Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

    Światło i leczenie depresji 

    ... światło może pomóc w leczeniu depresji?


    Mniej światła w okresie jesienno-zimowym sprawia, że możemy odczuwać znaczne pogorszenie nastroju. Jest to związane z naturalnym rytmem człowieka, który dawniej wyznaczała między innymi długość dnia. W okresie spadku natężenia światła dochodzi do zwiększenia produkcji melatoniny, a to stanowi przeszkodę w normalnym funkcjonowaniu. Czujemy się przez to ospali, zmęczeni i rozbici, odczuwamy także znaczny spadek koncentracji. Najniższe w całym roku natężenie światła przypada na ostatni kwartał roku, zatem jesienna depresja to nie mit. Duże znaczenie dla naszego komfortu psychicznego ma przebywanie w odpowiednio dobranym oświetleniu. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak leczyć depresję bez leków, dobrym pomysłem może więc okazać się leczenie światłem led. Terapia antydepresyjna za pomocą tego typu światła jest skuteczna, dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Co ważne, specjalną lampę terapeutyczną można zakupić samodzielnie i korzystać z niej w domu, unikając w ten sposób kosztownych wizyt u specjalisty. 
     

    … światło może pomóc w leczeniu depresji?


    W okresie jesienno-zimowym, prawie wszyscy doświadczamy wahania nastrojów. Wyniki licznych badań naukowych pokazują, że okres jesiennej chandry jest związany ze znacznie zmniejszoną ilością światła dziennego. Badania wskazują również, że rośnie liczba ludzi podatnych na sezonowe ograniczenia światła dziennego.
     

    Ludzie bardziej podatni na wahania nastrojów, stają się w jesienno - zimowym okresie bardziej melancholijni, letargiczni, zaczynają się izolować od otoczenia, stają się senni. Dodatkowo znacznie wzrasta ich apetyt na słodycze i ciężkostrawne posiłki, co staje się przyczyną także innych problemów zdrowotnych.

    Prof. Siegfried Kasper, kierownik Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań stwierdza wprost, że „... depresja sezonowa jest usankcjonowaną jednostką chorobową”.


    Profesor Kaspers był jednym z pierwszych naukowców, którzy w latach 90 ubiegłego stulecia rozpoczęli badania nad depresją sezonową. Jedno z kluczowych pytań brzmiało: czy problemy psychiczne mogą mieć związek z zaburzeniem rytmu biologicznego oraz biochemicznego mózgu?

    Profesor Kaspers wraz ze swoimi współpracownikami stwierdził, że w okresie jesienno-zimowym możemy poprawić jakość swojego życia za pomocą odpowiednio dobranego światła. Liczy się temperatura barwowa, natężenie i jakość. Duże znaczenie ma wysoki wskaźnik oddawania barwy, czyli parametr mówiący o wrażeniu „odbioru” czy też „rozpoznawania” poszczególnych kolorów. To właśnie dlatego niektórzy lekarze i specjaliści wykorzystują terapię światłem w swoich gabinetach.

    Więcej informacji:

    • video: „How to beat Monday Morning Blues?”, „Philips Energy Up”

    • Chronic Artificial Blue-Enriched White Light Is an Effective Countermeasure to Delayed Circadian Phase and

    Neurobehavioral Decrements, R. P. Najjar, L. Wolf, J. Taillard, L. J. Schlangen, A. Salam, C. Cajochen and C.

    Gronfier, patrz PLoS.ONE. 9 (7):e102827, 2014

    artykuły o leczeniu światłem