Jesteś teraz w witrynie Philips lighting. Dostępna jest zlokalizowana wersja w Twoim języku.
Sugestie

  Czuj się bezpieczniej

  nocą

  Bezpieczeństwo


  Światło odgrywa dużą rolę w kwestii naszego poczucia bezpieczeństwa nocą. W miejscach słabo oświetlonych trudniej jest rozpoznać twarze, przez co nie wiadomo, kto może czaić się w mroku. W najnowszych badaniach przeprowadzonych w Polsce niemal trzy czwarte pytanych odpowiedziało, że boi się o swoje bezpieczeństwo, chodząc po nieoświetlonych rejonach.
  Kobiety spacerują ulicą efektywnie oświetloną za pomocą oświetlenia Philips

  Poczucie bezpieczeństwa dzięki białemu światłu  

   

  Białe światło oferuje nowy poziom komfortu i bezpieczeństwa. Dzięki doskonałemu oddawaniu barw i wyższej jasności postrzeganej łatwiejsze staje się rozpoznawanie obiektów, kolorów, kształtów i innych detali. Szczególnie łatwiejsze jest rozpoznawanie twarzy, nawet z dużej odległości, co w znacznym stopniu przyczynia się do usunięcia uczucia niepokoju. Białe światło zapewnia też najbardziej zrównoważone oświetlenie bez nazbyt zacienionych obszarów.

   

  Ulica oświetlona za pomocą białego światła Philips, zapewniającego mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa

  Tworzenie poczucia bezpieczeństwa  


  Białe światło tworzy cały łańcuch wydarzeń, prowadzących do większego bezpieczeństwa. Jeśli mieszkańcy będą mieli większe poczucie bezpieczeństwa na ulicach, będą częściej po nich spacerować. Przy coraz większej ilości ludzi spacerujących i jeżdżących na rowerach, ulice stają się bardziej przyjazne i mniej niegościnne.

   

  Powinno to zniechęcać do aktów wandalizmu i przestępczości, czyniąc miasto jeszcze bardziej atrakcyjnym dla mieszkańców i przyjezdnych.

  Walka z przestępczością — walka ze strachem  


  Białe światło sprawia, że ludzie czują się bezpieczniejsi. Niedawne badania wyraźnie pokazują, że lepsze i bardziej równomierne oświetlenie zmniejsza poczucie strachu przed przestępczością, a białe światło pomaga łapać bandytów.

   

  Według rzecznika Neath Port Talbot Council z Walii: „Białe światło pomaga w ograniczeniu przestępczości poprzez zwiększenie stopnia oświetlenia oraz poprawę rozpoznawalności twarzy i kolorów. To odstrasza przestępców i pomaga policji”. Białe światło wpływa też na poprawę jakości nagrań z monitoringu.

  Policjant ogląda nagrania z kamer monitoringu
  Bezpieczniejszy parking dzięki białemu światłu Philips

  Przestępczość a światło: studium porównawcze

   

  W roku 2000 Instytut Kryminologii Uniwersytetu Cambridge przeprowadził dwa projekty badawcze w celu zbadania wpływu ulepszonego oświetlenia ulic na przestępczość na terenie dwóch obszarów miejskich w Wielkiej Brytanii. W Dudley przestępczość na badanym obszarze zmniejszyła się o 41% w porównaniu ze zmianą o 15% na obszarze kontrolnym.

   

  W Stoke przestępczość na badanym obszarze zmniejszyła się o 43% i o 45% na dwóch przylegających obszarach w porównaniu ze zmianą o zaledwie 2% na obszarach kontrolnych. Wniosek był taki, iż oszczędności finansowe wynikające ze zmniejszonej przestępczości przekroczyły koszty finansowe ulepszeń oświetlenia ulicznego od 2,4 do 10 razy po jednym roku. Zależność między współczynnikiem przestępczości a oświetleniem sugeruje, że nowe światła nie tylko pomagają zwalczać przestępczość, ale redukują koszty działań na tle prawnym.