na temat prowadzonych testów i jakości naszych produktów przeczytać można na temat dopasowania temperatury barwowej
     


    Jak wybrać oświetlenie LED?

     

    Temperatura barwowa oraz natężenie światła emitowanego przez lampy ledowe ma wpływ na samopoczucie użytkowników. Chodzi tutaj o odpowiednie dostosowanie źródeł światła do konkretnego wnętrza i funkcji jakie ono pełni. W sypialni, salonie i innych pomieszczeniach służących do relaksu i odpoczynku najlepsze będzie oświetlenie o ciepłym odcieniu, które sprzyja wyciszeniu. W miejscach przeznaczonych do pracy, jak gabinet lub biurko, należy z kolei sięgnąć po źródła dające światło o chłodnej temperaturze barwowej i wysokim wskaźniku oddawania kolorów – taki wybór sprawi, że łatwiej nam będzie się skupić na wykonywanych czynnościach. Osoby ceniące funkcjonalność mogą też zdecydować się na żarówki Philips z funkcją zmiany oświetlenia na jasne, neutralne lub ciepłe zależnie od potrzeb.