Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Oświetlenie dekoracyjne, czyli jak wykorzystać światło, jako ozdobę?

   

  Urządzając mieszkanie zazwyczaj największy nacisk kładziemy na funkcjonalną aranżację wnętrz oraz ich atrakcyjny wygląd. Odpowiednio dobrane meble, zastosowanie właściwej kolorystyki oraz ciekawych dodatków to nie jedyny sposób, aby pomieszczenie prezentowało się elegancko. Do dekoracji z powodzeniem można wykorzystać również światło.

  Sztuczne oświetlenie stosowane jest w naszych domach tak często, że zazwyczaj nie zwracamy na nie większej uwagi, chyba że nie spełnia w należyty sposób swojej funkcji. Planując remont, urządzając nowe mieszkanie albo chcąc odświeżyć nieco wnętrze, warto wykorzystać w celach dekoracyjnych światło. Nie chodzi tu jedynie o zamontowanie ozdobnych żyrandoli, które podkreślą charakter pomieszczenia, ale również o wyeksponowanie za pomocą światła określonych elementów architektonicznych lub mebli. W sklepach z produktami oświetleniowymi nie brakuje ciekawych i nowoczesnych rozwiązań, jak np. lampy LED, które dostępne są w wielu kształtach i emitują światło o różnych kolorach. Wykorzystanie taśm LED firmy Philips lub reflektorów pozwoli osiągnąć ciekawy i elegancki efekt. Jak to zrobić?

  Wnęka pełna światła

  Wykorzystaj dekoracyjne właściwości światła
  Dobrym pomysłem na ciekawe zaaranżowanie wnętrza jest wykorzystanie elementów architektonicznych, jak wnęki czy nisze. Do ich podświetlenia doskonale sprawdzają się lampy LED w formie reflektorów. Ponieważ tego typu oświetlenie może mieć dowolny kolor, za pomocą dobrze dobranego światła stworzymy ciekawą kompozycję. Interesujący efekt uzyskamy w tych pomieszczeniach, gdzie wnęk jest więcej i tworzą one powtarzalny wzór. Podświetlenie tego typu miejsc sprawdzi się nie tylko w salonie, ale też w sypialni, przedpokoju, korytarzu, a nawet w łazience. We wnękach można dodatkowo ustawić elementy dekoracyjne lub umieścić w nich obrazy bądź plakaty, dzięki czemu powstanie ozdobna kompozycja.

  Przestrzenny sufit

   

  W nowoczesnym budownictwie często montuje się sufity podwieszane, które warto wykorzystać w celach dekoracyjnych. Umieszczenie taśm LED tuż nad nimi sprawi, że całość zyska głębi i stanie się bardziej przestrzenna. Planując takie oświetlenie zadbajmy, aby źródło światła pozostawało niewidoczne, dzięki czemu efekt będzie bardziej elegancki. Dobrym pomysłem jest montaż taśm z diodami emitującymi światło o zmieniających się kolorach. Można nim sterować za pomocą pilota i w ten sposób stworzyć w jednej chwili odpowiedni nastrój albo nadać całej aranżacji zupełnie innego charakteru.1055 lumenów. Zwracając uwagę na strumień świetlny, będziemy mieli pewność, że zapewnimy sobie odpowiednia ilość światła.

  Ściana nie musi być nudna


  Podobnie jak w przypadku podwieszanego sufitu, również umieszczenie źródeł światła za pionowo ustawionym ekranem sprawi, że ściana stanie się swego rodzaju elementem dekoracyjnym. Doskonały efekt uzyskamy stosując taśmy LED, które można w łatwy sposób ukryć. Ciekawym sposobem na dekorację jest podświetlenie szkła lub nawet płyty OSB. W pomieszczeniach, gdzie na ścianie zamontowane są panele gipsowe 3D, warto źródła światła zamontować w taki sposób, aby możliwe było podkreślenie umieszczonego na nich wzoru. Innym sposobem na zmianę wnętrza za pomocą światła jest zainstalowanie taśmy LED w zagłębieniu listew przypodłogowych – źródło światła dzięki temu pozostanie niewidoczne, ale w ten sposób uzyskamy ciekawy efekt doskonale pasujący do pomieszczeń urządzonych w nowoczesnym stylu.

  Bezpieczne i eleganckie schody


  Chociaż schody powinny być przede wszystkim funkcjonalne, odpowiednie oświetlenie może nadać im dekoracyjnego charakteru. Warto więc oprócz górnego oświetlenia sięgnąć po oprawy oświetleniowe, które zostaną zamontowane tuż przy stopniach bądź postawić na inteligentne oświetlenie schodów. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku schodów wykończonych efektownym materiałem, jak np. szlachetne drewno lub kamień. Tutaj również najlepszym wyborem będą lampy LED. Są one wykonane z tworzywa sztucznego i nie zawierają szkodliwych substancji, a ich duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że doskonale spełnią swoje zadanie umieszczone tuż nad stopniami, gdzie nietrudno o przypadkowe uderzenia.