Ludzie bardziej podatni na wahania nastrojów, stają się w jesienno - zimowym okresie bardziej melancholijni, letargiczni, zaczynają się izolować od otoczenia, stają się senni. Dodatkowo znacznie wzrasta ich apetyt na słodycze i ciężkostrawne posiłki, co staje się przyczyną także innych problemów zdrowotnych.
Prof. Siegfried Kasper, kierownik Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań stwierdza wprost, że „... depresja sezonowa jest usankcjonowaną jednostką chorobową”.
Profesor Kaspers był jednym z pierwszych naukowców, którzy w latach 90 ubiegłego stulecia rozpoczęli badania nad depresją sezonową. Jedno z kluczowych pytań brzmiało: czy problemy psychiczne mogą mieć związek z zaburzeniem rytmu biologicznego oraz biochemicznego mózgu?
Profesor Kaspers wraz ze swoimi współpracownikami stwierdził, że w okresie jesienno-zimowym możemy poprawić jakość swojego życia za pomocą odpowiednio dobranego światła. Liczy się temperatura barwowa, natężenie i jakość. Duże znaczenie ma wysoki wskaźnik oddawania barwy, czyli parametr mówiący o wrażeniu „odbioru” czy też „rozpoznawania” poszczególnych kolorów. To właśnie dlatego niektórzy lekarze i specjaliści wykorzystują terapię światłem w swoich gabinetach.
Więcej informacji:
• video: „How to beat Monday Morning Blues?”, „Philips Energy Up”
• Chronic Artificial Blue-Enriched White Light Is an Effective Countermeasure to Delayed Circadian Phase and
Neurobehavioral Decrements, R. P. Najjar, L. Wolf, J. Taillard, L. J. Schlangen, A. Salam, C. Cajochen and C.
Gronfier, patrz PLoS.ONE. 9 (7):e102827, 2014